Nordealta tulee asiakkaille tyly viesti toisensa jälkeen. Ensi pankki ilmoitti nostavansa Visan vuosihintaa 325 % eli 16 eurosta 52 euroon. Tänään verkopalvelussa on viesti, että pankkipalvelujen hinnat nousevat 1.2.2009 alkaen.
Pankkitunnusten hintaa Nordea nostaa 50% eli eurosta 1.5 euroon kuukaudessa. Millä toimialalla voidaan palveluihin tehdä kerralla 50 prosentin tai 325 prosentin kertakorotus.
Suostuisitko maksamaan tukan leikkauksesta nyt perittävän parinkympin sijasta vaikkapa 65 euroa tai auton konepesusta kerralla samanlainen korotus?
Mistä löytyisi oikeasti asiakasystävällinen pankki, jossa myös hinnanmuutokset ovat jossain suhteessa palvelun laatuun?
Pankkitunnusten hintaa Nordea nostaa 50% eli eurosta 1.5 euroon kuukaudessa. Millä toimialalla voidaan palveluihin tehdä kerralla 50 prosentin tai 325 prosentin kertakorotus.
Suostuisitko maksamaan tukan leikkauksesta nyt perittävän parinkympin sijasta vaikkapa 65 euroa tai auton konepesusta kerralla samanlainen korotus?
Mistä löytyisi oikeasti asiakasystävällinen pankki, jossa myös hinnanmuutokset ovat jossain suhteessa palvelun laatuun?
Vastaukset 12
Vanhimmat
S-pankkia jotkut haukkuu ihan vaan haukkumisen vuoksi, jotkut siksi ettei siellä saa sijoituspalveluita ja asuntolainaa mutta kun fiksu ihminen muutenkin ottaa ne sieltä mistä saa parhaimman tarjouksen. Sijoituspalveluita ja lainaa ei siis edes kannata ottaa samalta luukulta kuin muita pankkipalveluita. Niin ja ne vakuutukset ei edes kuulu pankkitoimintaan vaan on vakuutusyhtiöiden heiniä. Tavalliselle kuluttajalle S-pankki on aivan kelpo vaihtoehto ja edullinenkin vieläpä! Peruspalvelut ei maksa mitään, kortitkin aikaisintaan maksullisia vasta ensi vuonna ja silloinkin Visa maksaisi luottorajasta riippumatta 1.50 eur kuukaudessa mikä on vastaava kuin Luottokunnan perimä.
Varainhoitopalveluiden ottaminen sokeasti omasta pankista on täysin älyvapaata puuhaa. Siinä voi menettää useita tuhansia euroja vuodessa helposti. Nimimerkillä maksoin yli 4 tonnia vuodessa varainhoitopalvelusita Nordealle ennen kuin tajusin vaihtaa palveluntuottajaa.
Kilpailuttaminen ja ehdoista ja palveluista sopiminen todella huolellisesti kannattaa aina.
Mulla on Nordeassa vain määräaikaisia hajautustalletuksia 50keuroa. Tosin nekin lähtee FIM pankkiin kunhan nyt tämä käynnissä oleva talletusjakso päättyy.
...nuo pankkipalveluista perittävät maksut ovat ihan mitättömiä. 0,50 centin korotus/kk on ihan samantekevää kenelle tahansa, tukan leikkauksesta taas hinnankorotus 45€ olisi merkittävä, joten noita ei voi verrata. En ymmärrä valitusta muutamien eurojen palvelumaksuista kun kuitenkin ajattelee mitä sillä saa ja miten vaikeaa elämä olisikaan ilman sitä pankkitiliä, korttia ja tunnuksia. (enkä muuten ole itse pankkilainen).
Ne nostavat (16 => 52) sitä vuosihintaa 225%, ei 325%. Pankkitunnusten hinnannousun (50%) laskit aivan oikein.
Mutta ei kannata unohtaa, että Nordean asiakkaistakin enemmistö on ns. avainasiakkaita. heille kortit ja palvelumaksut on edelleen pääsääntöisesti 0e.
yhtäkään joka kuuluisi avainasiakkaisiin. tunnen kyllä muuten paljonkin nordean asiakkaita. joten väärin sanoa että enemmistölle ei muka maksa mitään!
"Mutta ei kannata unohtaa, että Nordean asiakkaistakin enemmistö on ns. avainasiakkaita."
minusta ovat niitä eniten höläytettyjä, koska minulla Nordea on usean nettipankin vastatili ja nostelen siten Nordeasta usein kymmenien tuhansia shekkejä,
usein on kassa kysynyt tulevaa käyttöä, ja kun olen sanonut että talletus, on tullut johtajaa myöten paikalle neuvottelemaan prosenteista, aina on olut 3-4 kymmenystä huonompi kuin muulla, usein jopa enemmänkin.
Laskin että avainasiakkuus tuottaa maksimissaan 0,07% kun se
Op tuottaa noin 0,17 %, saa laskennallisesti 0,25 % mutta vasta vuoden odottelun jälkeen
viime syksynäkin aivan joka kuukausi kahdesti,
minäkin olen kylla aikonut avainasiakkaaksi ensivuonna, kun täytä 65v, eli laitan vähäksi aikaa rahaa ja siten katson mihin kannattaa rahat laittaa,
avainasiakkuushan pysyy sitten ikuisesti.
(jos vaikak joskus tarvitsisi sieltä jotain)
kai yli 70 % yritysten rahoja,
yksityisienkin rahoina kyllä vastaanotetaan jos joku vie.
No eihän nordean avainasiakkaaksi pääsemiseen tarvita kun perhekunnitain tietty summa lainaa ja/tai rahaa.
Ja tosiaan, ENEMMISTÖLLÄ SUOMALAISISTA AIKUISISTA on rahaa ja varallisuutta vähintäään tuo 30.000euroa.
Tilastokeskusen sivuilla taisi lukea, että keskimäärin jopa 50.000e/nassu.
Ja itse en taas tunne ketään, joka ei olisi oikeutettu tuohon avainasiakuuteen.
Tyttärenikin, joka on opiskelija ja nyt omassa taloudessaan on. Siihen on vaadittu opintolaina ja vähän kesätyörahoja.
Kanta-asiakkaaksikin pääsee myös jo 6000 eurolla ja saa alennusta maksuista.
nimittäin osalla ihmisistä mm rahaa kuin roskaa ja toisilla sitten ei paljoakaan kun lasketaan rahat yhteensä ja jaetaan se ihmisten lukumäärällä niin voidaan saada tuo 50000 joten noi keskiarvot voi siis heittää roskakoriin.
pankki. Tosisuomalainen ei ruotsalaisille kumarra.
Siksi tilini ja talletukseni on Suomalaisessa pankissa.