Peugeottini ei pakkasilla nosta ajossa moottorin lämpötilaa yli 60 asteen. Paikallaan käydessä oltuaan noin 15min. käynnissä nostaa 80 asteeseen mutta ajossa jäähtyy heti, eikä sisällekään puhalla kunnolla lämmintä ilmaa. Termostaatti tukossa?
Moottorin lämpötila 60´c
307
3396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
temostaatti on jumissa, jumiintunut auki asentoon.
Vanha Peugeotin perusongelma. Etuosan ilmanottoaukot tukkoon siten että kenno saa kuitenkin ilmaa kun flekti lähtee pyörimään, mutta ajoviima ei jäähdytä konetta(ilmanotto alakautta). Kokemusta on (309 1.6 ja 406 1.8). Jälkimmäinen laite jopa muuttui todella lämpöiseksi talviautoksi. Samalla poistuu riski huohotusputken jäätymisestä joka puhaltaa öljyt pihalle mittatikun rei`ästä. Turvallisia talvikilometrejä.
... kuin Ipelo eli kipaiset ostamassa viimansuojuksen etusäleikköön ja johan tulee tupaan lämmin : ) (Maksaa pari kymppiä)
Kannattaa vaan seurailla lämpömittaria ettei kone pääse nostamaan lämpöjä liikaa.