tuollainen olisi hiukan lakanut kiinnostaa... Onko kuinka riski ostos auto on vuosimallia 2000 mutta ajettu on jo kohta 300 tuhatta. tuttavallani peugeot 306 td eikä ole ollut juuri mitään ja ajettu yli 450 tuhatta. eikös tuo ole pitkälle sama peli.
tuo houkuttaisi senkin takia kun on pakettuautoksi rekisteröity
tuo houkuttaisi senkin takia kun on pakettuautoksi rekisteröity
Vastaukset 8
Vanhimmat
öljy veden seassa ja päin vastoin niin oiva peli, omassa oli ne ovijohdot poikki...
Tarkista nyt kuitenkin moottorin tyyppi. XUD9TE DHY -sarjan moottoreista katkeaa kiertokanki! Tyyppivika!
mullaki tuo kone ja katkes...eiku eihän se niin mennykkään. Täällä niistä on kyllä huudeltu, mutta ei se vaan katkee. Mistähän te revitte näitä vikoja ja monta kankee on katkennut.
vm-99 xsara farkku just samalla koneella,235tkm ja sitten se meni,sitä ennen autossa ei ollut kuin niitä oven sähköjohto vikoja,aivan mahtava auto mielestäni!
ajetusta TD:stä sit katkeaa? mittarissa oli 160tkm kun ostin.
Eli missä kannattaa vaihtaa? Joko olisiaika?
Ajankohtaa on vaikea ennustaa, mutta tyyppiviasta on todellakin kysymys:
http://www.hs.fi/autot/vikasarja/
Kun googletat hakusanoilla rupture de bielle (tai conrod failure), citroen, psa, peugeot, xud9te, dhy, alkaa totuus paljastua.
parista tapauksesta minäkin.
Meillä ajettu 240tkm. Jos paukahtaa, niin toinen kone tilalle. Avk:lta saa raatoja edullisesti.
Kannattaa käydä kokeilemassa samaa autoa myös hdi koneella. maineeltaan tuo hdi on hiukan parempi. Ainakin ajossa tuo hdi on mielestäni parempi. Luotettavuuskin on hyvää tasoa. 400 tkm ajettuja yksilöitä löytyy.
Se että auto on pakettiauto, en antaisi paljoakaan arvoa. Muutokseen tarvitset vain asennusnauhaa ja popparit. Muutoskatsastus on läpihuutojuttu ja kustantaa alle satkun.
Ite ostin kesällä 2000 mallisen hdi xsara farkun ja muutin pakuksi. Nyt vero 59 €. Kilometrejä nyt 25tkm ilman mitään korjauksia.