Tutkittua lestatietoa

Varmaankin monia kiinnostavaa tietoa letadiolaisliikkeen historiasta löytyy alla olevasta linkistä. Suosittelen lukemaan koko sivuston.

Tämän sivuston avulla on mahdollista saada kokonaiskäsitystä tämän kiinnostavan ja mieliä hämmentävän pohjoisen herätysliikkeen olemuksesta.

http://lestadiolaisuus.info/suuntaukset/jtalonen_hajaannukset.php
5520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

nuokin hajaannukset ovat silkkaa valtataistelua? Ja miehet "mustissa" näyttää olleen asialla.

Äänestä

Hyvää tietoa laitoit. Talonen tosiaan tietää lestadiolaisuudesta paljon. Kannattaa lukea, minäkin suosittelen lämpöisesti.

Olet ollut vähän piilossa. Olenkin jo ehtinyt vähän kaipailla. Tosin onhan tässä vuotta vielä.

Äänestä
  • Dosentti Talonen tuntuu tietävän historian ja asioitten kulun.

    Vähän huvittavaa on tuossakin koosteessa nähdä, miten Heikki Saaren nimi on loppukappaleessa mainittu "asiantuntijana ", joka sanoo miten asiat ovat ja miten rajat pitää rakentaa väärähenkisiin. Tietämättömyydessään pelokas vallanhaluinen reppanana.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Olen itsekin joskus takavuosina siteerannut tuota Talosen luentoa. On ollut unohduksissa itseltänikin, kunnes nimim. hyrsyläinen linkitti sen erääseen keskusteluun mopin palstalla.

    "Olet ollut vähän piilossa. Olenkin jo ehtinyt vähän kaipailla. Tosin onhan tässä vuotta vielä."

    Vai ehdit jo kaipailla. ;-)
    Sen verran tuohon kommenttiisi totean, että minulla nämä keskustelut tuppaavat tulemaan aina sellaisina ryöpsähdyksinä. Tyhjensin takkini täysin tuossa viimeviikkojen kuumassa palstasodassa, joka koski aihetta "miksi kukaan ei tee mitään ja pitäisikö tehdä edes jotain ja jos pitäisi, niin kenen sitten pitäisi tehdä ja mitä".

    Tuli tuon keskustelurupeman jälkeen tyhjä olo ja tuntui, että ihan kaikki siinä tuli jo sanottua mitä mielessä liikkui.

    Äänestä

Talosen artikkelista puuttui Venäjän lestadiolaisuuden hajoamishistoria. Erityisen mielenkiintoinen on v. 2003-2004 tapahtunut hajaannus, jolloin SRK:n siihen asti uskovaisina pitämät "vanhauskoiset" erotettiin omaksi ryhmäkseen ja alettiin pitää eriseurana. Venäjälle jäi vain pieni SRK:lle uskollinen porukka.
Hajoaminen oli SRK:lle niin nolo, että Venäjän lestadiolaisuuden historia piti kirjoittaa uudelleen. Nyt alettiin selittää, että lähetystyö venäjälle aloitettiin vasta v. 2003. Keskuksena oli Samaran alue. Varmemmaksi vakuudeksi uutisvinkkiä annettiiin mm. Helsingin Sanomille, joka teki laajan jutun lähetystyön "aloittamisesta".
Tosiasiassa Venäjän lippu oli liehunut suviseuroien lipputangoissa jo 1990-luvulta alkaen ja medialle oli jo ehditty antaa kuva siitä, että lähetystö rajan takana mm. Inkerissä ja Pietarissa on voimakasta ja että Venäjällä on tuhatpäin "kristittyjä". Tosin suviseuroissa korvarenkaineen liikkuvat Venäjän "vanhoillislestadiolaiset" herättivät himean ihmetystä.
Medialle oli mm. kehuttu, että esimerkiksi Pietarissa SRK:lle on oma huoneisto, osake, lähetyspuhujien käytössä. Tosiasiassa se oli vuokrahuoneisto, joka oli myös monien muiden, mm. ilotyttöjen, käytössä. Totuuden selvittyä se oli aika nolo tilanne SRK:n johtokunnalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_32894 kirjoitti:

Varmaankin monia kiinnostavaa tietoa letadiolaisliikkeen historiasta löytyy alla olevasta linkistä. Suosittelen lukemaan koko sivuston.

Tämän sivuston avulla on mahdollista saada kokonaiskäsitystä tämän kiinnostavan ja mieliä hämmentävän pohjoisen herätysliikkeen olemuksesta.

http://lestadiolaisuus.info/suuntaukset/jtalonen_hajaannukset.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu