Yleistä jupinaa ja totuuksia

Ensin joitakin vastauksia ja selvennyksiä seikkoihin, jotka ovat luemma kysymyksiä herättäneet. En ole mitenkään osallinen Uusikouvola-foorumin tekemiseen. Ymmärtääkseni sen on pystyttänyt JaniP-niminen nimimerkki jollekin "valmiille" pohjalle ja sittemmin pyytänyt gefaa moderaattoriksi (siis jonkinlaiseksi kauheimpien sontaviestien lakaisijaksi). Minä olen vain jäsen, jollainen voi olla siis kuka tahansa, vaikkapa Kauris. Kissaressukin näytti olevan mukana, mutta missä on Pulimummo? Kyllä siellä on ihan tarkoitus voida keskustella nätisti ja uskoakseni vain törkyviestit poistetaan. Lisäksi minusta on hyvä, että on eri kategoriat ja aiheet, eikä kaikki kirjoitukset ole yhdessä pötkössä niinkuin täällä. Kauriille haluan sanoa, etten ole minkäänlainen tietokonetietäjä, minultakin menee gefan termit yli hilseen, sillä olen aina ollut Apple/Mac- miehiä. Ei tarvitse edes viruksia varoa, kun on Mac. Kysyin gefalta jotain vanhaa konetta äidilleni, siinä oli minun tietokonekeskusteluni. El gringo tuntuu ottaneen Kik-herneen nenäänsä Hesarin arvostelusta, gefan kanssa keskustelusta ja H-A:n mainitsemisesta. Mitä sinulla on tarjota tilalle, odotan aivan innosta täristen, mitä keksitkään. Keskustelen mielelläni muistakin aiheista. Vielä Kauriille: ei todellakaan tarvitse olla mistään samaa mieltä saadakseen osallistua keskusteluihin, eikös se juuri ole keskusteluiden suola, kun sivistyneesti heilutetaan sanan säilää. Tänne en ole kirjoittanut sitten 17.12. Olen kuola valuen odottanut, että keskustelun taso nousee, kun en kommentoi ja aiheuta lukevassa yleisössä hirveää älämölöä. Mutta Ahtisaaren sanoin: Olen pettynyt, valitettavasti. Siksipä voinen kirjoittaa taas jatkossa, koska näyttää siltä, ettei kirjoitusteni ansiosta taso juurikaan laske. Pidätän itselläni myös oikeuden kirjoittaa Uusikouvola-palstalla, kun haluan keskustella sivistyneesti, hähäh. Korostan (jälleen Paavo M. Petäjän äänellä), että olen hyväntahtoinen ihminen, enkä oikeasti halua kenenkään pahoittavan mieltään jupinoitteni johdosta.

Ps. Tai, no, jos joku pahoittaa mielensä siitä, että ennen Joulua kylmäsavustin lohenpyrstöjä yhteensä noin yhdeksän kiloa, joista lähellä joulua olleesta erästä tuli paras kautta aikojen 66 tunnin savustusajalla, niin minä en pahoita siitä mieltäni. Kouvola.
181194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ja asiaan:"El gringo tuntuu ottaneen Kik-herneen nenäänsä Hesarin arvostelusta, gefan kanssa keskustelusta ja H-A:n mainitsemisesta. Mitä sinulla on tarjota tilalle, odotan aivan innosta täristen, mitä keksitkään."

Nyt olet käsittänyt hieman väärin,minulla ei ole mennyt mínkään sortin palko nenään.Ihmettelin vaan kovasti sitä että eikö Kouvolan alueelta löydy muuta keskusteltavaa kuin Helsingin Sanomien toimituksellinen linja?
Aiheita keskusteluun? No miten olisi vaikka terveydenhuollon (tai sen puutteen)tila täällä armaassa laaksokunnassamme? Vaikuttiko kuntaliitos siihen millään tavalla?Paraniko asiat?
Entä minkälaisia yrityksiä haluaisit alueelle perustettavan? Kuntosali,grillibaari???
Minkälaisia toimia odotat uudelta valtuustolta?Jääkö SuurKouvolan reuna-alueet entistä vähemmälle huomiolle?
Tässä oli muutama aihe,lisää varmaan keksit Sinäkin.
Hyvää Vuoden Alkua !

Äänestä
  • Lainaus:"Aiheita keskusteluun? No miten olisi vaikka terveydenhuollon (tai sen puutteen)tila täällä armaassa laaksokunnassamme? Vaikuttiko kuntaliitos siihen millään tavalla?Paraniko asiat?
    Entä minkälaisia yrityksiä haluaisit alueelle perustettavan? Kuntosali,grillibaari???
    Minkälaisia toimia odotat uudelta valtuustolta?Jääkö SuurKouvolan reuna-alueet entistä vähemmälle huomiolle?"

    Esittämäsi aiheet ovat varmasti tärkeitä, mutta onnekseni tähän asti en ole tarvinnut juurikaan terveydenhuoltoa, joten sen tila ja kuntaliitoksen vaikutukset siihen eivät ole minulle niin tuttuja, että voisin siitä mitään rakentavaa esittää. Lisäksi lienee liitoksesta kulunut sen verran vähän aikaa, ettei vaikutuksia varmaan muutenkaan voida vielä arvioida. Yrityksistä sen verran, että yksityinen atomivoimala Kouvolaan olisi varmaan hyvä noin sähkönhinnan ja vesivarastojen vähyyden ja paljouden keskinäisiä suhteita tasoittamaan. Veikkaan, että reuna-alueita ainakin aluksi suorastaan lellitään, mutta ruuvia kiristetään myöhemmin. Asukkaiden on noustava silloin vastarintaan, enkä tarkoita nyt perinteistä suomalaista protestia, jossa kaikki menevät koteihinsa, käpertyvät sikiöasentoon ja inisevät hiljaa protestiksi. Tuskinpa valtuusto kuitenkaan tekee sen kummempia päätöksiä kuin valtuustot ennenkään ovat tehneet, yrittävät valita huonoista vaihtoehdoista vähemmän huonon. Hyvä, ettet ollut väärinkäyttänyt vihreitä palleroisia, vaan rientäkäämme eteenpäin mukavien keskustelujen siivittäminä. Kuten jo sanoin, aiheesi ovat tärkeitä, mutta ne eivät meikeläistä hirveästi saa liikuttumaan, valitettavasti kaikkia ei kiinnosta kaikki, kuten itsekin olet huomannut. Jos joku ei kiinnosta, eikö sen voi vain sivuuttaa sen kummemmin siihen reagoimatta.

    Äänestä

Nyt loppui rekisteröidyllä nimimerkillä kirjoitus minun osalta näille sivuille ja siirryn "puskasta sohijoiden" ammattiliittoon ........
Joku sai herneen nenään "kättelyssä", joten ketju hävisi ja tästä eteenpäin "huiskin" pusikosta kuten 99 prosenttia näillä sivuilla tekee ......

Hyvää vuodenalkua ja terveisin "Isonvedenrannalta".

Äänestä
  • "puskasta sohijoiden" joukkoon pääsee ja miten voi kirjoittaa nimimerkittä, jos on kerran rekisteröitynyt?
    Odotan ystävällisiä vastauksia.

    Äänestä

  • kylläsaa kirjoitti:

    "puskasta sohijoiden" joukkoon pääsee ja miten voi kirjoittaa nimimerkittä, jos on kerran rekisteröitynyt?
    Odotan ystävällisiä vastauksia.

    keskustelua minäkin kaipaan ja mielellään ei samaa mieltä olevien kanssa, se nyt oli vähän huulta, tuo"poikien omat sivut" ja Helle-Uhot. Hyvää vuoden jatkoa ja yritä saada äidilles se tietsikka jos tänne tulis sitten muitakin(ei kovin ammattimaisia kirjoittajia). Laskujenmaksuilla minäkin aloitin. Ps. Pieni kinastelu on kivaa!

    Äänestä

  • No kieltämättä hiukan ihmettelin, että jopas luuta heilui nopsasti.

    Äänestä

  • Kauris kirjoitti:

    keskustelua minäkin kaipaan ja mielellään ei samaa mieltä olevien kanssa, se nyt oli vähän huulta, tuo"poikien omat sivut" ja Helle-Uhot. Hyvää vuoden jatkoa ja yritä saada äidilles se tietsikka jos tänne tulis sitten muitakin(ei kovin ammattimaisia kirjoittajia). Laskujenmaksuilla minäkin aloitin. Ps. Pieni kinastelu on kivaa!

    Ai jaahas, tänne tullaan vakaville sivuille oikein vitsailemaan. No, ei vaineskaan, huumoripitoinen kinastelu ja heittoihin vastaaminen on kyllä mukavaa.

    Äänestä

  • kylläsaa kirjoitti:

    "puskasta sohijoiden" joukkoon pääsee ja miten voi kirjoittaa nimimerkittä, jos on kerran rekisteröitynyt?
    Odotan ystävällisiä vastauksia.

    Sivun ylälaidassa, samalla rivillä missä on se SUOMI24 KESKUSTELU >>
    >> Hei kylläsaa-Omat palvelut-Kirjaudu ulos > KIRJAUDU ULOS >>>>

    Miten
    kylläsaa 5.1.2009 klo 16.20
       "puskasta sohijoiden" joukkoon pääsee ja miten voi kirjoittaa nimimerkittä, jos on kerran rekisteröitynyt?
    Odotan ystävällisiä vastauksia.

    Äänestä

  • "Puskajussi" kirjoitti:

    Sivun ylälaidassa, samalla rivillä missä on se SUOMI24 KESKUSTELU >>
    >> Hei kylläsaa-Omat palvelut-Kirjaudu ulos > KIRJAUDU ULOS >>>>

    Miten
    kylläsaa 5.1.2009 klo 16.20
       "puskasta sohijoiden" joukkoon pääsee ja miten voi kirjoittaa nimimerkittä, jos on kerran rekisteröitynyt?
    Odotan ystävällisiä vastauksia.

    Tänne voi siis kirjoitella kirjautumatta.
    Hieno juttu!

    Äänestä

  • tämä toimii! kirjoitti:

    Tänne voi siis kirjoitella kirjautumatta.
    Hieno juttu!

    Kiva että sait sen toimimaan !
    Näillä sivuilla ei saa apua, tai kyllä vastauksia tulee, ensinnä kaikki suomenkielen kirosanat ja sitten nimetään tyhmäksi !
    Vaan mahdollisesti monella ei ole tieto vastailla, mutta se "älykkyys" täytyy silti "ilmaista" ....

    Hyvää jatkossa ja vuotta 2009 .

    Äänestä

Jotenkin tuntuu, että olen nukkunut jonkun keskustelun ohi :D

Dothefake kertoi aivan oikein. UK sivusto on minun viritelmä ja Gefan pyysin modeksi sivustolle, kun on monessa mukana. Keskustelijoita tulee hissukseen ja ehkäpä niitä jossain vaiheessa on paljon.

Olen oikein kiitollinen jos edelleen kirjoitat myös UK:ssa ja en pidä ollenkaan pahana että olet täälläkin. Samoin myös muut.. ei kai ole järkeä tehdä vastakkainasettelua sivujen välille, kyllä ne nettiin mahtuu molemmat ja molemmissa voi haastella. Meinasin myös tehdä sinne "perjantai/lauantai" palstan, jossa voisi ollakin hieman löyhempi modelinja ja josta poistettaisiin vain pahat ylilyönnit.

JaniP/Uusikouvola

Äänestä
  • Katsoppas tämän Suomi24 Kouvolan historiaa, niin ei sielläkään alkuun mitään tunkua ole ollut. Keskustelijathan palstan tekevät, eikä se ole ylläpidon eikä modenkaan tehtävissä. Mielestäni kaikkein pahin vaihtoehto on ennakkotarkastus, kuten eräässäkin suuressa lehdessä tehdään (anteeksi el gringo), toiseksi pahinta on viestien poistaminen ilman selityksiä, vaikkei niissä mitään karmeaa olisikaan (esim. lohikevennysketju). Sen parhaan linjan veto on lähes yhtä vaikeaa kuin armomurhasta päättäminen, siksipä itse poistaisin vain Suomen lain vastaiset ja/tai viestit, joissa ei ole mitään sanomaa tai ne ovat törkeän alatyylisiä. Toisin sanoen kaikki kirjoittajat ovat oikeutettuja mielipiteensä esittämiseen ja toiset taas niitä moittimaan tai puolustamaan, vaikkei ulosanti ehkä aina olekaan laudaturin tasoa. Lisäisin vielä, että vaikka täällä kirjoitetaan nimimerkein, tulisi keskusteluun suhtautua kuin oltaisiin saman pöydän ääressä, ei siinä tilanteessa heti toinen repliikki ole, että haista sinä juntti lietelanta.
    Seuraan ja kirjoitan mielelläni UK:aan, se on hyvä lähtökohta, etteivät eri palstat ole kilpailijoita, käydäänhän sitä kapakkakierroksellakin mielellään useassa eri paikassa, jokaisessa oma ilmapiirinsä. Seuratkaamme ja vaikuttakaamme itse, kuinka ja mihin suuntaan UK kehittyy, sillä ei Roomankaan keskustelupalstoja rakennettu yhdessä yössä

    Äänestä

Lisäisin aloittajan mainitsemaan vielä Kouvolaa koskettavasti tämän

Tuomari vannokoon tämän valan: Minä N. N. lupaan ja vannon Jumalan ja hänen pyhän evankeliuminsa kautta, että minä parhaan ymmärrykseni ja omantuntoni mukaan kaikissa tuomioissa tahdon tehdä ja teen oikeutta niin köyhälle kuin rikkaallekin ja tuomitsen Jumalan ja Ruotsin lain ja laillisten sääntöjen mukaan: etten koskaan minkään varjolla lakia vääristele enkä vääryyttä edistä sukulaisuuden, lankouden, ystävyyden, kateuden ja vihan tahi pelon tähden taikka lahjan ja antimien tahi muun syyn takia, enkä syytöntä syylliseksi taikka syyllistä syyttömäksi tee. Minä en myöskään ennen tuomion julistamista enkä sen jälestä ilmaise oikeutta käyville enkä muille niitä neuvotteluita, joita Oikeus suljettujen ovien takana pitää. Kaiken tämän tahdon täyttää ja täytän uskollisesti, rehellisenä ja totisena tuomarina, ilman kavaluutta ja juonia, niin totta kuin Jumala minua auttakoon ruumiin ja hengen puolesta. Älköön kukaan tuomarinvirkaan ruvetko, ennenkuin on näin vannonut.

Äänestä
  • Kylläpäs oli asiallinen selitys Suomen-Ruotsinvallan lakipykälistä ......

    Kiitos vaan .......

    Äänestä

Kiva, että kaipasit pulimummoakin:) Hengissä ollaan joulusta ja uuden vuoden vietosta.... siispä tännekin ehti vasta nyt kirjoittelemaan.

Joops, täytyypä tylla sinne Uuden kouvolan sivustolle riekkumaan piakkoin. Saat sitten antaa kalaohjeita etc minullekin;)

Mut, riemukasta vuotta 2009 jo tässä vaiheessa!!!

Äänestä

tämä vuoden alussa ja eteenpäin menoa on kyllä havaittavissa !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


dothefake kirjoitti:

Ensin joitakin vastauksia ja selvennyksiä seikkoihin, jotka ovat luemma kysymyksiä herättäneet. En ole mitenkään osallinen Uusikouvola-foorumin tekemiseen. Ymmärtääkseni sen on pystyttänyt JaniP-niminen nimimerkki jollekin "valmiille" pohjalle ja sittemmin pyytänyt gefaa moderaattoriksi (siis jonkinlaiseksi kauheimpien sontaviestien lakaisijaksi). Minä olen vain jäsen, jollainen voi olla siis kuka tahansa, vaikkapa Kauris. Kissaressukin näytti olevan mukana, mutta missä on Pulimummo? Kyllä siellä on ihan tarkoitus voida keskustella nätisti ja uskoakseni vain törkyviestit poistetaan. Lisäksi minusta on hyvä, että on eri kategoriat ja aiheet, eikä kaikki kirjoitukset ole yhdessä pötkössä niinkuin täällä. Kauriille haluan sanoa, etten ole minkäänlainen tietokonetietäjä, minultakin menee gefan termit yli hilseen, sillä olen aina ollut Apple/Mac- miehiä. Ei tarvitse edes viruksia varoa, kun on Mac. Kysyin gefalta jotain vanhaa konetta äidilleni, siinä oli minun tietokonekeskusteluni. El gringo tuntuu ottaneen Kik-herneen nenäänsä Hesarin arvostelusta, gefan kanssa keskustelusta ja H-A:n mainitsemisesta. Mitä sinulla on tarjota tilalle, odotan aivan innosta täristen, mitä keksitkään. Keskustelen mielelläni muistakin aiheista. Vielä Kauriille: ei todellakaan tarvitse olla mistään samaa mieltä saadakseen osallistua keskusteluihin, eikös se juuri ole keskusteluiden suola, kun sivistyneesti heilutetaan sanan säilää. Tänne en ole kirjoittanut sitten 17.12. Olen kuola valuen odottanut, että keskustelun taso nousee, kun en kommentoi ja aiheuta lukevassa yleisössä hirveää älämölöä. Mutta Ahtisaaren sanoin: Olen pettynyt, valitettavasti. Siksipä voinen kirjoittaa taas jatkossa, koska näyttää siltä, ettei kirjoitusteni ansiosta taso juurikaan laske. Pidätän itselläni myös oikeuden kirjoittaa Uusikouvola-palstalla, kun haluan keskustella sivistyneesti, hähäh. Korostan (jälleen Paavo M. Petäjän äänellä), että olen hyväntahtoinen ihminen, enkä oikeasti halua kenenkään pahoittavan mieltään jupinoitteni johdosta.

Ps. Tai, no, jos joku pahoittaa mielensä siitä, että ennen Joulua kylmäsavustin lohenpyrstöjä yhteensä noin yhdeksän kiloa, joista lähellä joulua olleesta erästä tuli paras kautta aikojen 66 tunnin savustusajalla, niin minä en pahoita siitä mieltäni. Kouvola.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu