Kultagekko?

tuntematon

Olen lukenut, että ne sopivat aloittelijoille, mutta en tiedä niistä mitään! Joten jos joku voisi kertoa:) Olen siis varmaan hankkimassa sellaisen, saisin ilmaiseksi ja pelastaisin samalla hengen..

Monta toukkaa se syö päivässä?
Kuinka usein terraario pitää siivota?
Ia perustiedot päälle, olisi mahtavaa :)

8

2109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Scizze

      ..että sulla täytyy olla valmis terraario sille joka on ollut muutaman päivän jo tyhjillään päällä kaikkine laitteineen ja oot suihkutellu sitä joka päivä pitääksesi kosteustasapainon yllä..Siinä on hyvä alku.Hanki terraario ja muut tarvittavat välineet.

      • tuntematon

        Terra ja tavarat tulevat mukana!


    • PartisGirl^_^

      Se on todella kaunis gekko kylläkin.Ruoka koostuu hyönteisistä,aina liskolle kannattaa syöttää mahdollisen monipuolista ruokaa,sirkkoja jotka ovat varmaan pääsääntöistä ruokaa hyönteisyöjälle,vahakoisantoukkia,jauhomatoja,niitä silloin tällöin herkkupaloina kitiinikuoren takia (huono sulavuus)!Hämäräaktiivinen eli nukkuu päivät.Voit tarjota myös sokerittomia hedelmäsoseita ja vähän jopa hunajaa.Kalsiumin ja vitamiinien lisäys ruokaan!Terrariota tulee sumutella päivittäin,elää n.10 vuotta.Lämmittelyalueella pitäisi olla 30-35 astetta peruslämpö terrassa n.25 astetta.UVB valaistus myös ehdoton!Paljon kiipeily mahdollisuuksia.

    • T@/\/£/_i

      Olen Karvaisille eläimille alerginen ja olisin kiinnostunut liskosta!Kävin tossa fauntarin koti sivuilla ja törmäsin kultagekkoon;) Kävisköhän sen terraarioks vanha akvaario jos on tarpeeks iso? ja mikä olisi sellainen halpa hinta? please help!

    • yks vaa

      pitääkö kultagekko käsittelystä? haluaisin semmoisen mutta haluaisin muutakin kuin tarkkailla...

    • ..

      yks vaa > en usko että mikään lisko pitää käsittelystä, korkeintaan sietää sitä. liskoa pitäs muutenki käsitellä mahd. vähän ettei se stressaannu. jos haluat muuta ku tarkkailla, älä osta liskoa.

      • lissu lisko

        eikö muka tykkää? Mistä tiedät?


    • lissu lisko

      Moi! Voiko Kultagekkoa pitää kädessä vai pureeko se tai mitä nyt voi tapahtua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      281
      6742
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      244
      6304
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      42
      5682
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      158
      5015
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      42
      3848
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      202
      3763
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      132
      3477
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      5
      3175
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      45
      3169
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      343
      2844
    Aihe