Hävyttömän pienihän tuo on mutta kaikkea sitä varastoihin vuosien varrella kertyykin. Mitä tuonne voisi laittaa? Haluaisin jotain erikoisempaa eikä sen tarvitse olla välttämättä edes kala, niitä kun on jo nurkissa ja purkeissä ihan tarpeeksi ;) Joku elukka mikä elää jotenkin edes vedessä. Kertokaahan vinkkejä, linkkejä ja hulluja ideoita.
60 litraisen eliöstö
hulluja ideoita
2181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laita kasveiksi erilaisia sammalia. Tee tausta suodatinmatosta, voit vaikka laittaa siitä mattosuodattimen altaaseesi eli takaseinän kokoinen mattosuodatinpala http://www.akvaarioon.fi/epages/TP.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/19102007-19910/Products/AA1011 ja sinne taakse kiertovesipumppu http://www.akvaarioon.fi/epages/TP.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/19102007-19910/Products/4011708103852. Mattoa ei tarvitse mitenkään kiinnittää se pysyy altaan listojen ja hiekan tukemana. Tee mattoon viiltoja ja laita viiltoihin sammalta kasvamaan. Aikaa myöten sinulla on kaunis sammalseinä. Esim. jaavansammal tai peacocksammal sopivat tuohon erinomaisesti.
Pohjahiekaksi voisit valita mustaa hiekkaa ja laittaa hiekkan päälle vaikka liuskekiviä ja sitoa niihin erilaisia sammalia, myös keppeihin ja kannonpaloihin voi tuota sammalta sitoa.
Elukoiksi sitten vaikka sukarapuja.
Kiinnostaisiko tälläiset rumilukset: http://tuukan.fliput.net/triops.html
"Triops on pieni äyriäinen, joka elää tilapäisissä sadevesilammikoissa. Se on kaikkein vanhin tunnettu nykypäivänä elävä eläin. Triopseja on ollut maapallolla 200 miljoonaa vuotta! Ensimmäisten dinosaurusten jalanjälkiin syntyneissä lätäköissä on ollut triopseja, ja vielä nyt 65 miljoonaa vuotta dinojen häviämisen jälkeen niitä uiskentelee melkein kaikkialla maailmassa."