automaatista

Olisi tarkoitus ostaa S80 98-03 tai V70 01-03 automaattilaatikolla ja kesäisin vetää venettä perässä. Kävin jo koeajamassa auton ja oli kaikin puolin hyvä ajettava. Sitten eksyin erilaisille autopalstoille ja tulin siihen tulokseen että kyseisten autojen automaattilaatikko on tikittävä pommi missä lukee 5 tuhannen euron lasku.
Onko tosiaan kaikkien vuosimallien laatikot niin huonoja vai ovatko ne jossain vaiheessa vaihtaneet merkkiä tai jotain? Ei ollut harvassa tapaukset missä meni 3 tai 4 laatikko. Tähän asti omistanut 2 automaattia ja kummallakin ajettu yli 300 tkm ilman mitään ongelmia.
71066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Autopalstojen perusteella ei kannata hankkia minkään merkkistä autoa, ei manuaalina, eikä automaattina. Vikoja tulee kaikkiin teknisiin laitteisiin, myös automaattivaihteistoihin ja valmistajasta riippumatta.

Eikä automaativaihteiston vika aina merkitse tuhansien eurojen laskua, eihän moottorivian sattuessakaan yleensä koko moottoria vaihdeta ;)

Kun pysyt erossa, ranskalaisista AL-4:sta ja Audin multitroniceista, niin todennäköisyys automaattivaihteisovikoihin on paljon pienempi. Tosin tiedän muutaman AL-4:n kestäneen pidempään kuin korin sen ympärillä, eli tuuripeliä se on loppupeleissä.

Öljynvaihdolla ja oikeaoppisella käytöllä on ratkaiseva merkitys automaatin kestoon. Käytetyissä on syytä tarkistaa ainakin, että vaihteistoöljyt on vaihdettu.

Rohkeasti automaatin hankintaan, itse en ole katunut ja noita on ollut jo useampia perheessä.

Äänestä
  • volvosi,oli laatikko kumpi hyvänsä.Kyllä veneessä pitää olla oma moottori.

    Äänestä

Mulla ainakin pelannut ja sillä on ajettu 380000km ja joka vuosi on vedettyn n.1500kg painoista as.vaunua.Loota on vielä se gertronicin aski ja mulla on vielä Doc-powerin lastukin siinä,niin ei ole ollut mitään ongelmia.Öljyt olen vaihtanut suosituksen mukaan(4 vuotta/80000km)liekö siinä sitten sen keston salaisuus.

Äänestä

oli se, että eksyit lukemaan niitä autopalstoja, joiden "asiantuntijat" eivät ole koskaan edes ajaneet autolla. Haaveilevat kyllä hankkivansa ajokortin kun täyttävät 18 vuotta.

Oikeat faktat löytyvät Volvolta.
Käy paikallisen merkkikorjaamon esimiehen juttusilla niin oikeaa tietoa varmasti.

Äänestä
  • varmaan auliisti jos heidän merkissään on jokin tuhansien eurojen heikkous. En jaksa uskoa tuota.

    Äänestä

  • kertoo kirjoitti:

    varmaan auliisti jos heidän merkissään on jokin tuhansien eurojen heikkous. En jaksa uskoa tuota.

    kyllä se on vahva , usko pois...
    toki niitä perjantai illan äkkiä kasattujakin mukaan mahtuu muttei se ole ollenkaan sieltä huonoimmasta päästä.
    mulla oli 280hv t5-r automaatilla koska en tykännyt käsivaihteisen kömpelöstä vaijerivälitteisestä manuaalista,saatikka kytkinpolkimen älyttömän pitkästä liikematkasta.
    autolla oli ajettu 140tkm ostohetkellä ja se oli ollut merkkiliikkeen huolloissa joten laatikon öljyjä ei oltu koskaan vaihdettu.
    vaihdoin ne silloin heti ja ajoin sillä n,70tkm ilman ongelmia, tosin öljyt vaihdettiin 40tkm jälkeen taas,varmuuden vuoksi.laatikko oli koko autossa ainut osa joka oikeasti toimi koko ajan kunnolla. japsi laatikko AISIN
    nykyisellä v70 tomaatilla on nyt menty 130tkm ja öljyt vaihdettu kahdesti. laatikossa ei ongelmia mutta ei toimi niin hienosti tämä sähkölaatikko kuin 850 vähemmän elektroninen...
    työkseni noita huoltelen eikä ainakaan mun asiakkaiden volvoissa ole esiintynyt automaateissa ongelmia kunhan huolehtii öljyjen riittävän tiheästä vaihtovälistä ja kunnon öljyistä. etuvetovolvon laatikossahan ei ole suodatinta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


s80v70 kirjoitti:

Olisi tarkoitus ostaa S80 98-03 tai V70 01-03 automaattilaatikolla ja kesäisin vetää venettä perässä. Kävin jo koeajamassa auton ja oli kaikin puolin hyvä ajettava. Sitten eksyin erilaisille autopalstoille ja tulin siihen tulokseen että kyseisten autojen automaattilaatikko on tikittävä pommi missä lukee 5 tuhannen euron lasku.
Onko tosiaan kaikkien vuosimallien laatikot niin huonoja vai ovatko ne jossain vaiheessa vaihtaneet merkkiä tai jotain? Ei ollut harvassa tapaukset missä meni 3 tai 4 laatikko. Tähän asti omistanut 2 automaattia ja kummallakin ajettu yli 300 tkm ilman mitään ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu