ulkomaanpäivärahat

keikkailija

Nuoren firman ja täydellisen kokemuksen puutteen luomia ongelmia. Mites on tapana hoitaa sellaiset, kun meillä olisi tarjolla keikkahomma Saksassa. Työ tehtäisiin alihankintana toiselle suomalaiselle firmalle kolmannen firman projektiin. Firma 2 maksaa hotellit ja matkat. Tuonne lähtisi kolme tyyppiä ja hommassa menee olosuhteista riippuen kolme-kuusi viikkoa. Kyseessä olisi periaatteessa urakka. Mutta mites tässä on tapana hoitaa päivärahojen laskutus? Laitanko tarjouksen että urakka päivärahat ja laskutan sitten miten sovitaan, vaiko lasken päivärahat urakkahintaan mukaan tietämättä kuinka kauan hommassa menee, tuo kesto kun on hyvin pitkälti meistä riippumaton tekijä.
Ollaan tehty pari saman tyyppistä projektia pk-seudulla ja kaikki käyneet kotoa jolloin veloitettu pelkkä urakkahinta, mutta nyt ekaa kertaa menossa ulkomaille ja täysin ummikkoja ollaan näissä asioissa. En viitsi näin alkeellisia asioita kysellä tuolta toiselta firmalta heti ensimmäisenä, ties miten kusettavat vielä ;)

3

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et voi laskea millään koko urakkaa jos et tiedä kuinka kauan siihen menee.

    • + päivärahat

      tarjoukseen. Urakkahinnan pystyt siis jo laskemaan, sekä aika-arvion urakan kestolle. Päivärahoista voit laittaa tarjoukseen jotain tyyliin "n. euroa". Siitä pystyy tarjouksen saaja (ja sinä itsekin) laskemaan missä haarukassa päivärahat ovat.
      Jos asia on niin tärkeä, että haluat lisää apua, jätä yhteystietosi tänne niin voin avustaa lisää mutta siitä jo veloitan työpalkkion.

      • ap.

        Kiitos
        Eiköhän tästä jonkinlainen tarjous aikaiseksi tule. Kysyn sitten jos lisäapu on tarpeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3902
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3590
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2302
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1618
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      963
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      939
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      875
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe