homeskandin WC pöntön huuhteluveden otto, läpiviennin jälkeinen sulkuventtiili on jumissa auki asennossa. Venttiili on kaapin sisällä ja siihen on vaikea päästä käsiksi, pitäisi ehkä kaappi purkaa.
No anyway, jos saan putkipihdeillä venttiilistä kiinni voinko yrittää irrottaa venttiilin läpiviennistä vai tuleeko vaan lisää ongelmia ja läpivienti alkaa pyörimään tyhjää ja remontti kasvaa?
No anyway, jos saan putkipihdeillä venttiilistä kiinni voinko yrittää irrottaa venttiilin läpiviennistä vai tuleeko vaan lisää ongelmia ja läpivienti alkaa pyörimään tyhjää ja remontti kasvaa?
Vastaukset 31
Vanhimmat
ei muutakuin jakari hanan juureen ja voimaa peliin. eivät oikeasti tiukassa. Aihahan sitä voi pehmitellä crc-llä.
jos huonosti käy kätee läpivienti pohjasa pyörimään, mitä tosin epälen jos vene on 80-luvulta. niin sitten vaan kierrät läpivinnein irti
Ja pitääkin yrittää, vaihtoehtoja ei juuri ole. Periaatteessa läpivientiä varten löytyisi työkalukin, jolla siitä voisi pitää vastaan. Pahimmassa tapauksessa joutuu rälläkällä ajamaan laipan pois ulkopuolelta, mutta asia kerrallaan. Toisaalta läpiviennin vaihtuminen uuteen ei ole mikään huono juttu sekään.
itse ruiskuttelin crc:tä muutaman viikon aikana useasti sisä- ja ulkopuolelle ja sitten aukes melko helposti
letkut irti ja märkää rättiä ympäri ja vesiämpäreitä varoiksi viereen ja jauhesammutin, hitsipillillä 30-60 sek lämpöä kylkeen ja kun jäähtynyt aukeaa itsestään. Kosanilla lian laaja suutin eikä tarpeeksi kovaa lämpöä!
Vaihdoin juuri 9 vuotta vanhat.
Laippa irti ulkoa uudet läpiviennit ja ventiilit.
Uudet ovat haponkestävät maksoi paljon.
http://www.force4.co.uk/703/Blakes-3-4---Inlet-Seacock.html
Omassa veneessäni Blakesin pohjaventtiilit ovat kestäneet tähän mennessä 38 vuotta ja ovat yhä kuin uudet. Sen sijaan se ainoa uden mallinen palloventtiili jumittui jo 5 vuoden kuluttua, kun pallon kromipinta alkoi korroosion takia hilseillä irti. Voit arvata onko valintani uusi palloventtiili vai Blakes.
100 euroa blakes
10 euroa S-marketin kuulaventtiili
Kalliimpi kestänee 30 vuotta halvempi 10. Asennustyölle kun laskee hintaa varovaisesti 50 E per venttiilin vaihto (joka ei riitä hankalissa tapauksissa), tulee "halvemmalla" venttiilimallilla 30 vuotta maksamaan 180 E (3xventtiili 3xasennus). Kalliimmalla mallilla 150 E (venttiili asennus). Jos vene on niin huono, että ei kannata olettaa, että 30 v kestävälle venttiilille olisi käyttöä, niin sitten halpa kuulaventtiili on järkevä ratkaisu.
Toivottavasti ei hilseile.
Veneveistämöt käyttää huonolaatuisia olkoon skandi tai Bavaria
Jos laskee hinnan kaikelle työlle jonka omaan veneeseen tekee, niin kannattaa ajella vuokraveneellä.
Markettien edulliset kuulaventtiilit on tarkoitettu kotitalouksien vesijohtokäyttöön. Niiden metalliseos (messinki tai kromattu messinki) ei ole suolaiseen meriveteen tarkoitettua laatua. Vesijohtotarvike saattaa tietysti kestää vähäsuolaisessa murtovedessä ja kelpaa sisäjärville mainiosti. Muista kuitenkin, että läpiviennin sulkuhana on vesilinjan alapuolella.
Ehkä olet valmis hyväksymään halvan hanan jumittumisriskin. Mutta ottaisitko 10 eurolla sen riskin, että suolaisemmilla merillä purjehtiessasi veneesi jonain päivänä uppoaa pohjahanan korroosion takia?
Vai maksatko mieluummin 100 e, jotta saat merikäyttöön valmistetun ja varmaksi koetun sulkuhanan?
Elämä on täynnä vapaaehtoisia valintoja.
laatuveneiden osalta. Kaverini vanhassa S&S Swanissa on alkuperäiset Blakesin pohjahanat. Tiedän, koska olen ne avannut ja voidellut. Samoin tuntemissani Balticeissa on Blakesin sulkuhanat.
Ihan sama miten laskee, niin läpivientiventtiili on juuri sellainen osa minkä laadussa ei kannattaisi juurikaan tinkiä: vaihtotyön vaiva ja kustannus on merkittävä verrattuna venttiilin hankintahintaan. Lisäksi pohdinnassa tulee ottaa huomioon huonolaatuiseen ventiiliin liittyvät riskit ja jumittavan venttiilin aiheuttama ärsytys sekä auenneet rystyset.
Sen halvan venttiillin ostaja kaiken lisäksi joutuu keplottelemaan pari kauden puolikasta johonkin asentoon jämähtäneellä läpiviennillä. Pelkästään sen riesan välttämiseksi Blakes tuntuu halvalta ratkaisulta.
Useimmiten vielä pohjaventtiilit ovat niin ikäviä vaihdettavia, että ilolla maksaisin 50 E siitä, että joku muu sen tekisi, vaikka itsekin hyvin pystyisi.
Kallis 100e, halpa 10e. 6 venttiiliä/vene, 3000 venettä/vuosi -> 1 620 000 euroa/vuosi tulosta jo yhdestä ainoasta säätökohteesta. Ja halpakin kestää sen 5 vuotta kuten tässäkin keskustelussa on todistettu.
Baltik ja Swan ok.
Loput kotimaiset veistämöt käyttävät halvinta.
Maritim myy nykyään haponkestäviä.
Onko sitten parempia aika näyttää.
Tuskin ainakaan syöpyvät.
Asiaa läpivientihanoista on lyhyesti näissä linkeissä
http://www.diy-boat.com/content/view/140/49/
http://www.sailingmates.com/seacock thru hull.htm
Omassa teräsveneessäni on marelon-sulkuhanat
se palloventtiili oli jumiutunut monen vuoden maissa olon aikana mutta sai irtoamaan ja on toiminut jo pitkään
Asia selvinnee jo tuosta otsikosta... eli lyhyestä virsi kaunis: kiitos!
että hierot paskaasi siihen venttiiliin niin johan aukeaa.
"Venttiili on kaapin sisällä ja siihen on vaikea päästä käsiksi"
Huollettavuus, seuranta ja hätätilanteet pitää hoitaa nopeasti.
Vastaisuudessa venttiili kannattaa telakoitaessa voidella hyvin ja jättää puoliksi suljettuun asentoon.
Mikäli läpivientiventtiili on epäilyttävässä kunnossa, se kannattaa ehdottomasti vaihtaa. Homma ei ole suuri, ellei tosiaan joudu purkamaan sisäkalustusta. Tulityövälineitä kannattaa vältää (ml. rälläkkä). Jos läpivienti täytyy rikkoa, sahaa se rautasahan terällä (pistosaha) halki ulkoapäin. Ulostulevaan vastakappaleeseen riittää yksi sahaus, jonka jälkeen kierteet aukeavat. Uusi läpivienti ja hyvin toimiva venttiili lisäävät mielenrauhaa tulevalla kaudella.
Millä näitä läpivientien hanoja kannattaa voidella? Itsellä pari vuotta vanhat hanat ja nyt jo tuntuvat jumittavan, vaikka pitäisi olla korroosion kestävää messinkiä.
10v vanha ketju heräsi henkiin. Tef-gel on teflonpitoinen aika jäykkä aine estämään kierteiden jumittumista rikissä alumiinin ja teräksen välillä tai vanttiruuvin pronssin ja teräksen välillä. Läpivienneissä ja venttiileissä teflonnauhaa parempi. Ei käy liukastusaineeksi mutta oletettavasti estää jumittumisen.
Kaipaisin nimenomaan jotain mikä liukastaisi sulkuhanat. Onko se sitten vaan CRC tai WD40?
Itse napautin puukaartiot veneen ulkopuolelta paikoilleen kevyesti. Sen jälkee letkuliitos sisältä auki ja aseöljyä oikein isosti. Annoin vaikuttaa muutaman päivän ja aina välillä kävin kitkuttamassa.
Taas pelaa!
Vuonna 2005 kierrettävähanainen venttiilini oli jumissa. Vene oli ollut telakoituna joitakin vuosia. Suihkuttelin melkein päivittäin crc:tä ja aina samalla kokeilin kitkutttaa, kunnes noin parin viikon kuluttua kuluttua se alkoi pyöriä ja se on toiminut sen jälkeen normaalisti.
Toivottavasti jumittuneen venttiilin avaajat tarkistavat, ettei ole jumissa edelleen asennossa auki ja vain kahva liikkuu. Sellaistakin sattui 5v. vähälle palloventtiilille. Oli jotain CR kromsttua "korroosioresistenttiä" materiaalia.
Vaihdoin toimivia pronssisia läpivientejä ja hanoja 26v. kalenteri-iän perusteella. Paloittelin rälläkällä ja totesin tyhmyyteni. Iso homma täysin turhaan, pronssi oli kuin uutta.
En käsitä, että joku vaihtaa 9 v. vanhat venttiilit. On täytynyt totisesti olla bilteema kamaa.
Asia ei käsittämättömyydestä muuksi muutu. Tarkemmin mietittynä ensimmäinen wc:n palloventtili petti 7v kuluttua uudesta. Septin ja wc: venttiilit vaihdettiin aistralialaisiin pronssisiin. Samat venttiilit vaihdettiin uudelleen pronssisiin 3v. myöhemmin. Eli 10 v aikana x2!. Muut kuin wc- venttiilit ovat toimineet 12 v. Aina niitä kääntelen vedessäkin ja rasvailen kun vene on ylhäällä. Biltemaa tai Suomea ne eivät ole nähneetkään. Mitähän tuosta voisi päätellä?. Wc-venttiilit ovat lyhytikäisempiä, suolainen vesi ja runsas käyttö lyhentää vaihtoväliä. Marelon tao Trudesign ehkä parempoa?.
Septin poiston messinkiventtiili jäykistyi vuosi vuodelta ja meni vaihtoon korkeintaan 9 v ikäisenä. Läpivienti ja venttiili vaihtuivat Trudesigniin. Vierekkäin olevat vessan lavuaarin poisto ja pytyn sisäänotto vaihdettiin happoisiin melko iäkkäiden messinkisten jälkeen. Happoiset venttiilit olivat hyvin lyhytikäisiä, vain kolme vuotta. Parin viikon välein molemmista katkesi palloa kääntävä akseli. Taas meni Trudesignia tilalle.