Wincapitaan on mennyt rahaa 97 miljoonaa euroa ja tästä summasta on maksettu jäsenille 89 miljoonaa euroa. Näinhän on ilmoitettu.
Wincapitaan tuleva rahaliikenne oli poikki useita kuukausia jolloin rahaa tuli Wincapitasta vain ulospäin. Helmikuussa viimeisessä rahastuksessa rahaa tuli sitten sisään 30 miljoonaa euroa, mutta tässä vaiheessa ei paljoa enää maksettu jäsenille.
Tämä yhtälö tarkoittaisi sitä että alkuvuodesta 2008 Wincapitan rahat olisivat olleet esim. 20-30 miljoonaa euroa miinuksella. Tämähän ei tietenkään pidä paikkaansa. Mikä olisi selitys, itse en sitä keksi.
Wincapitaan tuleva rahaliikenne oli poikki useita kuukausia jolloin rahaa tuli Wincapitasta vain ulospäin. Helmikuussa viimeisessä rahastuksessa rahaa tuli sitten sisään 30 miljoonaa euroa, mutta tässä vaiheessa ei paljoa enää maksettu jäsenille.
Tämä yhtälö tarkoittaisi sitä että alkuvuodesta 2008 Wincapitan rahat olisivat olleet esim. 20-30 miljoonaa euroa miinuksella. Tämähän ei tietenkään pidä paikkaansa. Mikä olisi selitys, itse en sitä keksi.
Vastaukset 21
Vanhimmat
... se viimenen rahastus, eli suuri ryöstöretki oli.
Ja mitaan ette voi...
Niin se taisi olla. Mutta eikö "kaikkitietävällä" Adallakaan ole mitään selitystä kummalle yhtälölle??
Ja jälleen tämä jumalatar ilmoittelee.
Ja mitaan emme voi...
kun Hän ilmoittaa, että
Ja mitaan ette voi...
Kumartakaa häntä.
Tästä puuttuu vielä kokonaan suorat siirrot Wincapitasta jäsenelle.
Niitä tehtiin useita miljoonia.
Myös KRP:lle on todistettu satojen tuhansien siirrot, jotka on tehty suoraan jäsenelle.
Näistä siirroista KRP ei puhu mitään.
Suorat maksut jäsenille eivät ole lisänneet WC:ssä olevia varoja eurollakaan. Ne ovat vain hidastaneet rahojen kotiutuksia.
sinänsä typerä väite pitää paikkansa.Itseasiassa tämähän on täyttä factaa. Nostot ei lisää saldoa!!! :)))
Sitä en osaa sanoa onko hidastanut kotiutuksia, tuskin, sillä kaikki sai rahansa sopimuksen mukaan aina sulkeutumiseen asti.
Luin että Wincapitan jäsenille (oli Wincapitasta jäsenille).
Johtunee siitä että niin usein kuulee että rahaa olisi WC:hen mennyt siten että rahaa on maksettu jäsenelle ja jäsen on sitten siirtänyt sisäisesti eteenpäin. Todellisuudessa näin on tapahtunut, mutta se ei ole lisännyt WC-rahan määrää.
Näinhän se on. Sponsorit on pistäneet rahoja liiveihin ohi Hannun..
Missä ilmoitettu, että jäsenille on maksettu 89 miljoonaa? Ei missään. Tuo 10 miljoonaa saattaa olla se summa, joka on MB:n siirtotililtä jäädytetty, ja loput 89 miljoona on maksettu suurimmaksi osaksi päätekijöille, osa toki "sijoittajillekin".
ootko jäänny jostain paitsi???
KRP=4.12.08 in 100me out 96me repikää siitä.
mitä,missä,ee oo totta.Ei oo ollunna pääuutisissa eikä aku ankassa...
... ryöstöretkellä rahaa tuli sisään noin 30 milj. €uroa, niin sillähän makso jo pitkän pennin tammikuun 2008 ja helmikuun 2008 kotiutuksista? Mistä muuten päättelet, että helmikuussa 2008 ei enää maksettu kotiutuksia jäsenille? Kyllä sieltä kotiutettiin myös helmikuussa 2008 selvää rahaa.
Eikös tuo poliisin ilmoittama n. 97 milj. €uroa sisälle pidä sisällään myös tuon tammikuisen ryöstöretken 30 milj. euroa. Samoin toi ulos maksettu 89 milj. €uroa sisältää ne kotiutusta hakeneille jäsenille helmikuussa 2008 maksetut kotiutukset.
Tota sun viimesessä kappaleessa olevaa laskutoimitusta en edes ymmärrä.
Ja mitaan ette voi...
En väitäkään ettei kotiutuksia olisi maksettu, mutta ei niiden määrä kovin suuri ole ollut sisälle tulleeseen 30 miljoonaan verrattuna.
Jos taas lähipiirille olisi maksettu todella huomattavia summia tuosta 30 miljoonasta Moneybookersin kautta, paljastuisi se liian helposti. Olettaisin että "kotiutukset" tuosta 30 miljoonasta ovat tapahtuneet aivan toista kautta. Toisaata Hannulle olisi edullista näyttää että RAHAA TULI MUTTA NE MENIVÄT..
Sehän ei ole kuitenkaan totta.
Se viimeinen kappale vain perustui sille oletukselle että viimeisen Suuren rahastuksen jälkeen ei mitään kymmenien miljoonien kotiutuksia jäsenille tapahtunut. Varsinkaan kun säätiöhuijaus vähensi kotiutuksia todella paljon. Silloin sitä rahaa on täytynyt olla enemmän jo ennen tätä Suurta rahastusta.. Eihän tuossa 97 miljoonassa ole kaiketi kaikkia alkuaikojen sijoituksiakaan.
No tähän saadaan joskus selvyys jos asiakirjat eivät jostain käsittämättömästä syystä ole salaiset hamaan tulevaisuuteen.
SIELTÄ ONKIN KOTIUTETTU TAMMI-HELMIKUUS 08.AIKASÄÄTÄJÄ SÄKIN OOT.
... väittänyt, etteikö muka capitasta olis kotiutettu tammi-helmikuussa 2008? Kaivahan mullekin sellanen mun kirjoittama viesti.
Ja mitaan ette voi...
Silloin kotiutukset onnistui osittain.
Ja syynä lienee se, että syksyllä tuotot kasvoivat rajusti ja rajusti kohonneet tuotot olivat sellasia, että niitä ei ollut tarkoituskaan maksaa..
Tuosta rahaliikenteen ajankohdasta ei ole julkaistu
yksityiskohtia joten maksetuista 89 miljoonasta voi esim. 60 miljoonaa olla maksettu ulos maaliskuussa 2008 (rahastajina on voinut olla hande & co suoraan tai bulvaanien kautta).
Merkittävintä asiassa on seuraava:
Mikäli wc olisi tehnyt valuuttakauppaa edes osittain väittämällään tavalla olisi kotiutettujen rahojen summa pitänyt olla merkittävästi suurempi kuin wc:hen uponneet rahat.
Lisäksi kannattaa huomioida virtuaalitileillä olleet varat jotka oli monikymmen kertaisesti sijoitettu pääoma (ts. wc:llä olisi pitänyt olla muutama miljardi tilillään).
Eiköhän tuossa ole tarpeeksi perusteita sille
että hande & co on posessa ja jonkin aikaa pysyykin..
Oletan että mikäli rahat on nostettu Moneybookersin kautta, on noudatettu klubin silloista uutta sääntöä - siis että nostomaksimi on 10.000 euroa viikossa per jäsen (oliko tiedossa?). Tällöin tuollaisten summien nostaminen olisi vaatinut bulvaaniarmeijan.. 250 bulvaania olisi kyennyt sääntöjen mukaan nostamaan kuukaudessa 10.000.000 euroa.
Liian näkyvästi suuria summia on tuskin haluttu nostaa..
10 000/viikko HAH.
Max 10 000 erissä,se on MB:n antaman ohjeistuksen max määrä.
Tarkastakaa jos ette usko!
10k€:n eriä voi nostaa niin monta,kun tilillä on täppiä.Tunge bulvaanis....
Osaako joku muuten vastata otsikon kysymykseen koskien Capitan rahaliikenettä?
Täällä on muitakin ketjuja joissa keskustellaan sisään ja ulos maksetun rahan suhteesta.
KRP on ilmoittanut, että Capitaan on siirretty n. 100 miljoonaa ja ulos maksettu n. 90 muljoonaa.
Capitaattit sitten kiivailevat, että ulosmaksut ovat tulleet valuuttakaupasta. Vastustajat taas katsovat, että suhde osoittaa rahan olevan kokonaisuudessaan sijottajien sisään laittamaa rahaa. Näin uskon itsekkin.
Mutta, mutta..misää helvetissä on sitten satojamiljoonia euroja. Capitaattit ovat koko WinCapitan historian ajan väittäneet, että valuuttakauppa on kokoajan tuottanut satojenprosenttien vuosituottoja, jopa 400% vuodessa.
Pitäisihän noilla KRP:n löytämillä ja siis kiistattomasti WinCapitan käyttöön siirretyilla n. sadalla miljoonalla eurolla päästä vuodesta 2005 alkaen melkoisiin tuottohin. Varovaisestikin voidaan puhua 500 miljoonasta eurosta, mikäli sitä väitettyä valuuttakauppaa on jonkinlaisella tuotolla käyty. Missä siis on varovaisestikkin arvioiden n. 400 miljoonaa euroa?
Jokin tässä mättää. Edes Capitaattit eivät itse puhu noista rahoista mitään. Missä ne on?
Siihen pystyy vastaamaan vain Kailajärvi.
Ellei rahoja löydy, niin asiahan on melko selvä. Silloin valuuttakauppaa ei ole käyty tai sitä on käyty hiekkalaatikkomittakaavassa. Hassumpi vaihtoehto olisi se, että jossakin olisi valtava määrä valuuttakaupparahaa, mutta Kailajärvi olisikin päättänyt pitää ne rahat itse. Helpompaa olisi uskoa, että perustaja pitäisi vain jäsenien pääomat.
Tiedoksi muuten, että minulle ei luvattu mitään tuottoja etukäteen. Luvattiin kuitenkin ilmoittaa hyvissä ajoin etukäteen, jos toiminta loppuu.
Kun toiminta on mennyt tähän pisteeseen, ei H.K ilmoittaisi sadoista miljoonista mitään. Ja kun hänellä on jemmassa vain miljoonia tai kymmeniä miljoonia niin sitäkin vähemmän..