Elikkä vika olisi sellainen että. Skannasin tuossa eräänä päivänä koneen (vanhempien koneen,ei oma) ja löysin sieltä 9 troijalaista, no ei siinä mitään ongelmaa ollut poistaa niitä, mutta ajattelin siinä samassa että tarkistan C-aseman virheet scandisk:lla ja eheytän kova levyn, mutta ei onnistunutkaan. Kun laitoin scandiskin päälle, niin se raksutti siinä tovin(tarkistaa 10 kertaa 60 prosenttiin ja aloittaa alusta" tarkistaa tilanvaraustaulokoita" tai jotain) ja näyttöön tuli sen jälkeen viesti että:"jokin ohjelma kirjoittaa levylle" ja kun painoi OK niin scandisk aloitti uudestaan alusta. Mitä pitäis tehdä asialle että scannaus onnistuisi, mikään ohjelma ei pitäis olla edes päällä??. Eheytys tekee samalla lailla että eheyttää 4% ja aloittaa alusta(jatkuvalla toistolla). Voi olla vähän sekavasti kirjotettu, mutta koittakaa saada selvää. Kiitokset vastauksista etukäteen
win 98:n eheytys ja
scandisk ongelma
7717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Scandiskiä käytettäessä mikään ohjelma ei saa olla päällä joka kirjoittaa levylle. Eli tarkista onko jokin yliääräinen ohjelma päällä tai käytä jotain muuta ehetysohjelmaa.
Mistähän ton sais selville että mikä ohjelma on päällä?? ja mikähän muu eheytysohjelma olis hyvä ja helppo käyttää ja mistä sen saa?. Niin ja on tossa koneessa kaikkia muutakin ongelmia esim: cd-levyt ei aukea enään automaattisesti,vaikka asetukset on päällä, kone on saatanan hidas ja se tilttailee välillä, ja sun muuta pikku ongelmia. yritin nopeuttaa konetta ram-muistia(nyt 184Mb,elikkä kyseessä on helvetin vanha kone) lisäämällä mutta ei mitään suurta tulosta. Ajattelin että jos polttaisi kaikki tärkeät ohjelmat levyille ja sen jälkeen poistaisi windows:in ja formatoisi kovalevyn ja asentaisi kaikki uudelleen puhtaalle pöydälle. Voisiko auttaa??
virustorjunta ja palomuuri käytössä ? Mulla oli 98:n kans samanlaisia ongelmia. Otin eheytyksen ajaksi virustorjunnan ja palomuurin pois käytöstä, jolloin eheytys onnistui. ADSL kaapeli tietenkin irti "seinästä" operaation ajaksi. Niin ja mulla oli noi Soneralta tilatut F-securen systeemit koneella.
mun netti-tarjoalla(yksityinen) on palomuuri joka on käytössä kaikilla niitten verkkoon kuuluvilla(sanoivat että ei tarvi välttämättä omaa palomuuria ja ei ole julkista ip-osoitetta käyttäjillä). Otin adsl-kaapelin irti toisella kokeilu kerralla mutta ei tapahtunu mitään oleellista. Antivirus on Norttonin, jonka päivitin ennen koneen scannausta ja troijalaisten poistoa. Ja eheytys toimi ennen ilman moitteita, vaikka antivirus on ollu "päällä"
Eheytä VIKASIETOTILASSA vastattu nut 101 kertaa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000001448211
en löytänyt aluksi muita vastaavia viestejä, mutta suur kiitos neuvoista.