Sellasta vaan että miten sais ladaan tehoa pikkurahalla. ei tarvii mitään järkyttäviä tehomääriä mutta iha vaan pientä piristystä.
Ladan "viritys"
lädä
63802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ota ilmansuodatin kokonaan pois, auttaa pikkuisen. Laturin remmi pois tulee taas vähän. Renkaisiin lisää painetta, auttaa jonkin verran. Tietysti vahinkoa tulee enemmän mutta tehoahan tässä haettiinkin, mitä sitten sillä teholla sitten teetkin.
takapaksiin.
ja kossu naamaan .......
Monet ovat laittaneet käytetyn turbon Ladaan. Se tarvitsee välijäähdyttimen, ja öljyt öljylauhduttimen. Turboruuvin kanssa pitää olla varovainen, sillä yli 1 bar paineet särkevät helposti paikat: mäntään tulee reikä, kiertokanki vääntyy ja kampiakseli katkeaa. Turbolla Ladasta tulee tehonyrkki!
Et maininnut, millainen Lada sinulla on?
Mikäli ajokkisi on perinteinen laatikkomalli, rajoittuu halpa ja samalla pieni lisätehon saanti lähinnä alkuperäiskaasuttimen suuttimien vaihtoon ja 2" pakoputkistoon, mutta saavutettu tehonlisä ei ole kovin kummoinen.
Mikäli halutaan enemmän potkua, pitäisi kone tasapainottaa, hangata kanavat kiiltäviksi, vaihtaa jyrkempi nokka-akseli, vapaavirtaus-suodattimet ja vaihtaa tuplakaasuttimet. Tällöin olisi myös hyvä hitsauttaa kyseiselle kokoonpanolle sopivaksi viritetty pakoputkisto.
Venttiilikoneistolle ei tarvitse tehdä mitään, siinä on jo valmiiksi tuplajouset ja virtaukset riittävät pelkällä kiillotuksella n. 100hv:n asti.
Halpaa tietä lisätehoon ja sitä kautta suorituskykyyn ei siis ole ja Ladan ajo-ominaisuudet huomioiden, pitäisi "viritys" ulottaa aina alustarakenteita ja renkaita myöden, joten hintaa toimenpiteille kertyisi väkisinkin melkoisesti.
Kyllä toi tonniseiskani tuntuu iha mukavasti liikkuvan garretin pienellä... Toki muitaki "säätöjä" :). Onpa mukavasti mustapaholainen jätättäny muut, ja ei maksanu paljoo ku muutamankympin.