onks kellää tietoo mitä toi virhekoodi tarkottaa? mun vista ei lataa päivityksiä ja en tiedä mikä avuksi?
T: Aki
T: Aki
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Solution:
Go to Run... in the Start menu. Enter this command:
sfc /scannow
Your computer will scan system files and fix whatever is corrupted. I ran the scan, and although the window closed on me before I could read the results, I tried another installation of the 16 updates since July 10 that had been refusing to install. To my amazement, they all succeeded, and Vista does truly seem to operate much more smoothly what with the Intel chip and memory improvements of some recent updates. "
http://www.microsoft.com/communities/newsgroups/en-us/default.aspx?dg=microsoft.public.windowsupdate&tid=5cb5ad34-ea2c-4e8f-b655-5265d00d52cf&p=1
kertoisitko mulle suomeksi kun olen aika pihalla :) ?
kiitos jo etukäteen
Tästä johtunee 99% Windowsin ongelmista; Koneita käyttävät kaikenlaiset ihmiset, viis siitä osataanko yhtään mitään.
Mac/Linux puolella uskoisin tietotaidottomien olevan vähemmistönä, ainakin Linuxin kanssa (sen kanssa kun urpot eivät pärjää). Mutta Windows puolella häärää näitä jotka ulkomuistista tai toisten ohjaamana tekevät jotain, mistä heillä ei ole edes käsitystä.
Tutustukaa siihen käyttöjärjestelmäänne edes hieman.
tuli vaan mieleen, että osaatko edes itse, kun pitää noin v**tumaisesti vastata. aika epätoivosta tulla täältä hakemaan hyväksyntää....että sä voit mennä sen linuxis kans häärimään ja jättää täällä sellaset ihmiset rauhaan, jotka on niin fiksuja että ymmärtäävät kysyä apua kun eivät itse osaa!!!
Kyllä tuo Ajokortti pakolliseksi-kommentti on täyttä totta, ihan näin Windows-käyttäjänkin näkökulmasta. Windows vaan on niin yleisesti käytössä, että siihen porukkaan mahtuu monia joilla ei ole edes välttävää tietoa Windowsista.
Linux-kommentti taas on totta, koska vaikeampana käyttöjärjestelmänä se karsii nämä urpot pois sieltä puolelta aika tehokkaasti. Se ei siis varmaankaan ollut mikään Linux-kehu, vaan toteamus siitä, miksi Windowsin parissa on sellaisia, jotka pitäisi pitää kaukana tietokoneista.
Tietokoneiden pitäisi olla sellaisia, että tavalliset ihmiset pärjäisivät niiden kanssa.
Eli siis; koneet pitää tehdä ihmistä varten eikä alkaa luomaan uutta ihmisrotua.
Toi nyt on vedetty taas niin överiksi. No, suunnittelepa sinä sitten sellainen, että tavallinen suomalainen punaniska onnistuisi sen käytössä aina ja joka tilanteessa.
ennen kuin oppii ja opettelee!!!!
kaikki ...myös tietokone jumalat jne nörtit...heidänkin on täytynyt opetella asiat ennen kuin ovat oppineet ja kukakieltää opettelemasta kysymällä muilta??
toiset lukee ja toiset kysyy!!! eli näin :)
kommentointini ei koskenutkaan windowsia tai linuxia vaan sitä, miten täällä kyllä ollaan hanakoita selittämään täyttä paskaa, kun joku pyytää apua. Vastaisuuden varalle: jos joku pyytää neuvoja, etkä pysty niihin vastaamaan, ei tarvi kommentoida millään tavalla...toi linux windows keskustelu voidaan varmasti käydä jossain muuallakin.
p.s. jatkahan vaan ajelemista sillä kortillas!
Vaienna Windows Update Serveri ja käynnistä uudelleen.
Hieman sekava tuo käännetty ohje mutten pääse kokeilemaan Komentoriville menoa, kun ei ole Vistaa käsillä:
Sulje kaikki Windows Update-tai Microsoft Update-selaimen ikkunat.
Napsauta Käynnistä-painiketta
Kirjoita Komentorivi, että hakutulosten luettelosta, napsauta hiiren kakkospainikkeella Komentorivi-painiketta ja valitse Suorita järjestelmänvalvojana.
Jos sinua kehotetaan antamaan järjestelmänvalvojan salasana tai vahvistus, kirjoita salasana tai vahvistus.
Kirjoita seuraavat komennot. Paina sitten ENTER-näppäintä jokaisen komennon jälkeen:
net stop wuauserv
net start wuauserv
Sulje Komentorivi-ikkuna.
Kokeile asentaa päivitykset uudelleen.
http://209.85.135.104/translate_c?hl=fi&sl=en&u=http://support.microsoft.com/kb/957307&prev=/search?q=http://www.microsoft.com/communities/newsgroups/en-us/default.aspx?dg=microsoft.public.windowsupdate&tid=5cb5ad34-ea2c-4e8f-b655-5265d00d52cf&p=1&hl=fi&client=opera&rls=fi&hs=Ckn&usg=ALkJrhg_jBgvLZj1C1fUKukODASeOuiwsw
"Solution:
Go to Run... in the Start menu. Enter this command:
sfc /scannow"
Ratkaisu:
Klikkaa Käynnistä, Suorita..
kirjoita riville
sfc /scannow
paina enteriä
Linkin foorumin käsittelemässä tapauksessa tuo korjasi virheen.
1. Error message when you try to install updates from the Windows
Update Web site or from the Microsoft Update Web site: "0x80240016":
http://support.microsoft.com/kb/957307
Tämä Update Serverin stoppaus-käynnistys -juttu esiintyy sinunkin linkkisi viimeisessä klimpissä.;)
Ja tuo vika on ollut hyvin yleinen korjauskin helppo.
Onhan siinä muitakin kuten Spybot ja Ad-Aware, jotka voivat estää päivityksen.
Sais vaan aloittajalta viestiä, että onko jokin korjannut.
Tosin näille palstoille tullaan paljolti sillä ajatuksella, että vastaajien on velvollisuus auttaa. Ja sitten ratkaisun saatuaan katoaa sanaakaan sanomatta. Saharamaisesti.;)
Mistään-välittämättä-kaikki-mulle-heti-nyt.