Olen jo useamman kerran ottanut yhteyttä Yrityspörssissä myynnissä olleisiin yrityksiin. Kertaakaan en ole saanut vastausta. Ovatko firmat todellakin myynnissä? Tuntuu, että ilmoitukset ovat puppua. Onko kenelläkään kokemuksia, myönteisiä/kielteisiä?
Kokemuksia Yrityspörssistä??
12
4251
Vastaukset
- jlkjllkkjj
Mistähän yrityspörssistä on kyse? Googlella löytyy yrityspörssiä joka lähtöön.
- Yrityksen etsijä/ostaja
www3.yrittajat.fi/yritysporssi
- jlkjllkkjj
Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:
www3.yrittajat.fi/yritysporssi
Olen itse kerran pari ottanut yhteyttä ja on sieltä vastaus aikanaan tullut. Yhteydenottopyynnöt ei mene ilmeisesti ilmoittajalle suoraan, vaan joku ne käsittelee ja välittää edelleen. Vastaaminen sitten riippuu myyjästä.
- Yrityksen etsijä/ostaja
jlkjllkkjj kirjoitti:
Olen itse kerran pari ottanut yhteyttä ja on sieltä vastaus aikanaan tullut. Yhteydenottopyynnöt ei mene ilmeisesti ilmoittajalle suoraan, vaan joku ne käsittelee ja välittää edelleen. Vastaaminen sitten riippuu myyjästä.
Kauanko kesti kun sait vastauksen?
Myyjä kuulemma ilmoittaa jos itse haluaa, sanoi eräs tuttuni. - Anonyymi
Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:
Kauanko kesti kun sait vastauksen?
Myyjä kuulemma ilmoittaa jos itse haluaa, sanoi eräs tuttuni.Pitää paikkansa, kaikkiin ei ole pakko vastata. Minulla yritys myynnissä, vain yritysten välitys toimisto oli kiinnostunut. Ainoa joka otti yhteyttä, ilmaiset palvelut toimii paljon paremmin, niiden kautta yhteyden ottoja useita.
- vastattu
Olen sillä palstalla ilmaissut kiinostukseni ostaa myynnissä olevia yrityksiä.
Olen saanut kaksi lähes kunnollista vastausta. Niissä on kerrottu paikkakunta, jossa yritys toimii.
Myytävän yrityksen nimi ja osoite tuntuu olevan huippusalaista tietoa. Vaikea siinä ostotapahtumassa on sitten edetä. Minulle on myös tullut tunne, että mitään ei tosissaan olla myymässä. - Vastannut
Itselläni on ollut jonkin aikaa firma myynnissä Yirtyspörssissä ja joitakin vastauksia on tullut. Joihinkin olen vastannut mutta siitä eteenpäin homma ei ole (vielä) edennyt. Osa vastauksista on sellaisia, että keskustelua ei ole ollut aiheellista jatkaa(esim. jos perusteluna kiinnostukselle on jotain tyyliin "vois olla kiva"). Mitä enemmän kertoo itsestään ja kokemuksestaan yms. vastauksessa sitä varmemmin saa myös vastauksen.
- Yrityksen etsijä/ostaja
Minä ainakin kerroin itsestäni, koulutuksestani, miksi etsin yritystä, suunnitelmista ja sen semmoista. Mikähän oli vikana, kun en ainuttakaan vastausta ole saanut.
- Vastannut
Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:
Minä ainakin kerroin itsestäni, koulutuksestani, miksi etsin yritystä, suunnitelmista ja sen semmoista. Mikähän oli vikana, kun en ainuttakaan vastausta ole saanut.
Joillakin yritystään myyvillä saattaa olla haavekuva, että yritys jatkaa täsmälleen samoilla linjoilla kuin se on toiminut tähänkin asti ja he tavallaan "pelkäävät" suunnitelmiasi. Joku on saattanut tulla katumapäälle eivätkä vain ole ottaneen yritystään pois pörssistä. Tai sitten syynä voi olla yksinkertaisesti laiskuus.
Itselleni nuo kyselyt tulevat postissa usein pari kappaletta kerrallaan. Eli voisin uskoa, että ne makaavat Yrittäjien toimistossa jonkin aikaa ennen postitusta eli tieto ei välttämättä mene heti perille.
- Anonyymi
Saman huomannut, osa laittaa ilmoituksen kokeillakseen jos joku hölmö ostaisi ylikalliilla hinnalla.
- Anonyymi
Minäkään en ole koskaan saanut vastausta.
- Anonyymi
Sama juttu täällä että vastauksia kyselyihin en ole saanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512432- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per55979- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731