Pereen rikkaat

Pirkkalan väki luulee itsestänsä liikoja. No pirkale mennään asioiman pereen rikkaiden pytinkeihin. Weitte postin Härmälästä.
2418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Histoorian tunnilla kansakoulussa puhuttiin jotain Pirkkhaalaan (Pirkkalan) miehistä ? Olikos se joku kova taisteluheimo Suomessa jnpois päin? Tierosta kiitollinen

Äänestä
  • Pirkkalalaiset olivat lappilaisten orjuuttajia. Hämeen aborginaalit tunnettiin lapissa Pirkkoina. Nämä pirkat veroottivat saamelaisia ja lappilaisia nälkäkuolemaan.

    Siksi Pirkkalalaisilla on edelleenkin oikeus olla pröystäileva ja ylimielisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pirkales.......... kirjoitti:

Pirkkalan väki luulee itsestänsä liikoja. No pirkale mennään asioiman pereen rikkaiden pytinkeihin. Weitte postin Härmälästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu