auttaako mitkään lääkkeet punastumiseen!!

Auttaako mitkään lääkkeet punastumiseen niin ettei punastuisi.kun jännitän sosiaalisissa tilanteissa sitä vain ja sen takia tämä on muuttunut laajaalaiseksi sosiaalistentilanteiden peloksi.
51590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Betasalpaajista on apua nimenomaan punastumisessa.Itse jännittämistä ne ei poista, mutta ovat tehokkaita juuri punastumisessa, käsien tärinässä yms.Kannattaa kysyä lääkäriltä koska sos.tilanteiden pelon hoito kannattaa aloittaa mahd.pian.

Äänestä

Kävin juuri itse lääkärissä saman ongelman takia, ja hän määräsi minulle Seloken 10mg nimisiä beetasalpaajia, sekä Diapam 2mg yhdistettynä tämän salpaajan kanssa. Ongelmani olikin aivan hillitön punastelu, ja nimenomaan ihan ilman syytä. Riitti että keskustellessani esim. 4-5 ihmisen ryhmässä joku kiinnitti yht'äkkiä huomionsa minuun niin johan karahdin aivan tulipunaiseksi, ja kun tajusin että muutun punaiseksi niin puna vain syveni kunnes ihan oikeasti tuntui että pyörryn pian. Sain myös päänsäryn aina näiden "kohtausten" jälkeen.
Nämä määrätyt lääkkeet ovatkin minulle nyt viimeinen toivo, jotta saan edes työni hoidettua kunnolla ja normaalinvärisenä.

Äänestä
  • IHANAA! KERRANKIN KOHTALOTOVEREITA! :) Ehkä tästä alkaa minulla ihan uusi sivu elämässä, kun tiedän, etten ole ainoa "lehahtelija".

    Ps.Tuntuuko teistäkin pahalta, kun muut huomauttelevat ja ihmettelevät, miksi punastuu..? Minusta tuollaiset tekevät asiasta vain vielä vaikeamman, -ja saavat minut punastumaan uudestaan.

    Äänestä

..mutta itse rupesin aikoinani laittamaan meikkivoidetta ja puuteria kouluun kun huomasin lievää punastumisoireilua. En tarkoita että täytyisi laittaa paksusti pakkelia vaan ihan normaali pohjustus. Vielä nykyäänkin pelaan varman päälle ja meikkaan töihin. En kuitenkaan ole vuosiin edes ajatellut punastumista koska tiedän ettei se juuri näy vaikka posket joskus vähän rusottaisivatkin.

Äänestä

Yksi mahdollinen lääke on beetasalpaaja propral, monet ovat saaneet siitä avun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn vaan kirjoitti:

Auttaako mitkään lääkkeet punastumiseen niin ettei punastuisi.kun jännitän sosiaalisissa tilanteissa sitä vain ja sen takia tämä on muuttunut laajaalaiseksi sosiaalistentilanteiden peloksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu