Läheltäpiti tilanteet!

Patezz

Oliko oman näön lähtö lähellä? Räjähtikö jokin raketti kädessä? Kerro oma läheltäpiti tilanne tänne.

Oma läheltäpiti tilanne:

Sytytin Thunder kingin joka ei "toiminut" heti. Odotin n.3min ja olin ottamassa sitä, niin se pamahti. Onneksi oli suojalasit naamalla.

9

1066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikkamitä..

      Esim: olin sytyttelemässä siinä kissanpieruja jne kaveri oli siinä 5 m päässä, ja yhtäkksii se huutaa jtn: shiiiiiiiiiiiiiiiiiit!" meikä kattoo että ei hemmetti pistäny JYTY thunderin väärin päin, no oli siinä sekka aikaa paeta ja oli tosi lähellä etten ottanu hittii siitä :D

      • riehuja

        ei tollasesta thunder kingistä saa muuta ku mustelmia jos sellanen ampuu päin. just eilen oltiin läheisellä joelle ampumassa raketteja ja heiteltiin kaikkea kissanpierusta alkaen sinne jokeen. thunder kingit tietysti jää kellumaan vaakatasossa veteen ja ampuu sit ihan mihin vaan:D kaveri sit sai osuman noista isommista thunder kingeistä jalkaan ja ei kimmonnu siit ku 2 metriä kaverista pois päin jä räjähti siin. toppaa muuten aika tehokkaasti sellanen tulipallokin vuorivillatakkiin. lopputulos oli et kaveri kiros vähän aikaa ja nyt sil on pieni mustelma jalas.


    • tapahtunutta.

      Nyt eilen uutenavuotena ei sattunut mitään Ei edes läheltäpititilanteita.

      Mutta Viime uutenavuotena, eli vuosi sitten pata kaatui ja lähti suihkimaan meitä päin :DD Kaikki juoksi ku aropuput johonki puitten taakse piiloon ja jotkut meni sisälle piiloon. Se oli vain ja ainoastaan meidän, vika, koska emme älynneet tukea sitä, vaan pistettiin se maahan, ja tietenki se kaatu. Mutta sen jälkeen ja nyt meitä naurattaa koko juttu. :D Vieläpä, ku meinasin kuvata, mutten sitten jaksanu. Nyt kyllä kaduttaa. Ois tullu hauskaa kotivideomateriaalia. :D

      • nim3tön

        Tohon patajuttuun ollaan huomattu kätevä homma, eli meillä on tuossa talon takana puolikas muovitynnyri, mihin ollaan noi padat laitettu. Sitten jos kaatuu niin jää tynnyrin sisään.


      • Jetska
        nim3tön kirjoitti:

        Tohon patajuttuun ollaan huomattu kätevä homma, eli meillä on tuossa talon takana puolikas muovitynnyri, mihin ollaan noi padat laitettu. Sitten jos kaatuu niin jää tynnyrin sisään.

        Ohimennen havaittua. Jos käytettävissä on (metalli)tynnyri, josta kansi on leikattu pois, saa pommeihin mukavan kaikuefektin, kun ne heittää sytytyksen jälkeen tynnyriin.


    • vieressä

      Nyt uudenvuoden yönä kävi sellainen "läheltäpititilanne" että kun laitoin isonraketin sellaiseen kohtaan missä oli vähän lunta ja sytytin sen, niin se ei noussu ilmaan vaan suhisi vain siinä ja räjähti. Juoksin siinä vaiheessa pois kun se ei noussut ilmaan...

    • perinteisesti

      perinteisesti hävitän uudenvuodenroskat nuotiossa polttamalla. Siinä sitten rätisee ja sähisee ruutijämät ja suutarit. Oli muutama ilmapommi suutari mukana ne tupsautti nuotiosta palavaa moskaa ympäriinsä kun räjähtivät nuotiossa. Onneksi ne suhisi ennen räjähdystä. Ei vaaraa toisaalta kun varoittava suhina ennakoi räjähdyksen.
      Yksi raketti ei noussut jäi näkemättä kun piti olkapää nostaa naaman suojaksi. Ääni oli kyllä sitten hyvä. Voisi olla hyvä idea laittaakin iso raketti narulla maahan saisi kunnon ääni efektin.

    • Jetska

      Oiskohan ollut joskus vuosituhannen alkupuolella, kun ostin jostain kodinelektroniikkaliikkeestä paketin keskisuuria raketteja.

      Jo ennen laukaisua hieman ihmettelin, että onpa näissä onnettoman oloiset kepit patruunan kokoon nähden. Olivat kuin kukkakeppejä. Sitten laukaistessa kävi muutaman raketin kohdalla niin, että raketti lensi aluksi ehkä n. 20m korkeuteen, teki sitten täyskäännöksen ympäri ja jatkoi lentoaan takaisin kohti maata.

      Yksi raketti räjähti vasta n. 3-5m ennen maata kadun päällä. No ei siinä vielä mitään, mutta katua pitkin sattui juuri tulemaan auto ja raketti räjähti aika tarkkaan auton nokkapellin yläpuolella. Onneksi ei kuitenkaan tullut vahinkoja, autoilijakaan ei vaivaútunut (järkytykseltään?) pysähtymään.

    • niin että

      suuresta päälliköstä jäi tomahawk maahan (kaikista suurin siinä paketissa) pikkuveli sai kipinän leukaansa ei sitte siinä muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      60
      5130
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      28
      3749
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      71
      3500
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2858
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2690
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1921
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1716
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1508
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      155
      1380
    Aihe