nuoren miehen ongelma..

pitäs saada parvekkeen siihen kukkaritilään jotain sellasta pensasta/köynnöstä joka kasvaisi nopeasti näkösuojaksi.
ruusupapua koitin viimekesänä, mutta tein vissiin jotain väärin kun kasvi kyllä kasvoi niin että kohina kuuluu, mutta lehdet jäivät alle kämmenen kokoisiksi, kun taas muualla näkyy lähes A4 kokoisia lehtiä..

ideoita?
parvekkeelle paistaa suoraan koko päivän, ei ole laseja
61542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

parvekelasit parvekekaihtimet.
Ongelma ratkesi sillä, aamulla tulivat
toimittajan asentajat, illalla kun tulin töistä
oli valmis.

Äänestä

Meilla aikoinaan kerrostalossa asuessa oli sama ongelma, joka poistui kun köynnöskasveille rakennettiin iso kukkalaatikko joka oli varjossa.
Hommaa partsille iso ruukku tai joku varjoon, niin ettei kasvien juuret paistu auringossa.

Äänestä

ruusupavulla, ei sen lehdet ainakaa kättä suuremmaksi kasva, se tarvitsee myös paljon lannoitetta tullakseen reheväksi ja lehteväksi.
Osta runsatyppipitoista lannoitetta, Kekkilällä on sellaista punaista "jauhetta"/raetta, joka liotetaan kasteluveteen. Sitä myydään mm. kilon purkeissa, riittää hyvin kesäksi ja seuraavaksikin.
Se rehevöittää komeasti kukat.
Luulen, että ne A4-lehdet on olleet jotain muuta köynnöstä.

Äänestä
  • se kukkalannoite, varmaan ymmärsitkin :)

    Äänestä

  • Minulla on samaa lannoitetta,purkki on kestänyt n.6-7 vuotta.Olen laittanut sen ensin kannuun ja veden sitten ja antanut seistä vuorokauden.
    On todella hyvää,riittoisaa ja edulliseksi tulee.Kannattaa ostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


markustaja kirjoitti:

pitäs saada parvekkeen siihen kukkaritilään jotain sellasta pensasta/köynnöstä joka kasvaisi nopeasti näkösuojaksi.
ruusupapua koitin viimekesänä, mutta tein vissiin jotain väärin kun kasvi kyllä kasvoi niin että kohina kuuluu, mutta lehdet jäivät alle kämmenen kokoisiksi, kun taas muualla näkyy lähes A4 kokoisia lehtiä..

ideoita?
parvekkeelle paistaa suoraan koko päivän, ei ole laseja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu