Kultagekko?

tuntematon

Olen lukenut, että ne sopivat aloittelijoille, mutta en tiedä niistä mitään! Joten jos joku voisi kertoa:) Olen siis varmaan hankkimassa sellaisen, saisin ilmaiseksi ja pelastaisin samalla hengen..

Monta toukkaa se syö päivässä?
Kuinka usein terraario pitää siivota?
Ia perustiedot päälle, olisi mahtavaa :)

8

2209

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Scizze

      ..että sulla täytyy olla valmis terraario sille joka on ollut muutaman päivän jo tyhjillään päällä kaikkine laitteineen ja oot suihkutellu sitä joka päivä pitääksesi kosteustasapainon yllä..Siinä on hyvä alku.Hanki terraario ja muut tarvittavat välineet.

      • tuntematon

        Terra ja tavarat tulevat mukana!


    • PartisGirl^_^

      Se on todella kaunis gekko kylläkin.Ruoka koostuu hyönteisistä,aina liskolle kannattaa syöttää mahdollisen monipuolista ruokaa,sirkkoja jotka ovat varmaan pääsääntöistä ruokaa hyönteisyöjälle,vahakoisantoukkia,jauhomatoja,niitä silloin tällöin herkkupaloina kitiinikuoren takia (huono sulavuus)!Hämäräaktiivinen eli nukkuu päivät.Voit tarjota myös sokerittomia hedelmäsoseita ja vähän jopa hunajaa.Kalsiumin ja vitamiinien lisäys ruokaan!Terrariota tulee sumutella päivittäin,elää n.10 vuotta.Lämmittelyalueella pitäisi olla 30-35 astetta peruslämpö terrassa n.25 astetta.UVB valaistus myös ehdoton!Paljon kiipeily mahdollisuuksia.

    • T@/\/£/_i

      Olen Karvaisille eläimille alerginen ja olisin kiinnostunut liskosta!Kävin tossa fauntarin koti sivuilla ja törmäsin kultagekkoon;) Kävisköhän sen terraarioks vanha akvaario jos on tarpeeks iso? ja mikä olisi sellainen halpa hinta? please help!

    • yks vaa

      pitääkö kultagekko käsittelystä? haluaisin semmoisen mutta haluaisin muutakin kuin tarkkailla...

    • ..

      yks vaa > en usko että mikään lisko pitää käsittelystä, korkeintaan sietää sitä. liskoa pitäs muutenki käsitellä mahd. vähän ettei se stressaannu. jos haluat muuta ku tarkkailla, älä osta liskoa.

      • lissu lisko

        eikö muka tykkää? Mistä tiedät?


    • lissu lisko

      Moi! Voiko Kultagekkoa pitää kädessä vai pureeko se tai mitä nyt voi tapahtua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      610
      1313
    2. 91
      1067
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      181
      804
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      310
      779
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      213
      715
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      693
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      651
    8. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      600
    9. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      217
      599
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      541
    Aihe