Kokemuksia Yrityspörssistä??

Yrityksen etsijä/ostaja

Olen jo useamman kerran ottanut yhteyttä Yrityspörssissä myynnissä olleisiin yrityksiin. Kertaakaan en ole saanut vastausta. Ovatko firmat todellakin myynnissä? Tuntuu, että ilmoitukset ovat puppua. Onko kenelläkään kokemuksia, myönteisiä/kielteisiä?

12

3831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jlkjllkkjj

      Mistähän yrityspörssistä on kyse? Googlella löytyy yrityspörssiä joka lähtöön.

      • Yrityksen etsijä/ostaja

        www3.yrittajat.fi/yritysporssi


      • jlkjllkkjj
        Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:

        www3.yrittajat.fi/yritysporssi

        Olen itse kerran pari ottanut yhteyttä ja on sieltä vastaus aikanaan tullut. Yhteydenottopyynnöt ei mene ilmeisesti ilmoittajalle suoraan, vaan joku ne käsittelee ja välittää edelleen. Vastaaminen sitten riippuu myyjästä.


      • Yrityksen etsijä/ostaja
        jlkjllkkjj kirjoitti:

        Olen itse kerran pari ottanut yhteyttä ja on sieltä vastaus aikanaan tullut. Yhteydenottopyynnöt ei mene ilmeisesti ilmoittajalle suoraan, vaan joku ne käsittelee ja välittää edelleen. Vastaaminen sitten riippuu myyjästä.

        Kauanko kesti kun sait vastauksen?
        Myyjä kuulemma ilmoittaa jos itse haluaa, sanoi eräs tuttuni.


      • Anonyymi
        Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:

        Kauanko kesti kun sait vastauksen?
        Myyjä kuulemma ilmoittaa jos itse haluaa, sanoi eräs tuttuni.

        Pitää paikkansa, kaikkiin ei ole pakko vastata. Minulla yritys myynnissä, vain yritysten välitys toimisto oli kiinnostunut. Ainoa joka otti yhteyttä, ilmaiset palvelut toimii paljon paremmin, niiden kautta yhteyden ottoja useita.


    • vastattu

      Olen sillä palstalla ilmaissut kiinostukseni ostaa myynnissä olevia yrityksiä.

      Olen saanut kaksi lähes kunnollista vastausta. Niissä on kerrottu paikkakunta, jossa yritys toimii.

      Myytävän yrityksen nimi ja osoite tuntuu olevan huippusalaista tietoa. Vaikea siinä ostotapahtumassa on sitten edetä. Minulle on myös tullut tunne, että mitään ei tosissaan olla myymässä.

    • Vastannut

      Itselläni on ollut jonkin aikaa firma myynnissä Yirtyspörssissä ja joitakin vastauksia on tullut. Joihinkin olen vastannut mutta siitä eteenpäin homma ei ole (vielä) edennyt. Osa vastauksista on sellaisia, että keskustelua ei ole ollut aiheellista jatkaa(esim. jos perusteluna kiinnostukselle on jotain tyyliin "vois olla kiva"). Mitä enemmän kertoo itsestään ja kokemuksestaan yms. vastauksessa sitä varmemmin saa myös vastauksen.

      • Yrityksen etsijä/ostaja

        Minä ainakin kerroin itsestäni, koulutuksestani, miksi etsin yritystä, suunnitelmista ja sen semmoista. Mikähän oli vikana, kun en ainuttakaan vastausta ole saanut.


      • Vastannut
        Yrityksen etsijä/ostaja kirjoitti:

        Minä ainakin kerroin itsestäni, koulutuksestani, miksi etsin yritystä, suunnitelmista ja sen semmoista. Mikähän oli vikana, kun en ainuttakaan vastausta ole saanut.

        Joillakin yritystään myyvillä saattaa olla haavekuva, että yritys jatkaa täsmälleen samoilla linjoilla kuin se on toiminut tähänkin asti ja he tavallaan "pelkäävät" suunnitelmiasi. Joku on saattanut tulla katumapäälle eivätkä vain ole ottaneen yritystään pois pörssistä. Tai sitten syynä voi olla yksinkertaisesti laiskuus.

        Itselleni nuo kyselyt tulevat postissa usein pari kappaletta kerrallaan. Eli voisin uskoa, että ne makaavat Yrittäjien toimistossa jonkin aikaa ennen postitusta eli tieto ei välttämättä mene heti perille.


    • Anonyymi

      Saman huomannut, osa laittaa ilmoituksen kokeillakseen jos joku hölmö ostaisi ylikalliilla hinnalla.

    • Anonyymi

      Minäkään en ole koskaan saanut vastausta.

    • Anonyymi

      Sama juttu täällä että vastauksia kyselyihin en ole saanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      120
      10316
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1402
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      25
      1010
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1001
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe