Mikä lama?

Ameriikan lama ei todellisuudessa näy täällä kotosuomessa niin laajasti kuin media on antanut ymmärtää. Se median tuoma pelko tekee lähinnä sen että asiakkaista tulee harkitsevaisempia esim. kulutustavaran ostamisen suhteen. Sekin on siis median syy.

Lama näkyy suomessa vain suuryrityksissä, jotka vievät tuotteitansa ulkomaille, niitä ei suomessa niin kovin montaa merkittävää yritystä ole. Normaaleilla yrittäjillä/työntekijöillä ei ole hätää(tai ei ainakaan todellisuudessa ole, ellei joku yrittäjä pelko perseessä karsi ihan karsimisen vuoksi duunareita pihalle).

Itselläni tämä ns. tuleva lama näytti siltä että oli joulun jälkeen enemmän asiakkaita kuin normaalisti. Se on kai alasta kiinni missä median tuoma lama näkyy, onneksi minulla ei näy.

Mutta miksi media hehkuttaa lamaa? Mikä sen intressi on?
7821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Mutta miksi media hehkuttaa lamaa? Mikä sen intressi on? "

En tiedä miten muualla maailmassa, mutta suomessa ainakin menee lehdet kuin kuumille kiville.. Kyllä ainakin itseäni on aina kiinnostanut talous enemmän kuin Nykäsen Matti tai Tukiaisen Johanna..

Äänestä

Itsekään en ole ameriikan lamaa juuri huomannut,
eikä se tunnukaan kuin sellaisilla ihmisilla, jotka eivät osta kuin hinta/laatu -suhteelta huonoja tuotteita. Kuluttajan tärkein tehtävä onkin ostaa hinta/laatu -suhteelta parhaita ja pitkällätähtäimellä kestäviin ratkaisuihin perustuvia tuotteita.

Muutama oma esimerkki:

Ostin taannoin melko kalliit vaellussaappaat, mutta ne kestivät 8 vuotta. Ihan kohtuullinen investointi.

Nokian kännykkä 55 euroa ja siinä on enemmän ominaisuuksia kun tarvitsen. Itse koodaan ja kirjoitan mieluummin tietokoneella ja kunnon näppäimistöllä, kännykkä on minulle vain puhumista varten.

Kuningaskuluttaja (tai kuningatarkuluttaja) päättää nykyään mitä kiinalaiset ja suomalaiset tekevät työkseen, joten itse ostan sellaisia tuotteita joita tarvitsen ja joita siis myös itse mieluusti valmistaisin.

Yksi epäkohta joka minua hieman risoo on, että nettikauppojen hintataso pitäisi yleisellä tasolla olla varmaankin noin 15 % alempi kuin mitä kauppakeskusten hintataso on, koska kassojen, kauppatilojen ja vartioiden määrä järkevästi optimoidussa nettikaupassa on huomattavasti pienempi. Lisäksi kauppakeskukset tarjoavat asiakkailleen ostoselämyksiä, joita me nettikaupan asiakkaana emme saa, mutta nykyisellä hintatasolla me maksamme niistä!

Tässä olisikin Toivo Sukarille mainio markkinarako tukea suomalaista nettikauppaa perustamalla kauppakeskusten kanssa kilpailevia
nettikauppoja heille, jotka eivät väentungoksessa viihdy! ;)

Suomi pitää nostaa nousuun tukeutumalla kestäviin ja pitkällätähtäimellä kannattavimpiin ratkaisuihin, ei asiakkaiden rahastukseen ja vanhaan teknologiaan perustuviin ratkaisuihin.
Myös osaavan siivoojan työ on mielestäni huipputekniikkaa, itse en ainakaan heille pärjäisi.

Muuten, viihdyn erikoisliikkeissä, koska siellä on asiantuntemusta tuotteista ja siellä saa palvelua, eli nekin kai edustavat huipputekniikkaa kaupanalalla. Tuoteselosteethan voin lukea netistä, mutta inside-tietämystä en netistä saa.

Äänestä
  • Jep, itse kuulun kanssa niihin keiden tulot kasvavat sitä mukaan mitä pahempi "lama" tulee. Toivottavasti tilanne tästä vielä pahenee. :)

    Äänestä

  • Toivottavasti lama tulee kirjoitti:

    Jep, itse kuulun kanssa niihin keiden tulot kasvavat sitä mukaan mitä pahempi "lama" tulee. Toivottavasti tilanne tästä vielä pahenee. :)

    Otetaan tuo huumorilla, niin kuin kirjoitit :)

    Ettei nyt kirjoituksestani synny liian kitkerää kuvaa, niin täsmennän että en nyt halua viedä keneltäkään suomalaiselta "pysyvää" työpaikkaa.

    Nyt vain vaikuttaa siltä, että kauppakeskushankkeita ehkä kannattaa tässä taloustilanteessa hieman hillitä. Eivät meinaan välttämättä luo pysyviä työpaikkoja, vaan toisaalla saattavat lähikaupat mennä nurin.

    Sen sijaan korjausrakentamiseen (koulut, sairaalat, tiet, rautatiet, asuintalot, jne...), tuotekehitykseen, metsäteollisuuden perinpohjaiseen uudistamiseen (ehkä pois paperintuotannosta korkeamman jalostusasteen uusille puutuotteille), jne...
    olisi mmielestäni hyvä panostaa.

    Kyllä Suomessa aina järkevää tekemistä löytyy ja pidemmän päälle järkeväntyöntekijälle löytyy yleensä myös palkanmaksaja.

    Äänestä

ei se lama näy, joskus näkee lehdessä vain yhteenvetoja kuinkapaljon tämä taantuminen on tähänasti tehnyt työttömiä, tällähetkellä taitaa olla just alle satatuhatta.... keväämmällä saattaa olla jo kunnon lama ja työttöminä paljon enemmänkin, et näe sitä sittenkään kun et osaa tulkita vasta kun liian myöhään.

Äänestä

Muutamia faktoja:
"Suomessa on metsäteollisuudessa 50% liikakapasiteettia, mikä tarkoittaa yhdessä itätuonnin ongelmien ja laman kanssa sitä, että tehtaita suljetaan reippaasti."

http://irc-galleria.net/blog.php?nick=Turjalainen

Äänestä
  • Pääsevät hekin 2000-luvulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


median pelkokerrontaa kirjoitti:

Ameriikan lama ei todellisuudessa näy täällä kotosuomessa niin laajasti kuin media on antanut ymmärtää. Se median tuoma pelko tekee lähinnä sen että asiakkaista tulee harkitsevaisempia esim. kulutustavaran ostamisen suhteen. Sekin on siis median syy.

Lama näkyy suomessa vain suuryrityksissä, jotka vievät tuotteitansa ulkomaille, niitä ei suomessa niin kovin montaa merkittävää yritystä ole. Normaaleilla yrittäjillä/työntekijöillä ei ole hätää(tai ei ainakaan todellisuudessa ole, ellei joku yrittäjä pelko perseessä karsi ihan karsimisen vuoksi duunareita pihalle).

Itselläni tämä ns. tuleva lama näytti siltä että oli joulun jälkeen enemmän asiakkaita kuin normaalisti. Se on kai alasta kiinni missä median tuoma lama näkyy, onneksi minulla ei näy.

Mutta miksi media hehkuttaa lamaa? Mikä sen intressi on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu