Minua kiinnostaisi tietää kuinka pitkään ihmiset pitävät samoja vaatteita yhteen menoon. 2-3 päivää vai vaihdatteko päivittäin?
Vastaukset 3
- teen minä
Yleensä 2 päivää samaa vaatetta, joskus vaihtuu päivittäinkin. Mutta kolmantena päivänä ei oikeastaan ikinä ihan samaa vaatetta, vaihdan esim asukokonaisuudesta jotakin erilaiseksi, tai kokonaan asua.
- teen minä
Pidän samaa paitaa yleensä kaksi päivää. Joskus laitan paidan pesuun jo yhden päivän jälkeen jos olen hikoillut paljon. Alusvaatteita vaihdan päivittäin. "Näkyviä vaatteita" eli puseroa ja housuja/hametta pidän yleensä yhden tai kaksi päivää yhteen menoon. Poikkeuksena farkut, joita voin pitää vaikka viikon. Jos pidän peräkkäisinä päivinä tasan samoja vaatteita, vaihdan yleensä kuitenkin jonkin pienen yksityiskohdan, esim. eri korvakorut.
Jos käytän puseroa, jonka alta näkyy t-paita, voin pitää samaa puseroa vaikka neljä päivää jos alla oleva t-paita vaihtuu.
Kaverini kertoi hauskan tarinan tästä aiheesta. Ollessaan USA:ssa vaihto-oppilaana hän tarkkaili ihmisten vaatteita ja huomasi, että joillain oli "maanantaivaatteet", "tiistaivaatteet" jne. Sikäläisessä kulttuurissa ei sopinut pitää samoja vaatteita peräkkäisinä päivinä, mutta sama asu toistui viikon välein... hehe :D
Olen nainen 26 v. - Hassu tapahan se on...
Olen töissä toimistossa eikä tulisi mieleenkään mennä töihin kahtena päivänä peräkkäin samoissa vaatteissa.
Sinänsä hassua, että kun joskus olen oikein tahallani yrittänyt miettiä, mitä työkavereillani oli eilen päällään, niin en ikinä muista. Eli eivät hekään varmaan kiinnitä huomiota minun pukeutumiseeni..
Mutta jotenkin vaan tulee outo olo aamulla jos miettii että laittaisi samat vaatteet kuin eilen. Eli kaikki vaatteet vaihtuvat joka päivä (no alusvaatteet nyt tietysti itsestäänselvästi, mutta myös muut).
Siitä olen yrittänyt päästä eroon että myös pesisin vain yhden käyttökerran jälkeen. Eli saatan esim. käyttää samaa puseroa kaksi kertaa viikon aikana (mutta en perättäisinä päivinä) ja pestä sen vasta toisen kerran jälkeen. Pesu joka ikisen käyttökerran jälkeen tuntuu niin turhalta kun kerran olen ihan siisteissä sisätöissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74916
- 113809
- 143774
- 37732
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179546- 32539
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 65496
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 75483
- 37451
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426