nopea syke, maksimi jopa 230!

Hei

Pistän nyt tänne kyssärin, kun en enää tälle illalle ole lääkäriin soittamassa. Huomenna tosin varmaan soitan.

Mietityttää, mikä mua mahtaa vaivata, kun sykkeet ovat olleet mitä sattuu parin viimeisen viikon aikana. Viikko sitten normaaleita kotiaskareita tehdessäni oli outo olo ja hain sykemittarin, joka ei ensin mitannut tulosta ja antoi sitten lukemaksi 205. Tänään kävin kahdessa peräkkäisessä jumpassa. Olo oli ihan ok. Tosin treeni tuntui melko raskaalta, mutta tunsin hyvin siitä selviäväni. Olin ällistynyt, kun sykemittarin mukaan maksimisykkeeni olisi ollut 230 ja keskivertosyke kahden tunnin aikana 142. Nyt pari tuntia jo aloillaan istuttuani syke on vieläkin yli 100.

Taustani: Olen laihduttanut vähähiilarisella ruokavaliolla yhdistettynä reductil-nimiseen laihdutuslääkkeeseen kolmisenkymmentä kiloa 9 kuukauden aikana ja aloittanut elokuussa kuntoilun. Käyn erilaisissa jumpissa noin 5-6 kertaa viikossa. Kuntoni on mielestäni ja sykemittarinkin mukaan hyvä. Olen nyt normaalipainoinen nainen.

Joulukuun aikana aloin huomata muutoksia itsessäni. Paino alkoi jumittamisen jälkeen laskea taas rivakasti ja ruokahalukin katosi.

Nyt parin viimeisen viikon aikana urheilutreenit ovat edelleen maistuneet, mutta tuntuneet jotenkin raskaammilta ja olen helpommin piipussa kuin aiemmin. Lihakset tuntuvat pitkään maitohappoisilta. Pelkään jo, että minulle tulee jokin vakava sydänongelma.

Tuo reductil voi nostaa sykettä, mutta miksi se alkaisi nostaa sitä nyt, kun yli puoli vuotta olen syönyt sitä ilman sivuoireita.

Plääh. Alkaa jo vähän pelottaa.
41618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuulostaa ihan supraventrikulaariselta takykardialta eli tiheälyöntisyydeltä.

Äänestä

Jos sykemittari näyttää liikaa? Tai sydän lyö hetkellisesti hyvin tiheästi liikunnan yhteydessä? Joskus muutama vuosi sitten olin kuntosalin kuntopyörässä, ja sykemittari näytti 200 ja ylikin, 255 enimmillään. En usko, että sydämeni olisi lyönyt oikeasti 255, mutta varma en ole. Minulla on aina ollut huono kunto, hengästyn helposti. Liikun kyllä paljon,mutta en oikeastaan harrasta mitään urheilulajia kävelyn lisäksi.

Äänestä
  • olin vierunmäen kuntoryhmässää 1996-1997,jona aikana laihduin 15 kg.3kk, tippui tää paino.kuljin pyörällä töihin 31 km päivä,joskus 70 km ,kun kävin kaupoilla.olin 62-63v;tias.rääkillä sain sykkeen 185;teen.(pyörällä.)taas on paino 78-79 ,pitäs alkaa pudottaan.SYDÄN muljahtelee ,uskallanko rääkätä?

    Äänestä

Varmaan kannattaisi lopettaa ihan heti se laihdutuslääkkeen käyttö, koska olet normaalipainoinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sirpukka kirjoitti:

Hei

Pistän nyt tänne kyssärin, kun en enää tälle illalle ole lääkäriin soittamassa. Huomenna tosin varmaan soitan.

Mietityttää, mikä mua mahtaa vaivata, kun sykkeet ovat olleet mitä sattuu parin viimeisen viikon aikana. Viikko sitten normaaleita kotiaskareita tehdessäni oli outo olo ja hain sykemittarin, joka ei ensin mitannut tulosta ja antoi sitten lukemaksi 205. Tänään kävin kahdessa peräkkäisessä jumpassa. Olo oli ihan ok. Tosin treeni tuntui melko raskaalta, mutta tunsin hyvin siitä selviäväni. Olin ällistynyt, kun sykemittarin mukaan maksimisykkeeni olisi ollut 230 ja keskivertosyke kahden tunnin aikana 142. Nyt pari tuntia jo aloillaan istuttuani syke on vieläkin yli 100.

Taustani: Olen laihduttanut vähähiilarisella ruokavaliolla yhdistettynä reductil-nimiseen laihdutuslääkkeeseen kolmisenkymmentä kiloa 9 kuukauden aikana ja aloittanut elokuussa kuntoilun. Käyn erilaisissa jumpissa noin 5-6 kertaa viikossa. Kuntoni on mielestäni ja sykemittarinkin mukaan hyvä. Olen nyt normaalipainoinen nainen.

Joulukuun aikana aloin huomata muutoksia itsessäni. Paino alkoi jumittamisen jälkeen laskea taas rivakasti ja ruokahalukin katosi.

Nyt parin viimeisen viikon aikana urheilutreenit ovat edelleen maistuneet, mutta tuntuneet jotenkin raskaammilta ja olen helpommin piipussa kuin aiemmin. Lihakset tuntuvat pitkään maitohappoisilta. Pelkään jo, että minulle tulee jokin vakava sydänongelma.

Tuo reductil voi nostaa sykettä, mutta miksi se alkaisi nostaa sitä nyt, kun yli puoli vuotta olen syönyt sitä ilman sivuoireita.

Plääh. Alkaa jo vähän pelottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu