http://www.ksml.fi/teemat/autot/liikenne/myös-henkilöautoihin-halutaan-nopeusrajoitin/322515
Myös alkolukot h-autoihin pakollisiksi.
Myös alkolukot h-autoihin pakollisiksi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 36 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koska ei sitä voida tehdä kuitenkaan sellaiseksi että se pilkkunussien rajoittaa nopeuden, onneksi tuskin kerkiävät tulla minun elinaikana vielä eli kymmeniin vuosiin.
On tuossa ideaa mutta myös epäkohtia ja mutta suurimmaksi epäkohdaksi itse aiheessa näen sen että ei se ylinopeus ole ongelma. Tehokkaastihan nuo kitketään taajamssa liikennevaloilla, 30 rajoituksilla, hidastetöillä jne. Tosin vanhan kunnon ajan liikennevalvontaa ei ole nimeksikään että poliisi pitäisi tutkaa.
Lainsäädäntöä voisi hieman sanktioiden kohdalta rukata että rangaistaan niitä ketkä ei osaa ajaa!
Nykylinja on se että jokainen vastaa nyt muidenkin tekemisistä edellä mainituin rajoituksian. Tuleehan siitä kauhia kitinä kun aikuista ihmistä joudutaan kaitsimaan kädestä pitäen ja ne huutaa kuin tapettaisi kun saavat rangaistuksen, osa ihan julkisesti pitkin päivälehtiä tuskaansa. Jos ajat ylinopeutta niin se on ihan tietoisesti otettu riski, turha kitistä tuomiosta. Lisää vaan kovempia sanktioita lakiin liikenne rikoksista.
Nuo "kymmenet vuodet" on utopistinen haave.
Voi olla ettei koskaan saada "rajoitinta", jota ei voisi hakkeroida. "Lastuviritys" jo nyt yleistä, eli auton moottorinohjaukselle annetaan uudet parametrit, joiden pohjalta toimia, eikä tuon mahdollisen "rajoittimen" ohitus olisi todellakaan vakeata.
Voit toki asentaa rajoittimen omaan autoosi jo huomenna mutta tänään myytyihin autoihin, ei tuota rajoitinta tule, eli jos nyt rajoitin tulisi pakolliseksi nyt uusiin autoihin, olisi näitä tämän päivän rajoittamattomia vielä liikenteessä 30v. Mahtaisi nysvärimulkkua vituttaa, kun ei saisi hankaloitettua nopeamman ohitusta, koska menopeli olisi rajoitettu!
Voin muuten kertoa, että ei ole edes tuo alkolukkokaan aukoton. Itse rakennan autoja ja voin kertoa sinulle, ettei ole laitetta, jota ei voi ohittaa. Tosin tuon mahdollisen alkolukon ohitus olisi lähinnä sairasta mutta mahdollista.
Itse en kuitenkaan omaan autooni mitään vitun alkohälpättimiä todellakaan haluaisi, joihin joutuisi puhaltelemaan että pääsee liikkeelle, eikä niille olisi tarvettakaan. Blow-jobit mun autossa saa tehdä joku muu, kun kuski ;)
joten eika turha kampe olisi alkolukko meikäläisellä. Ylinopeutta sen sijaan ajan toistuvasti.
Olisi mahtavat jonot maantiellä, jos ei olisi pelivaraa ohituksissa, Sitten pitäisi antaa todella tuntuvat sakot nysväreille. Jolloin tiellä pystyisi ajamaan sitten suurinta sallittua.
Voisihan olla että jos suurin sallittu nopeus olisi 125km/h jolloin motarillakin kesällä pärjää, ja jäisi ne nuorten 150 metsään menot pienemmäksi, toisaalta näkee kun ajaa jyrkässä mutkassa 70 puuhun saattaa kuolla 3 henkeä, joten ei se rajoitinkaan aina auta.
Jos nyt jos sitten turvallisuuden nimissä voidaan kansalaista kyykyttää loputtomiin, pitäisi kypäräpakko saada heti alkuun kaikille kansalaisille 24h/vuorokausi. Varmasti pelastaisi monta henkeä vuodessa. Eikös se turvallisuus ole tärkeintä?
Lisäksi uiminen tulisi kieltää täysin. Turhia uhreja monta joka vuosi. Kyllä turvallisuus on tärkeintä.
Lakupiiput kans kiellettävä.
Pakota sä nysväri vaan peukaloa perseesees!
Alkolukko ja nopeusrajoitin sun kinneriis, niin et pääse mihinkään RUAHAHAHAHAAHAH!!!
Vittu mikä vatipää!