LOPPUUKO YLIKIIMINGIN VÄÄRYYS?

Joko nyt kun ylikiiminkiläiset ovat oululaisia loppuu se vanhainkodissa sukulaissuhtein "työskentelevien" (lue juoruavien) ylipainositen sairaiden juoruakkojen harjoittama vaitiolovelvollisuuksien rikkominen?
Puhuvat ihan surutta kuka ja kenen sukulainen makaa missäkin punkassa ja mitä sairastaa.
Kertovat ilkeimmät juorut unohtaakseen omat ylipaino- ja muut ongelmat. Sais ampua kuulan kalloon näille ilkeille juoruajille ja vaitiolovelvollisuuden rikkojille!
Mutta jos ei ala homma loppumaan niin kohta otetaan asiat esille ja puhutaan jo nimillä!
6709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tiedän kokemuksesta että ei se juoruaminen muuten lopu jos ei joku ota asiaa oikein esille.

Äänestä
  • Ei tule kuuloonkaan jotta lopettaisin ilkkeen juoruamisen. Minä ja mun suku juorutaan aena.

    Äänestä

Oulussahan niitä juoruämmiä vasta onkin. Aikanaan oma opettajani joutui Heikinharjun mielisairaalaan. Siellä oli töissä eräs sairaanhoitaja, jonka puoliso opiskeli samassa koulussa kuin minä. Tämä täti kertoi puolisolleen, että hänen opettajansa oli mielisairaalassa. Pian sai koko koulu tietää tämän asian. Tämä täti on nykyisin tietysti vielä tohtori.
Toinen tapaus: Erään mummelin tytär pääsi töihin verotoimistoon. Hän katsoi verotoimiston tietokoneelta kaikki mummelin talon asukkaiden verotiedot ja kertoi ne äidilleen. Tämä mummeli sitten tietysti kertoi luottamukselliset tiedot muille talon mummeleille.

Niin, että ei se juoruilu mihinkään lopu täällä Oulussa. Päinvastoin, pois täältä olisi päästävä. Ja parempi olisi niin, ettei mitään tietoja olisi kaikkien tätien luettavina siellä tietokoneella.

Äänestä

Sinulle: Nyt Oululainen!
Olet monta viestiketjua aloittanut..., mutta kyllä siellä ko. paikassa on niin hienoja ja ammattinsa osaavia ihmisiä töissä!!! Kateex käy heidän ammattitaitonsa.
Koska tunnet asian noin..?..kysyppäs itseltäsi...olisikohan minusta tähän työhön? Hyvää jatkoa ja kevään odotudta sinulle.

Äänestä
  • Ai monta?? onko yksi mielestäsi monta?

    On joo ammatitaitoisia kun on sukulaisten avuin töihin päästy ja juoruillaan kylän ja potilaiden asioista palkkansa eteen.

    Ei minusta olisi siihen työhön kun en ole kenenkään sukulainen. Muuten kyllä olisi vaikken alan kouluja olekkaan käynyt.

    Äänestä

kepulaisuus on vallassa suorasti tai epäsuorasti.
Veijjoki hyppäsi muka perussuomalaisiin, mutta sen periaatteet on kepulaiset, eli omaa sukua suositaan ja omaa kylää. Mutta se ei kehitä ja palvele ketään muuta ku sukulaisia tällanen systeemi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Nyt oululainen kirjoitti:

Joko nyt kun ylikiiminkiläiset ovat oululaisia loppuu se vanhainkodissa sukulaissuhtein "työskentelevien" (lue juoruavien) ylipainositen sairaiden juoruakkojen harjoittama vaitiolovelvollisuuksien rikkominen?
Puhuvat ihan surutta kuka ja kenen sukulainen makaa missäkin punkassa ja mitä sairastaa.
Kertovat ilkeimmät juorut unohtaakseen omat ylipaino- ja muut ongelmat. Sais ampua kuulan kalloon näille ilkeille juoruajille ja vaitiolovelvollisuuden rikkojille!
Mutta jos ei ala homma loppumaan niin kohta otetaan asiat esille ja puhutaan jo nimillä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu