Mitäs mieltä olette rakettien ampumisesta? Lehtien palstoilla moni vastustaa ja laittaisivat jäihin tämänkin ilon. Itse harrastan ammuskelua en naapurien kiusaksi vaan omaksi iloksi. Kaikkiin korpiin ei keskustan raketit näy ja lapset haluavat että raketteja ammutaan samoin minä itse. Koiraakaan ei ammuskelu haittaa kun panee musiikin taloon päälle sen verran että äänet sotkeutuu. Talosta ovet kiinni ja paukut ammutaan sillä puolella jossa koira ei ole. Toivoa sopii ettei illan myrksy sotke kuvioita.
Rakettien ammuntaa
Jippiiiiiiii
6619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
immeinen ja olen nauttinna vuosi vuojen jäläkkeen rakettien paukkeesta yhä enemmän ja enemmän, eikä minulla oo mittään sitä vastaan etteenkään päen. Ite en oo koskkaan pannu lantin lanttia raketteihin ja miksikäs laittasin, kun toisilla on paljon rahhaa, paljo enemmän, kuin minulla. Nytkin oon terassilla ja ihmettelen miten mukava on vaihtaa vuotta, klo. 18.00 eli kuuesta lähttiin oon istunna ja istun kuutteen, paukutelkkaa kovasti, minä nautin.
Tuossa olin työkaveria kotiin viemässä puolen yön jälkeen ja Rantalan ns:entisten metsurien rivareiden (Rantalan BUb..joku..) kohdalla pennut ampuivat tulitteita toisiaan kohti poikki tien! Pysäytin auton ja kiittelin ihan suomeksi. Edellä ajaneet eivät pysähtyneet eivätkä mitään.... Tulitteet tulivat rivareilta päin. Jos vanhemmat vetää "perseet" niin voisivat hiukan katsoa ostavatko jälkikasvulleen raketteja vai ei. Tai sitten "huoltajuus" oman ilottelun ajaksi siirretään suoraan raketeille..onhan lapsilla silloin kivaa tekemistä samalla kun aikuisilla on omat kivat! Onneksi ei autolle käynyt kuinkaan. Jos olisi osunut, niin minulla ei olis ollut silloin mitään muuta kuin aikaa etsia tekijä! Vaikka asunto kerrallaan.
...ammuskelivat pihaltaan raketteja ja tuuli tempaisi "ohjuksen" suoraan meitä kohti, räjähtäen muutaman metrin päässä. Kipunat vain lentelivät päälle ja vaatteet haisivat ruudille.
Kiittelin ammuskellutta seuruetta tapahtuneesta... Ensi vuonna saisivatkin kieltää paukuttelun.
tuota taajama ammuskelua uutena vuotena. Tämmöisellä tuulellahan se oli aika riskipeliä. Korvien välissähän se suurin vika on, raketit pitäisi tukea ja hyvin. Aika riittäs lyhyempi, miksi pommitella aamu kuuteen voisihan se loppua jo klo 02.00. Pennut ovat vanhempien vastuulla pommituksineen. Meillä ei pennut ammu yksinään vaan ainoastaan vanhempien seurassa.
...aiheuttavat vaaratilanteita, jos ei ole täysjärkisiä seuraamassa touhua.
Kyseinen raketti nousi 5-7 metriä, jonka jälkeen tuuli tempaisi sen vaakalentoon suoraan meidän seuruetta kohti.
Laittaisivat kaupunginniemen luvalliseksi tulitusalueeksi, jolloin innokkaimmat saisivat käydä siellä räiskimässä ja olisi etäisyyttä asutukseen riittävästi.
Rakettien pauketta keskustassa.. Niin, on kello 20.35 ja 1.1.2009!