Vl ei käy eikä ei hyvällä katsota jos käy kirkossa silloin kun pappina ei ole vl.
Miksi silloin kuulua kirkkoon jos palveluja ei käytetä kun kuuluu omaan vl-kirkkoon?
Miksi silloin kuulua kirkkoon jos palveluja ei käytetä kun kuuluu omaan vl-kirkkoon?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kirkon upeissa tiloissa on uskovaisiakin pappeja. Kirkossa saa julistaa oikeata evankeliumia ja tavoittaa paljon ulkopuolisiakin. Toki voi kirkon Jumalanpalveluksiin mennä, vaikka siellä olisikin kirkon pappeja. Onhan siellä virret, laulut ja sakramentit tarjolla. Tämä on ihan suositeltavaakin.
On hyvä kun Jeesuksen nimeä pidetään yllä ja saamme toimia kirkon suojissa ja tavoitamme ihmisiä. Saa olla tästä kiitollinen.
Tuli tuommoinen kohta mieleen: Fil.1:18. "Mutta ei sillä väliä! Minä iloitsen siitäkin, kunhan Kristusta vain kaikin tavoin julistetaan, oli tarkoitus vilpitön tai ei".
Eli kysymyksessä on ns. hengellinen esivalta, joka on pitänyt jonkinlaista moraalia kansan keskuudessa. Tästä tulee erottaa todellinen Jumalan valtakunta.
Jeesus toimi ja kunnioitti synagogaa ja julisti: Samoin apostolit, niin kauan kuin voivat, julistivat siellä. Luther halusi myös puhdistaa katollista kirkkoa sisältäpäin, mutta kun ei enää saanut, hänet työnnettiin pois.
Tähän tapaan ymmärrän.
ulkopuolella seurakunnan ei ole pelastusta, ts. lähetystehtävä velvoittaa.