Yksi Änkyrän rästeistä

Kallen väite perusteluineen:
”Kansan kurjistuminen on edellytys vallankumouksellisen tilanteen synnylle.”

Ja perusteluna väitteelleen Kalle ottaa esille erään änkyräkommunistin viestin, jossa asia selitetään tarkasti.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&con ference=4500000000000333&posting=22000000039975769#2200 0000039975769

Tässä viestissä palstan änkyröistä änkyröisin sanoo näin:
” Kannattaa muistaa, ettei yhteiskunta koskaan siirry sosialismin tielle esimerkiksi tästä eikä edes tämäntyyppisestä yhteiskunnallisesta tilanteesta, jossa nyt elämme, eli ns. hyvinvointi Suomesta, jonka perustan muodostaa työväenluokan liittolaisineen kamppailema sosiaalistaloudellinen infrastruktuuri, vaan aina enemmän tai vähemmän kapitalismin raunioittamasta kansantaloudesta, jopa kiivaan luokkasodan tai imperialistisen maailmansotien tuhoamasta yhteiskunnasta.”

Siis yhteiskunta ei koskaan siirry sosialismin tielle esimerkiksi tästä eikä edes tämäntyyppisestä yhteiskunnallisesta tilanteesta, jossa nyt elämme, eli ns. hyvinvointi Suomesta.
Sosialismin tielle siirrytään aina enemmän tai vähemmän kapitalismin raunioittamasta kansantaloudesta, jopa kiivaan luokkasodan tai imperialistisen maailmansotien tuhoamasta yhteiskunnasta – toisin sanoen kurjistuneesta yhteiskunnasta. Kapitalistien raunioittama tai erilaisten sotien tuhoamavat yhteiskunnat ovat tähän nykyiseen hyvinvointi Suomeen verrattuna kurjistuneita.

Ja nyt änryröistä änkyröisin voi osoittaa meille Kallen olleen väärässä todistamalla joko
- kapitamismin raunioittama yhteiskunta ei ole nyky-yhteiskuntaan verrattuna kurjistunut
tai
- sotien runteloima yhteiskunta ei ole nyky-yhteiskuntaan verrattuna kurjistunut


Jos Änkyrä MutuTykki ei tehtävästään selviydy niin silloin Kalle on oikeaas väittäessään kurjistumisen – kurjistumisen syistä riippumatta – olevan edellytys vallankumouksellisen tilanteen synnylle.

1

166

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      620
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      605
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    9. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    Aihe