Terve
Vanhempiani kiinnostaisi saksalaiset ja muut satelliitti kanavat kuten RTL, Rai uno jne. Mitä olen netissä lueskellut nämä kanavat näkyvät jopa ihan ilmaiseksi jos vaan suuntaa lautasen oikein.
n. 8 vuotta sitten meillä oli 30 analogista kanavaa joista suurin osa oli ilmaisia. Mutta heitettiin viritin menemään kun kanavat rupesivat häviämään. Jäljellä on enää itse lautanen.
Eli jos haluisi nykyään katsella yllä mainittuja kanavia kannattaako hommata digitaalinen vai analoginen viritin? (Joku väitti että digitalisella puolella kaikki ovat maksullisia) Mökillä olisi tarkoitus kanavia katsella. Astra 19 pitäisi saada suht hyvin näkyviin vaikka onkin muutama puu pikkasen tiellä. Enkä tiedä sitten miten korkealle lautanen pitäisi suunnata.
Jos apua löytyy niin kiitos jo etukäteen.
Satelliitti kanavat haussa.
4
3297
Vastaukset
- Remi Kokko
Kyllä niitä vapaita kanavia näkyy.
Esimerkiksi www.lyngsat.com on hyvä sivusto jolla on listat näkyvistä kanavista.
Tässä suora linkki Astra-satelliitin (19,2) kanava-listaan: http://www.lyngsat.com/astra19.html
Ja kuten listasta näkyy niin siellä on jopa 30 analogista kanavaa vielä vapaana, kaikki tosin saksalaisia.
Ja digitaaliselta (DVB) puolelta löytyy Astrasta varmaan yli 100 vapaata kanavaa.
Listasta näkyy mitä kanavia mutta tässä muutama poiminta mitä Astrasta näkee vapaana: CNN, SKY News, Saksan MTV, VIVA ja kaikki Saksan kanavat eli RTL, SAT1, DSF ja muut.
Jopa Eurosport on Astrassa vapaana vaikkakin digitaalisena vain saksankielisenä
Italian kanavista Astrassa näkyy RAI Uno.
Mutta muut Italian kanavat saa Hot Bird (13,0) satelliitista.
Esimerkiksi jos lautaseen hankkii 2 mikropäätä, niin nuo molemmat satelliitit saa näkymään samanaikaisesti ja silloin kanavamääräkin on jopa yli 300. Mutta Hot Birdissä saksalaisia kanavia on taas aika niukasti, muutama on (Esimerkiksi RTL:ät on vaikkakin sveitsin versioina jossa eroa ei ole muuta kuin mainokset). Hot Birdissä on sitten aika paljon arabi-kanavia.
Mutta esimerkiksi Al Jazeera ja monet muut kanavat löytyvät molemmista satelliiteista
Että sitä voi miettiä riittääkö Astra vai haluaako Hot Birdin rinnalle.
Ja lautasen ei tarvi olla edes hirveän iso. Itse katselin Hot Birdiä ja Astraa yhdessä 80-centtisellä lautasella, Tampereen lähellä, ja myös Itä-Suomessa.
Mutta kieltämättä Itä-Suomessa ja pohjoisemmassa kannattaisi olla jo ainakin 120-centtinen peili.
Toki siellä salattujakin kanavia on paljon mutta vapaita kanavia tosiaankin löytyy. Ja vielä analogiselta puolelta saksalaisia mutta siitä ei ole tietoa kuinka kauan ne on siellä.
Että digitaalisella vastaanottimella ei ainakaan menetä mitään.
Tuossa nyt hieman tietoa tämänhetkisestä tilanteesta. Toivottavasti oli apua!- Kazhy
Suur kiitokset Remi! Tuosta oli tosi paljon hyötyä. Tosi paljon tekstiä jaksoit kirjottaa.
Vielä pieni kysymys. Eli jos hommattaisiin sitten digitalinen viritin niin voisitko suositella sopivaa mallia? Tallentava digiboxi löytyy jo, joten mikäli mahdollista olisi mukavaa jos pystyisi ohjelmia myös siihen tallentamaan. Mutta tärkeintä olisi vain saada kanavat näkyviin.
Kiitos taas kerran! - Remi Kokko
Kazhy kirjoitti:
Suur kiitokset Remi! Tuosta oli tosi paljon hyötyä. Tosi paljon tekstiä jaksoit kirjottaa.
Vielä pieni kysymys. Eli jos hommattaisiin sitten digitalinen viritin niin voisitko suositella sopivaa mallia? Tallentava digiboxi löytyy jo, joten mikäli mahdollista olisi mukavaa jos pystyisi ohjelmia myös siihen tallentamaan. Mutta tärkeintä olisi vain saada kanavat näkyviin.
Kiitos taas kerran!Vaikea sanoa.
Itsellä oli joskus Nokia Mediamaster, ja sitten Triax. Ihan käyttökelpoisia kumpikin mutta Mediamasteriin tykästyin enemmän.
Nyt kun ei juuri tällä hetkellä ole mahdollisuutta satelliittiin niin en tiedä vaikka myyntiin olisi tullut parempiakin laitteita.
Ja tallentavista en osaa sanoa mutta varmasti tallentavia satelliittiboxejakin löytyy.
Niistä kannattaa kysyä ihan liikkeestä ellei joku joka tietää noista enemmän,kerkiä tänne kirjoittelemaan asiasta.
Mutta hyvä että oli apua!
- puupää
Vanhoja kanavia, satelliittiliike, tv-ohjelmia, nettitv ym. http://koti.mbnet.fi/begenius
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390