Kun Paavo reivasi puolueen niin oikealle, että hallitusyhteistyö Kokoomuksen kanssa oli suorastaan hedelmällistä - suurituloisia suosivaa.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/45484-mitenkas-nyt-suu-pannaan-jutta
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/45484-mitenkas-nyt-suu-pannaan-jutta
Vastaukset 1
Vanhimmat
mahdollisuutensa. Paavo Lipposella ei aikaa kotimaan politiikkaan riittänyt, kun hän havitteli paikkaa EU:n johtajana. SDP ei hoitanut mitään sosiaali- ja terveyspuolen asioita, vaikka siihen olisi ollut varaakin laman jälkeen. Nyt vielä Katainen palkittiin EU:n parhaana valtionvarainministerinä, mistä Katainen saa paljolti kiittää SDP:tta. Se, mitä hallitus silloin säästi köyhiltä ja sairailta oli nyt Kataisen vaakakupissa arvioitaessa hänen toimiaan. Tämä titteli oli hankittu jo edellisen hallituksen toimesta, mutta istuva valtionvarainministeri palkittiin. Mitalin toinen puoli on, että pienituloisilla, sairailla ja nuorilla ei ole mitään syytä olla ylpeitä Suomen rahaministerin saavutuksesta. Elleivät he ole täysin ymmärtämättömiä. SDP sitä ainakin on tai sitten pitäisi tehdä se, mitä edellinen kirjoittaja ehdottaa - lyödä hynttyyt yhteen Kokoomuksen kanssa.
Oppositiosta käsin vaikuttaminen asioihin on paljon vaikeampaa kuin hallituksessa istuttaessa.
Miksi nyt ollaan täysin eri mieltä asioista kuin silloin. Eivät äänestäjätkään niin tyhmiä ole, etteivätkö yhtään seuraisi, mitä kukin puolue puuhastelee.