Taitaa Köyliö olla lähivuosina vain vanhusten nukkumakunta..
Köyliö muuttuu lähivuosina
uinu uinu kyläseni
6573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lähimmäisistään huoltapitäville köyliöläisille! Paskanjauhaja-ahnehtijoille palkka, jonka ansaitsevatkin...
Meitin kylässä kyllä vaan remontoidaan vanhoja taloja ja rakennetaan uusia, eikä lamasta tiäretä mittään. Lapsiperheitäkin tosi kivasti, ja on oma pankki, koulu ja kauppa. Ei härän päivää..
Kahtelehan tarkemmin, karseita rötisköjä tyhjillään siel näyttää olevan, eikä kunnollisista uurisrakennuksista oo tietookaan. Miks joku sinne muuttais??!!
ajelin auringonpaisteessa Voitoisista Kepolaan. Maisema on kaunista maalaismaisemaa. Ristolassa on paljon teollisuutta. Ei pitäisi olla valittamista, niin kauan kuin Köyliö saa itse päättää mistä sen tarvitsemat palvelut tulevat . Ja tarvitessa pitää olla mahdollisuus vaihtaa palvelun tuottajaa jos saatu palvelu ei tyydytä tai on liian kallista. Jos liityttäisiin Euraan tulisi sama malli kuin Neuvostoliitossa, jossa kaikkea palveluita jonotettiin tai niitä ei ollut saatavilla ja tuottajia oli vain yksi. Asioista päättäisi Köyliöläisten puolesta Euran Polibyroo.
Kaunis maisema ei tuota riittävästi, vai ovatko maanviljelijät valmiita korottamaan veroprosenttejaan? Kuunteleeko nykyinen Köyliön kunnanvaltuusto yksittäistä ihmistä, tekeekö se jokaisen yksilön mielestä "hyviä" päätöksiä? Ristolan teollisuus on aivan samalla mallilla, kuin koko muunkin Suomen, eikä ole lähiympäristölleen muita merkittävämpi työnantaja. No, parin vuoden päästä näet, että hyvin ne asiat sujuvat Euran kanssakin, jos vain osaat avata ne silmäsi.
Missä ne uudet talot ovat? Teirän pankki ja kauppa on ainaski hirveen näkönen rötiskö. Koulu on ihan ok, kuhan ei sitäki lopeteta.