eXbhaktat-foorumi laajenee!

Madhava

http://exbhaktat.valaistuminen.com

Usealla palstalla asustanut eXbhaktat-foorumi avaa ovensa laajemmalle yleisölle! Palsta on omistettu kaikille (uus)uskontojen parissa näppinsä polttaneille, maailmankatsomustaan avartaville, elämää ihmetteleville etsijöille ja kulkijoille.

Nimi eXbhaktat juontuu sanskritin sanasta bhakta, joka tarkoittaa uskonnolleen tai traditiolleen hartaasti omistautunutta seuraajaa. Monet intialaisperäiset lahkot ja liikkeet ovat länsimaihin rantautuessaan karkeasti hyödyntäneet tätä hyväntahtoista henkisen etsinnän toivoa; ilmaista työvoimaa, psykologista ja seksuaalista väkivaltaa, rahastamista... Syntilista on monilla pitkä kuin nälkävuosi.

Muutaman vuoden foorumi toimi ainoastaan entisten Hare Krishna -liikkeen jäsenten puintipalstana; jutut tuli kuitenkin monella tarvetta myöten jutelluiksi, ja palsta hiljeni kokolailla tuoreen jutunjuuren hyhmettyessä. Alkuperäisestä jäsenistöstä on vielä mukava kourallinen jäljellä; on ateistia, buddhalaista, hippiä, kristittyä, neo-hindua, pakanaa ja vapaa-ajattelija, joista monet ovat viettäneet runsaat vuodet Krishnaliikkeen munkkeina tai nunnina siirtyen eteenpäin kohti omaa, itsenäistä elämää ja avarampaa ajatusmaailmaa.

Suurempaan maailmaan siis — tervetuloa itse kullekin rotuun ja lahkoon katsomatta! Jokaisella, enemmän tai vähemmän kokeneella tahi vasta asioiden laitaa arvailevalla, on omat arvokkaat aatteensa jaettavana universaaleiden ilmiöiden maailmassa. Pidetään keskustelu kauniina, kehittävänä ja ohjenuoriemme hengessä!

http://exbhaktat.valaistuminen.com

4

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • massappstotuksesta ja mainostamisesta, jonka massapsotiti uskontojen uhrit palstalle.

      • Madhava

        Kokonaista kaksi postia, toinen tänne hindulaisuus-palstalle jossa olen seriffinä, ja toinen uskontojen uhrit -palstalle, jossa ilmoitus on myös aiheellinen. Taitaapa löytyä UU:n sivuilta linkkikin foorumillemme.


      • Madhava kirjoitti:

        Kokonaista kaksi postia, toinen tänne hindulaisuus-palstalle jossa olen seriffinä, ja toinen uskontojen uhrit -palstalle, jossa ilmoitus on myös aiheellinen. Taitaapa löytyä UU:n sivuilta linkkikin foorumillemme.

        Laitan tänne julkiseksi vastaukseni UUT-palstalle tulleeseen käyttäjävalitukseen "massapostituksesta":

        On totta, että sama viesti on sekä hindulaisuus, että Uskontojen uhrit palstalla. Samoin on kuitenkin totta myöskin se, että se käsittelee
        saumattomasti molempia aiheita, eli antaa informaatiota siitä mitä muualla netissä on hindu-uskonnon uhreille olemassa.

        Jos viesti toistuu millään muotoa, niin poistan sen. Yksi avaus muualla tapahtuvista muutoksista palstan aiheeseen liittyen on tässä
        tapauksessa mielestäni aiheellinen koska se voi auttaa monia, jotka ovat itse tai sukulaistensa kautta kohdanneet ongelmia hindulaisuuden
        suhteen.
        -----------viesti päättyy------------------------

        Samaan hengenvetoon haluan myös todeta, että niin hundulaisuudessa, kuin kaikissa muissakin uskonnoissa on ne valoisat puolet ja pimeät puolet / lieveilmiöt. Molemmat on hyvä huomioida. Ihmisluonne on sellainen että se käyttää uskontoa kuin uskontoa väärin.


    • shivatar

      Itse olen ollut auki kaikille uskonnoille jo 14 vuotiaasta asti. Etsinyt, kahlannut ja suurimmaksi hylännyt kaiken mitä ns. uskonnot voivat tarjota, mukaan lukien teosofia. Mutta tämä on vain minun tieni. Omaan luterilaisen taustan.
      Kaikki mitä olen suurimmaksi osaksi lukenut, tuntuu minusta vain älylliseltä spekuloinnilta tai arvailulta.
      Omalla kohdallani tapahtui avautuminen toukokuun täydenkuun aikaan 2008. Kali-Jumalatar aukaisi minut kruunuchakraan asti. Ja Hän toi minulle yhteyden Shiva-Jumalaan. Hän samalla vei minulta kaikki siihen astiset kyvyt tuntea energioita.
      Minulla on kokoaikainen yhteys Shivaan ja Kalin ansiosta ns. shaktini toimii. Minulla ei ole erityisempää meditaatio kokemusta joten jouduin kamppailemaan Kalin energioissa tulematta 'hulluksi'. Pääsin testin läpi ja Hän antoi minulle Buddha`s tiger-formin näkyä energiassani. Kali Jumalatar myös aukaisi kehon ja energiakieleni kaikkien luettavaksi jotta Hän voi kertoa kauttani, mitä on tapahtunut.
      Intialaiset ovat olleet todella hämmästyneitä ja uteliaita lukiessaan minua. Että
      länsimaalainen ja nainen, on tällä tiellä.
      Se mitä yritän kertoa on että oikeastaan ei muuta tarvita kuin rakastaa Jumalatarta (missä muodossa tahansa) ja Jumalaa, sydänkeskus auki, niin kaikki sinulle annetaan. Ja toki meidän kaikkien polku on erilainen!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8271
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3962
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1410
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1311
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1070
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe