Tremors, paras kauhukomedia!

Olen lainaillut vaikka kuinka monelle Tremors (1)-kasettiani ja kaikki ovat kilvan ylistäneet sitä.

Pikkubudjetin indie ei anna budjetin rajoittaa vaan tarjoaa täyden Tappajahain, nyt kuivalla maalla! Erittäin kuivalla.

Tähdet Burt Ward ja Kevin Bacon ovat parhaassa vedossaan, ja suomalaiselle eksoottinen ilmapiiri ja yhteisö välittyvät katsojalle asti.

Leikkaus, dramatiikka ja kuvaus huippua.

Aktiivinen nainenkin on.

10 pistettä.
8480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

taas pitkästä aikaa löytää sellaisia jotka on samaa mieltä elokuvista...täs tapauksessa tämä elokuva on hulvaton komedia mut hyvä sellainen :D :D

Äänestä

Joo aivan huippu jaksan kattoa sen aina ku on mahollista, en kyl tajuu mix en oo nauhottanu.
Siistei hirviöitä kyl.

Äänestä

samaa mieltä, loistava leffa!...se on muuten fred ward..

Äänestä

Aivan mahtavia elokuvia! Ootteko nähny 2 ja 3osan? Ite oon nähny vaan 1 ja 2:sen. Pitäs se kolmonen käydä vuokraamassa film townista :)

Äänestä
  • Heikko tekele.

    Äänestä

Katsoppa hulpea "lötköjen yö", joka on omassa lajisaan aiwan mahtava.

Samoin "Ihmissusi Lontoossa", jossa on kauhua ja komediaa minusta sopivasti yhdistettynä.

Äänestä

Hetki sittejn katsoin Zombieland -elokuvan.
Muutamaan kertaan tullut katsottua ja on aivan loistava. Saa nauraa ja on myös jännitystä.

Äänestä

Pakko myöntää että Tremors on kauhukomedia-genren ehdottomia helmiä.
Itse annan plussaa myös elokuvan tasokkaista jatko-osista. En menisi sanomaan että suoranaisesti ykköstä kumpikaan, kakkonen tai kolmonen ylittävät (samalle tasolle jonkun kerran kyllä päästään), mutta trilogian jaksaa katsoa vaivatta vaikka putkeen ja sitä voi suositella kaikille komediasta ja kauhusta kiinnostuneille.
Neljäs osa ei samalle tasolle trilogian kanssa yllä, mutta ainakin omasta mielestäni se toimii kivana pikku lisukkeena aiemmista osista pitäneille ja sarjan dynamohahmo, Burt Gummerina esiintynyt Michael Cross oli ihan piristävää nähdä aiempaan hahmoonsa verrattuna lähes päinvastaisessa roolissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Proffa kirjoitti:

Olen lainaillut vaikka kuinka monelle Tremors (1)-kasettiani ja kaikki ovat kilvan ylistäneet sitä.

Pikkubudjetin indie ei anna budjetin rajoittaa vaan tarjoaa täyden Tappajahain, nyt kuivalla maalla! Erittäin kuivalla.

Tähdet Burt Ward ja Kevin Bacon ovat parhaassa vedossaan, ja suomalaiselle eksoottinen ilmapiiri ja yhteisö välittyvät katsojalle asti.

Leikkaus, dramatiikka ja kuvaus huippua.

Aktiivinen nainenkin on.

10 pistettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu