Olen jo useamman kerran ottanut yhteyttä Yrityspörssissä myynnissä olleisiin yrityksiin. Kertaakaan en ole saanut vastausta. Ovatko firmat todellakin myynnissä? Tuntuu, että ilmoitukset ovat puppua. Onko kenelläkään kokemuksia, myönteisiä/kielteisiä?
Kokemuksia Yrityspörssistä??
12
4508
Vastaukset
- jlkjllkkjj
Mistähän yrityspörssistä on kyse? Googlella löytyy yrityspörssiä joka lähtöön.
- Yrityksen etsijä/ostaja
www3.yrittajat.fi/yritysporssi
- jlkjllkkjj
Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:
www3.yrittajat.fi/yritysporssi
Olen itse kerran pari ottanut yhteyttä ja on sieltä vastaus aikanaan tullut. Yhteydenottopyynnöt ei mene ilmeisesti ilmoittajalle suoraan, vaan joku ne käsittelee ja välittää edelleen. Vastaaminen sitten riippuu myyjästä.
- Yrityksen etsijä/ostaja
jlkjllkkjj kirjoitti:
Olen itse kerran pari ottanut yhteyttä ja on sieltä vastaus aikanaan tullut. Yhteydenottopyynnöt ei mene ilmeisesti ilmoittajalle suoraan, vaan joku ne käsittelee ja välittää edelleen. Vastaaminen sitten riippuu myyjästä.
Kauanko kesti kun sait vastauksen?
Myyjä kuulemma ilmoittaa jos itse haluaa, sanoi eräs tuttuni. - Anonyymi
Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:
Kauanko kesti kun sait vastauksen?
Myyjä kuulemma ilmoittaa jos itse haluaa, sanoi eräs tuttuni.Pitää paikkansa, kaikkiin ei ole pakko vastata. Minulla yritys myynnissä, vain yritysten välitys toimisto oli kiinnostunut. Ainoa joka otti yhteyttä, ilmaiset palvelut toimii paljon paremmin, niiden kautta yhteyden ottoja useita.
- vastattu
Olen sillä palstalla ilmaissut kiinostukseni ostaa myynnissä olevia yrityksiä.
Olen saanut kaksi lähes kunnollista vastausta. Niissä on kerrottu paikkakunta, jossa yritys toimii.
Myytävän yrityksen nimi ja osoite tuntuu olevan huippusalaista tietoa. Vaikea siinä ostotapahtumassa on sitten edetä. Minulle on myös tullut tunne, että mitään ei tosissaan olla myymässä. - Vastannut
Itselläni on ollut jonkin aikaa firma myynnissä Yirtyspörssissä ja joitakin vastauksia on tullut. Joihinkin olen vastannut mutta siitä eteenpäin homma ei ole (vielä) edennyt. Osa vastauksista on sellaisia, että keskustelua ei ole ollut aiheellista jatkaa(esim. jos perusteluna kiinnostukselle on jotain tyyliin "vois olla kiva"). Mitä enemmän kertoo itsestään ja kokemuksestaan yms. vastauksessa sitä varmemmin saa myös vastauksen.
- Yrityksen etsijä/ostaja
Minä ainakin kerroin itsestäni, koulutuksestani, miksi etsin yritystä, suunnitelmista ja sen semmoista. Mikähän oli vikana, kun en ainuttakaan vastausta ole saanut.
- Vastannut
Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:
Minä ainakin kerroin itsestäni, koulutuksestani, miksi etsin yritystä, suunnitelmista ja sen semmoista. Mikähän oli vikana, kun en ainuttakaan vastausta ole saanut.
Joillakin yritystään myyvillä saattaa olla haavekuva, että yritys jatkaa täsmälleen samoilla linjoilla kuin se on toiminut tähänkin asti ja he tavallaan "pelkäävät" suunnitelmiasi. Joku on saattanut tulla katumapäälle eivätkä vain ole ottaneen yritystään pois pörssistä. Tai sitten syynä voi olla yksinkertaisesti laiskuus.
Itselleni nuo kyselyt tulevat postissa usein pari kappaletta kerrallaan. Eli voisin uskoa, että ne makaavat Yrittäjien toimistossa jonkin aikaa ennen postitusta eli tieto ei välttämättä mene heti perille.
- Anonyymi
Saman huomannut, osa laittaa ilmoituksen kokeillakseen jos joku hölmö ostaisi ylikalliilla hinnalla.
- Anonyymi
Minäkään en ole koskaan saanut vastausta.
- Anonyymi
Sama juttu täällä että vastauksia kyselyihin en ole saanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837