Tervetuloa Kurulaisiksi kaikki Ylöjärveläiset... vai miten se nyt oli... :))
TERVETULOA KURULAISIKSI
KURU2009
8805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taidetaankin vaatia Sivusta ja kaupungintaloa siirrettäviksi sinne Kuruun.Saa miettiä samalla mihin se hukkasi sen yhden neliökilometrin että pita-alaksi jäi vaan kälyset neljäsataayhdeksänkymmentäyhdeksän neliökilometriä.
Kun Kuru liitetään Ylöjärveen muutaman tunnin kuluttua, se tulee olemaan "kultakaivos" meille veronmaksajille.
Tottakai siitä tulee myös kuluja, mutta kun Kurun kivat rakentamattomat rantatontit myydään ympärivuotiseen ja erityisesti mökkiläisten käyttöön, saadaan kunnallisveroprosentti pidettyä suhteellisen alhaisena :)
Tietenkään upeita rantatontteja ei tule myydä halvalla, vaan markkinahinnalla. Myymisen suhteen ei tietenkään pidä kiirehtiä vrt. hinnan maksimointi.
Hyvää Uutta Vuotta 2009 fiksuille kunnallisvaltuutetuille ja erityisesti kaikille uusille Ylöjärveläisille.
koko kuru on kirosana!
täälä yläjärvellä on paska asua
muuta Alajärvelle
ennen kuin koko Ylöjärvi liitettyine viljakkaloineen ja kuruineen liitetään Tampereen kaupunkiin?
No mikä ettei. Olishan se reteetä kun olis oma tunneli.
On sitten aika myös herätä karuun todellisuuteen. Pääperiaate on, että ns. kaupunki piirretään vajaan kilometrin säteellä "keskustasta". Sen ulkopuolella alkaa periferia. En nyt selittele enempää kun juttu selviää muutenkin nopeasti.