164 TS nykii

Missä vika?

Satakuusneloseeni tuli viikko sitten semmoinen käyntihäiriö, että välillä tyhjäkäynti vaeltelee ja välillä sammuu kokonaan tyhjäkäynnillä ja ajossa nykii välillä, eikä meinaa kiihtyä eikä reagoida kaasupolkimeen, tuntuu niinkuin tukehtuisi, ym. Käymään lähtee kyllä hyvin. Ja sitten aina välillä toimii muutenkin hyvin ja taas vähän ajan päästä alkaa nykimään.

Mistä siis kannattaisi lähteä etsimään vikaa? Oma arvaukseni kohdistuisi tuohon imuilman määrän tunnistimeen, mitä mieltä muut ovat? Imusarjan letkuissa ja putkissa ei ole vuotoja.

Kiitos asiallisista vastauksista.

4

816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuolta
    • jokumuu

      Jos murhe ilmaantui nyt kovemmilla pakkasilla niin ensimmäiseksi kannattanee tutkia huohotusjärjestelmä.

      Imusarjan ja rintapellin välissä on imusarjaan kiinnitetty musta nyrkinkokoinen sylinteri. Se on huohotusjärjestelmän öljynerotin, jonka tarkoitus on erottaa huohotuskaasuista öljyt kampikammioon ja loput kaasut takaisin palotiloihin poltettavaksi. Erottimeen kertyy varsinkin talvisessa pätkäajossa helposti "kylmälimaa" joka jäätyessään estää kaasujen liikkumisen ja kehittää painetta kampikammioon. Pahimmassa tapauksessa tuo aiheuttaa öljyjen pullahtamisen tielle mittatikun reiästä tai stefasta.

      Öljynerottimesta menee poltettaville kaasuille tarkoitettu letku moottorin imuputkistoon. Sitä kautta tahtoo kylmälimaa päästä myös moottorin ilmamäärämittarille, joka on ilmansuodatinkotelon jatkeeksi kiinnitetty jousitettu läppä. Moottorin imuilman virtauksen on tarkoitus käännellä läppää, mutta kylmälima voi jäädyttää sen paikalleen ja silloin kone saa väärää tietoa imuilman määrästä mikä aiheuttaa noita käyntihäiriöitä.

      Summa summarum: Putsaa öljynerotin, siitä lähtevät letkut ja ilmamäärämittari esimerkiksi tinnerillä. Tuo kannattaisi 164 TS:ssä tehdä joka syksy niin talvella säästyy monelta murheelta.

    • ettei imusarjan

      kumeissa ajan myötä tulleita hiushakleamia? Kiihdyttäessä asento muuttuu ja haukkaa ilmaa sieltä. Et näe niitä paljalla silmällä silloin kun auto käy tyhjäkäyntiä.

    • Kiitos vastauksista

      Juu, elikkä vika oli tossa ilmamäärämittarin likaantumisessa jonka huohotin oli aiheuttanut. Nyt huohotus suoraan ilmaan. Ja kyllä käy nätisti. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe