Kiinteä korko

Olisiko nyt hyvä aika ottaa lainalle kiinteä korko (tarjottu 3tai5v vajaat 3,5%)? Minkä suuruisia kiinteitä korkoja teille on tarjottu ja mistä pankista? Vai pitäisikö odottaa vielä korkojen laskua?
41408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Älä missään nimessä ota kiinteää korkoa. Euriborit laskevat koko ajan, kannattaa ottaa korko mahdollisimman lyhyelle ajalle kerrallaan eli joko 1 kk tai 3 kk eurobor. Korkojen ennustetaan laskevan ainakin kesäkuulle asti. Vaadi lainan oton yhteydessä lupaus, että koron vaihto on maksuton (normaalisti siitä peritään maksu), tällöin voit vaihtaa euriborin joko 6 kk tai 12 kk tai pankin primeen, mikäli korot alkavat nousta. Vain tyhmät ottavat kiinteitä korkoja, koska yleensä vain pankki voittaa niissä.

Äänestä
  • nyt aina niinkään, mene että kiinteässä korossa häviää aina. Itsellä loppui kiinteä korko keväällä. Korko oli marginaalin kanssa 3.470 %. Vain yhtenä vuonna olisin esim 12kk euriboriin sidottuna saanut pienemmän koron ja silloinkin kyse oli n.0.5 prosentista, eli minulla muutama kymppi vuodessa. Kun kiinteä loppui keväällä vaihdoin primeen nousi 5%, 12kk euribor olis ollut n5.5%. Nyt se on taas laskenut 3.9% 30.12.2008.

    Äänestä

  • "Vain tyhmät ottavat kiinteitä korkoja, koska yleensä vain pankki voittaa niissä."

    Niinkö? Ja lyhyissä viitekoroissa sitten vai asiakas voittaa? Kyllä se kuule on tuo asuntolainoittaminen pankille liiketoimintaa, jota se ei tappiolla tee, oli korko mikä tahansa.

    Äänestä

Vajaa 3,5% kokonais korko eli marginaali mukana?

Vaikka korot laskee ja talous taitaa hitaasti elpyä jos nyt elpyy niin kyllähän toi aika huokutteleva on !

Eikös nyt uusiin lainoihin marginaalit ole n.0,6-0,8% !?

Jos velkaa olis vielä 150000€ ja lyhennys se mitä nyt lyhennän 1500€/kk niin voisin miettiä sitä 5-vuoden laina-aikaa.

Itsellä velkaa enää n.72000€ ja se menee primellä varmaan loppuun prime nyt 3,5%+marginaali 0,3% päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


öööööööööööööööö kirjoitti:

Olisiko nyt hyvä aika ottaa lainalle kiinteä korko (tarjottu 3tai5v vajaat 3,5%)? Minkä suuruisia kiinteitä korkoja teille on tarjottu ja mistä pankista? Vai pitäisikö odottaa vielä korkojen laskua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu