Kokemuksia Dominikaanisesta ja Punta Canasta

pavunvarsi

Kertokaahan kokemuksia Dommareista ja Punta Canasta?? Meillä on All-inclusive hotelli. Matkalle lähtee mukaan 3v. poika. Kaikki vinkit otetaan vastaan. Paljon matkustettu, mutta eka kerta Dominikaaniseen. :)

5

2080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • My2007

      Moikka,

      Tultiin sunnuntaina kuukauden matkalta Dommareista. Käytiin myös Punta Canassa, jossa asuttiin 5pv. Grand Oasis 5 tähden hotellissa. Sinä aikana emme luonnollisesti nähneet Punta Canaa tai Bavaroa ollenkaan, koska meidät oli vangittu all-inc. muurien sisäpuolelle. Yleensä ko. hotellit ovat aika kaukana paikallisesta asutuksesta, jolloin ei siis välttämättä saa minkään näköistä kuvaa paikallisesta menosta. Grand Oasis hotelli on ihan Ok, Euroopaan luokitellu varmaan 3 tähteä. Buffan ruokia ja baarien juomia jaksaa syödä/juoda muutaman päivän ennen kuin kyllästyy...tosin tässä hotellissa oli myös 3 ala-cartea...lapsiperheille tälläinen asumismuoto vaikuttaa todella helpolta :)

      • Täysin puppuaaaaa

        My2007 on mielestäni keinutuolimatkaaja.


    • Käynyt

      Ihanteellinen paikka lapsiperheille, kuumahan siellä kyllä on mutta paljon on perheitä pienten
      lasten kanssa ollut ja ruokaa ja juomaa riittää laidasta laitaan kaikille.

    • allinclusivet

      ja kaikki vastaavat paikat ovat "reservaatteja", aroille turisteille tehtyjä. Kyllähän sieltä pääsee halutessaan mihin tahtoo, mutta aina taksin tai matkanjärjestäjän bussikyydin varassa. Ja omin päin takaisin tullessaan pitää olla asumisosoitus vartijoille esittää. Tai jos menee vierailulle jonkun luo, nimi ja huoneen numero pitää tietää päästäkseen sisälle. Voi olla että vartija soittaa huoneeseen ja jos ei kukaan vastaa, ei välttämättä pääse tuttaviaan etsimään. Jälkimmäinen tietysti pätee useimpiin muihinkin majapaikkoihin ihan järkisyistä. Voi olla että joku tuntee olevansa vangittuna, kun ei voi mennä vapaasti ihan mihin tahtoo. Mutta hotelli- ja ranta-alue riittääkin useimmille lapsiperheille. Ovat sen verran laajoja. Varsinaisen matkailuelämyksen kylläkin saa vasta kierreltyään myös lähikylät ja ehkä jonkun kaupungin.

      • pitkin kävellen

        No kyllä sieltä pääsi käymään ihan missä vaan,kävimme metsän läpi pienessä lähikylässä, eikä kukaan kysellyt mitään, kun tulimme takas.
        Ja tuon inclusivenauhan kun näyttää ranteestaan,niin varmaan pääsee.
        Kävimme myös pyöräretkellä ja taks tulessa ei kukaan mitään kysellyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7616
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      81
      7104
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5314
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4825
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4373
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4346
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4285
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4018
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3153
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2606
    Aihe