Onko kaikilla naisilla yhtä syvä vagina vai onko niissä eroja samalla tavalla kuin miesten peniksien pituudessakin? Tiukkuudessa on tunnetustikkin paljonkin eroja mutta entä syvyydessä? Vaikuttaako naisen oma pituus jotenkin asiaan tai joku muu seikka, mikä? Kaverini väittää että lyhyeiksi jääneillä naisilla olisi väljempi pimppi siksi koska se olisi jäänyt jotenkin kurttuun, eikä olisi venynyt ns. kireäksi. Pitäneekö tuokaan paikaansa?
Onko kaikilla yhtä syvä?
8
7614
Vastaukset
- kaalimato.com
Hei.
Naisen vaginan/emättimen pituus vaihtelee 8-10 cm välillä. Emätin on putkimainen, lihaksikas elin ja sen seinämä koostuu kolmesta kerroksesta. Sisimpänä oleva kerros on lisääntymisikäisillä naisilla poimuinen. Poimujen ansiosta emätin venyy synnytyksen aikana. Emätin venyy myös yhdynnän aikana.
Siitä, vaikuttaako naisen pituus emättimen pituuteen ei meillä ole. Joihinkin elimiin, kuten keuhkojen pituuteen on ihmisen pituudella merkitystä. Kun taas esimerkiksi nenän pituus ei korreloi ihmisen pituuteen laisinkaan.
Kaverisi väite kurttuun jääneestä emättimestä lyhyillä naisilla ei pidä kuitenkaan paikkaansa.
Terveisin
Kaalimato.com- Vastaustasi odottaen..
Emättimen pituus? Jos luet hieman tarkemmin, niin huomaat että kysymys oli emättimen syvyydestä eikä tuosta mysteerisestä vaginan pituudesta, josta sinä intouduit esitelmöimään.
Mitä muuten tarkoitat tuolla emättimen pituudella? Tarkoitatko sitä mittaa, joka muodostuu anuksen ja klitoriksen välille vai sitä, joka on emätinaukon peräreijän puoleisesta ääripäästä ja uloimpien häpyhuulten kärkipään välistä oleva mitta, vai mikä? Voisiko kompromissina mitan ottaa välilihan puolestavälistä klitoriksen kärkeen, niin eiköhän siinä olla jo lähellä totuutta? Tuoko mitta on naisilla se 8-10 cm? - puhut??
Vastaustasi odottaen.. kirjoitti:
Emättimen pituus? Jos luet hieman tarkemmin, niin huomaat että kysymys oli emättimen syvyydestä eikä tuosta mysteerisestä vaginan pituudesta, josta sinä intouduit esitelmöimään.
Mitä muuten tarkoitat tuolla emättimen pituudella? Tarkoitatko sitä mittaa, joka muodostuu anuksen ja klitoriksen välille vai sitä, joka on emätinaukon peräreijän puoleisesta ääripäästä ja uloimpien häpyhuulten kärkipään välistä oleva mitta, vai mikä? Voisiko kompromissina mitan ottaa välilihan puolestavälistä klitoriksen kärkeen, niin eiköhän siinä olla jo lähellä totuutta? Tuoko mitta on naisilla se 8-10 cm?Puhutko sinä vulvan pituudesta? Vai emättimen/vaginan pituudesta=syvyydestä? Vai mistä?
No joka tapauksessa emättimen syvyys riippuu naisesta. Keskiarvoisesti se on kai tuo 8-10 cm eli ei mikään järjettömän syvä. - Huono tuuri?
puhut?? kirjoitti:
Puhutko sinä vulvan pituudesta? Vai emättimen/vaginan pituudesta=syvyydestä? Vai mistä?
No joka tapauksessa emättimen syvyys riippuu naisesta. Keskiarvoisesti se on kai tuo 8-10 cm eli ei mikään järjettömän syvä.Omalle kohdalleni ei ole sattunut yhtään niin matalapilluista naista. 18 cm sarvi uppoaa juuriaan myöten pohjaan naiseen kuin naiseen. Jos vaginan syvyys olisi vain tuo 8-10 cm niin olisi luullut että osa "kärsän" pituudesta olisi edes joskus jäänyt ulkopuolelle, mutta ei. Aina on mahtunut kokonaan sisään!?
Eli asiaan. Tarkoitin kuten edellä, eli emättimen syvyyttä. 8-10 cm täytyy olla väärää tietoa. Mittaa uudestaan! Olisiko 18-20 cm lähempänä totuutta? Mietin vain sitä, että miestenkin siittimien pituuksissa saattaa olla huimiakin eroja 15-30 cm:ään ja ylikin, niin miten on naisten laita? Onko vaginan syvyyksissä eroja, ja jos on, niin kuinka paljon? - kaalimato.com
Huono tuuri? kirjoitti:
Omalle kohdalleni ei ole sattunut yhtään niin matalapilluista naista. 18 cm sarvi uppoaa juuriaan myöten pohjaan naiseen kuin naiseen. Jos vaginan syvyys olisi vain tuo 8-10 cm niin olisi luullut että osa "kärsän" pituudesta olisi edes joskus jäänyt ulkopuolelle, mutta ei. Aina on mahtunut kokonaan sisään!?
Eli asiaan. Tarkoitin kuten edellä, eli emättimen syvyyttä. 8-10 cm täytyy olla väärää tietoa. Mittaa uudestaan! Olisiko 18-20 cm lähempänä totuutta? Mietin vain sitä, että miestenkin siittimien pituuksissa saattaa olla huimiakin eroja 15-30 cm:ään ja ylikin, niin miten on naisten laita? Onko vaginan syvyyksissä eroja, ja jos on, niin kuinka paljon?Hei.
Kirjallisuudessa on vaihtelevaa tietoa emättimen eli vaginan seinämien pituudesta. Pituudesta puhutaan sen vuoksi, että emättimen seinämät ovat eri pituisia toisiinsa nähden. Emättimen etu- ja takaseinämät ovat litistyneet toisiaan vasten. Emätin ei ole putkimainen elin vaan kohdunnapukan ja emättimen eteisen välillä oleva kudos. Emättimen pohjalla emättimeen työntyy kohdunnapukka, jonka asennon vuoksi emättimen etuseinämä on noin 2 cm lyhyempi kuin takaseinämä.
Etuseinämän pituudeksi ilmoitetaan eri lähteiden mukaan 6-10 cm ja takaseinämän 8-14 cm. Eli vaihteluväliä kirjallisuudessa esiintyy paljon.
On hyvä muistaa, että emätin on erittäin venyvä elin.
Terveisin
Kaalimato.com - marisija
kaalimato.com kirjoitti:
Hei.
Kirjallisuudessa on vaihtelevaa tietoa emättimen eli vaginan seinämien pituudesta. Pituudesta puhutaan sen vuoksi, että emättimen seinämät ovat eri pituisia toisiinsa nähden. Emättimen etu- ja takaseinämät ovat litistyneet toisiaan vasten. Emätin ei ole putkimainen elin vaan kohdunnapukan ja emättimen eteisen välillä oleva kudos. Emättimen pohjalla emättimeen työntyy kohdunnapukka, jonka asennon vuoksi emättimen etuseinämä on noin 2 cm lyhyempi kuin takaseinämä.
Etuseinämän pituudeksi ilmoitetaan eri lähteiden mukaan 6-10 cm ja takaseinämän 8-14 cm. Eli vaihteluväliä kirjallisuudessa esiintyy paljon.
On hyvä muistaa, että emätin on erittäin venyvä elin.
Terveisin
Kaalimato.comVoi pyhä lehmä! Katsokaahan ensin pojat vaikka sieltä anatomian kirjasta tai netistä: Naisen sukupuolielimistön ulkoisia osia kutsutaan vulvaksi. Joskus voidaan ajatella että naisen rinnat ja nännit ovat osa naisen sukupuolielimistöä. Varsinainen sukupuolielimistö sijaitsee naisen haaroissa. Naisen sukupuolielintä kutsutaan vaginaksi tai emättimeksi. Sukupuolielimistöön kuuluvat munasarjat, munanjohtimet, kohtu, klitoris, häpyhuulet ja emätin. Emätin on se REIKÄ siellä jonne se teidän makkara menee! HUH!
- vanhan
marisija kirjoitti:
Voi pyhä lehmä! Katsokaahan ensin pojat vaikka sieltä anatomian kirjasta tai netistä: Naisen sukupuolielimistön ulkoisia osia kutsutaan vulvaksi. Joskus voidaan ajatella että naisen rinnat ja nännit ovat osa naisen sukupuolielimistöä. Varsinainen sukupuolielimistö sijaitsee naisen haaroissa. Naisen sukupuolielintä kutsutaan vaginaksi tai emättimeksi. Sukupuolielimistöön kuuluvat munasarjat, munanjohtimet, kohtu, klitoris, häpyhuulet ja emätin. Emätin on se REIKÄ siellä jonne se teidän makkara menee! HUH!
lääkärinplantun humoristisen muistisäännön:
seitsemän tähteä Otavassa,
seitsemän poikaa Jukolassa,
seitsemän senttiä vaginassa. - ovi6
vanhan kirjoitti:
lääkärinplantun humoristisen muistisäännön:
seitsemän tähteä Otavassa,
seitsemän poikaa Jukolassa,
seitsemän senttiä vaginassa.Johan se laulussakin sanotaan, että niin syvä on kuin pitkäkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi613238Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj883055SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1752985- 1292321
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361714Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3961626Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579- 951129