VR:n lipunhinnat

greww

Äityi tuossa anopin kanssa väittely asiasta. Hän uskoi, että VR kannattaisi paremmin, jos lipun hintoja laskettaisiin. Itse taas uskon, että lippujen hinnat on nyt asetettu optimaaliselle tasolle (sen verran edullisia, etteivät asikkaat kaikkoa ja toisaalta sen verran kalliita, että kattavat kustannukset suhteellisen hyvin).

Mitäs olette viisaat mieltä asiasta?

2

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vr luonnon kuulija

      Olin tuossa hiljattain luennolla, jolla VR:n edustaja kertoi hinnoittelustaan.

      Hinnoittelussa on eroa, sillä suurin osa n.70% vr:n laskutuksesta menee yrityksille ja 2% tulee ravintolavaunusta, joten nopeasti laskettuna 28% maksavat henkilöasiakkaat.

      Linjat, eli raiteet rakennetaan sen mukaan, mihin tarvaraa täytyy kuljettaa, eikä siten, että missä liikkuisi eniten henkilöitä.

      Mutta suoraan sanottuna en tieda, ei käynyt selville, millä tasolla henkilöhinnasto on. Mutta jos itse väittäisin, pitäisin sitä optimaalisena, koska VR:llä ei ole tarvetta tehdä voittoa henkilöasiakkailla.

    • Mielestäni VR:llä on muutamia turhia maksuja, esim. lemmikkimaksu on aika tympeä. Elukan kuljetuskoppi vie tilaa saman verran kuin matkalaukku, mutta siitäkin joutuu pulittamaan 5€. Ymmärrän, että penkillä istuvasta elukasta voi pulittaa maksua, koska viehän se kokonaisen istumapaikan, mutta miksei lattailla tai sylissä olevaa lemmikkiä, kopissa tai ilman, voi laskea "matkatavaraksi"?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      109
      2710
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      15
      1710
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      261
      1591
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      9
      1552
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1256
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe