toinen nänni on nyt toista viikkoa kipeä, mahallaan nukkuminen sattuu ja ns. nännin alla tuntuu pehmeähkö, kipeä patti. toisessa rinnassa mitään tällaista ei tunnu.. ja ikää on huimat 15v joten eikö ole todella epätodennäköistä että kyseessä olisi syöpä? mutta mistä tää voi sitten johtua? :/
mikä nänniä riivaa?
xia
31912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
aivan samantyyppinen vaiva,se kipu tuli viikossa sietämättömäksi joten tilasin itselleni lääkärin.ja 36 ikävuoteen mennessä en ollut ikinä kuullutkaan tälläisestä:minun nännissä oli MÄRKÄPAISE!!!!aikas kuvottavaa!!!!!lääkäri puhkaisi paiseen, puristi enimmät ulos mitä nyt kivuiltani pystyi puristamaan ja sain antipioottikuurin ja vaiva hävisi sillä.kysyin myös että mistä tälläinen voi tulla ja vastaukseksi sain että,märkäpaise tulee mistä ja mihin vain yleisin paikka on kuulemma suun ientaskut.näyttääkö nännisi yhtään isommalta kuin se oireeton?
auts :s nänni ei oikeestaan ole isompi kuin toinen, mutta iho nännin ympärillä on osittain hieman tummunut. ja tuntuu kun ihon alla olisi jokin ihme möntti joka myötäilee nännin reunaa (= ympyrän mallinen), mitä helv..?
finni nännin kyljessä, eli osittain siis päällä. Oli sairaan kipeä ja kesti muutaman päivän ennen kuin ymmärsin mistä kyse, eihän finni tavallisesti tunnu niin ihmeen tuskaiselle ja pistävän kipeälle, mutta tuntuu olevan herkkää aluetta.