Onko tärkeetä....?

Minulla on 100-litrainen akvaario, sieltä saattaa aina välillä kuolla pari kalaa, enkä tiedä syytä? Täytyisikö ostaa imuri ja ruveta putsaamaan pohjaa, vai mikä voisi auttaa...? Kalat ovat kyllä lisääntyneet todella hyvin.:)
3351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siis jos sinulla on sorapohja niin sehän lapotaan aina vedenvaihtojen yhteydessä lapolla(siis vesi tulee letkusta lappoperiaatteella eikä siihen tarvita mitään pumppua tms, kun letkusta vain alussa imaisee). Etkö vaihda vettä viikottain tai et tiedä vesiarvojasi? Mitä ja montako kalaa? suodatus? hoito?

Äänestä

Lähen kala kuin kala elää ainakin kaksi vuotiaaksi, suurin osa helposti yli viisi vuotta. Jos kalojasi tipahtelee tätä useammin ilman selvää syytä, on hyvä ottaa asia selville ja tutkia miten voisit kehittyä harrastuksessasi kalojesi parhaaksi.

Eli kerrohan mitä kaloja sinulla on ja kuinka paljon, kuinka hoidat akvaariotasi ja millainen tekniikka ja kasvillisuus siinä on. Katsotaan sitten mitä voisit korjailla.

Äänestä

Kertoisitko vesiarvot ja kalaston? Mietitään asiaa sitten kun on tutustuttu asiaan paremmin.:)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tyyppi... kirjoitti:

Minulla on 100-litrainen akvaario, sieltä saattaa aina välillä kuolla pari kalaa, enkä tiedä syytä? Täytyisikö ostaa imuri ja ruveta putsaamaan pohjaa, vai mikä voisi auttaa...? Kalat ovat kyllä lisääntyneet todella hyvin.:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu