Vielä kiitos kun säästitte Vapon rahoja.Nyt saadaan jätteenpolttolaitos keskelle kylää ja halvalla.Kävitte levittään liito-oravan papanoita jotka ostitte suomi24 torilta maatalousosastolta jossa niitä myydään tarvitsijoille.Paperitehdas loppuu niin saadaan polttolaitos keskelle kylää tilalle,piiput ja systeemit valmiina.Eikä tarvii lupia kun ovat jo valmiina,paskaa poltettu iät ajat ette vaan oo tietäneet.Itse haluaisin olla ylpeä kunnastani joka on ekolokinen ja esimerkkinä muille ottamalla energian jätteestä eikä hautaamalla sitä maahan, kuten myös ydinlaitokset tekevät tuhansiksi vuosiksi alkukantaisella tekniikalla.Eikä ole Kyröskosken elvyttämisestä puhuttu mitään kun saatiin vain omat pihat ja rannat suojeltua, muistaisin olleen samojen hemmojen asialla.Onneksi en äänestänyt teitä kehityksen jarruttajia valtuustoon.Huurteella suuria tilauksia, sekin olisi meillä täällä mutta ei huolittu aikoinaan.Tartti tehrä jotain!!!
Kiitos Teille
Vapolainen
151018
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Siellä paskanpolttolaitos valmiina jos sitä niin halajat.
vastaus.
Muuta itse venäjän karjalaan!
Semmoiseksi tahtonet muuttaa Hämeenkyrön. Heinäseipään värisiä, päällekaatuvia rötisköjä, yhtä sillanpääläistä tölliytymää ja perinnemaisemaa koko luoteis-satakunta täyteen..
Kelpaa siinä helkavirsiä uikuttaa, itsesäälissä ketturoida ja nälkäisten kakaroiden mahankurinaa kuunnella..
-Siinä sulle sitä kehrääjälinnun tuutua, oi unessa elävä ruisräähkä.
Saatte yhdessä rutista, porata ja vaikka itkuvirsiä veisata.
Eihän tämä seutu ole Luoteis-Satakuntaa, eikä ole ikänä ollutkaan. Muutenkin vertauksesi olivat vieraita tälle seudulle, arvoisa kultiveerattu yölintu!
Paskanpolttolaitos tehtäköön Tampereelle, minne se kuuluukin. Siellä sitä jätettä syntyy ja Naistenlahden voimala tarvitsee uuden polttimon.
Tampereelle? Kyllä sitä jätettä syntyy jokapaikassa ja olette hakoteillä jos luulette että paskaa siellä poltetaan.Siinä nähdään taas yksi kehityksen jarruttaja,Hämeenkyröön ei saisi tulla mitään uutta. Älkää enään nojatko paperitehtaaseenne koska se on jo pahasti kallellaan muutenkin. Siitä vapautuu kyllä hyvä tontti polttolaitokselle.Ottakaan nyt järki käteenne,teillä vastustajilla ei ole mitään järkevää syytä kantaanne, olette vaan saaneet kuntalaiset puolellenne suurelta osin perättömien asioiden lietsomisella.Naistenlahden voimala todennäköisesti puretaan kun liikennetunneli tehdään ja Näsijärven rannat rakennetaan.Mitä te vastustajat oikeasti siinä laitoksessa pelkäätte? Sitäkö että jokunen paikkakuntalainen saisi sieltä työpaikan? Laatikaa sellaiset ehdot luvalle että se antaisi meille kaikille hyötyä esim. sähkölaskuun.Kauan odotettu uimahalli voisi lämmitä lauhdelämmöllä edullisesti ym.,ym. Sitten kun joku muu kunta ottaa sen laitoksen vastaan niin taas ollaan karheena kun ne sai sen, se on sitä kyröläista järkeä.Varmasti täällä kävisi kaikenlaisia delekaatiota ja turisteja ihmettelemässä vihreää ja ekologista kuntaa ja sekin voisi osaltaan elvyttää liike-elämää. Te vaan ette katso nenänvartta pidemmälle.Heti vaan kun lause ei ole edes lopussa niin ei ,ei missään nimessä.
Miten se polttolaitos laskee sähkön hintaa. Sitä vaan tässä ihmettelen, mutta varmaan sen osaat meille ihmetteleville selittää.
koska 80 % paskanpolttimon tuotosta on lämpöä. Jos ja kun tehdas hiljenee, niin mihin se lämpö pannaan ? Mistä löytyy ne 30 000 asukasta, jotka ottavat kaukolämmön taloonsa? Nytkin kaukolämmön hintaa on nostettu, nostettu ja nostettu. Kaukolämmöstä on ihmiset vaihtaneet paljon maalämpöön ja ilmalämpöpumppuihin. Luuleeko joku, että kaukolämpölasku yhtäkkiä laskisi ?
Siksi sopii paremmin Tampereelle, että ehkä jopa sinä tiedät, kummassa paikkaa on enemmän asukkaita a) Hämeenkyrössä vai B) Tampereella. Jos et tiedä, mene vaikka koululta kysymään maantiedon opettajalta.
Enemmän asukkaita = enemmän paskaa.
Kuljetusmatka on lyhyempi niin. Luulisi menevän jakeluun???
Kyllä se niin on, että paskanpolttimo ilman kaukolämpöasiakkaita on jätteentuhoamislaitos pelkästään.
ja sähkö - se on aina markkinahintaista.
Älkää puhuko paskaa halvasta energiasta "järki kädessänne" - pitäisitte sen korvien välissä mieluummin.
on aivojen paikalla paskaa,laitos kuuluu kyröön ja sillä siisti.
bisnestä nykyään.Ne ilma- ja maalämpöpumput = sähkölämmitystä näillä leveysasteilla talvipakkasilla. Säästöä ei synny,laitteet kalliita ja kun ne on itsensä kuolettanut 10 vuoden päästä, niin saapi alkaa hankkiin uusia jos edes niin kauan kestävät. Tuossa nyt on muutamilla kulutusmittarit kiinni laitteissa ja tulos on sellainen että suorasähkö olis ollut halvempi lämmitysmuoto.Eikös sillä lämmöllä tehdä sitä sähköä? Ei tämä Hämeenkyrö nyt onneksi ole niin kaukana T:reesta sielläkin tulee helposti kuljetusmatkaa helposti 30-40 km jätteelle.Siinä juuri näkee ettei asiasta kovin paljon tiedetä, vastustetaan vaikkei edes tiedetä mitä vastustetaan! Tämä kunta ei näillä asenteilla pitkälle pötki ,liian paljon on oltu paperiteollisuuden varassa mutta nyt aletaan tarviin oikeita päätöksiä. Ei kannata jäädä voivotteleen paikoilleen kovin pitkäksi aikaa.Kannattaisi varmaan perehtyä paremmin ,kun vielä menee paskat ja energiajätteetkin sekaisin.Voisit vaikka aloittaa siltä tasolta että, älä syö keltaista lunta!
Paskaa siis paskaa kuuluu kyröön , vain paskaa.
Ja jotta oikeesti edustaisin kyröläistä kehityttynyttä ajattelua toivon siis paskaa tänne vielä lisää?
päähäsi saanut paskaa
sieltähän sitä itteensä,sydäntä lähellä sullakin tuo paska tuntuu olevan!
ja kummasti saaneet maalämmön kannattamaan.
pakkaset vielä tulee!Jos puhutaan todellisista kustannuksista ,siis perustamiskustannukset ja muut kustannukset mukaan, eikä pelkästään käyttökustannuksista ollaan aikalähellä muita lämmitysmuotoja ja kuitenkin riippuvaisia sähköstä.Asiahan muuttuu aivan toiseksi jos puhumme ainoastaa uudisrakentamisesta mutta jos esim. 60-luvulla rakennettuun taloon muutetaan maalämpö ero kapenee pieneksi.Yleensä siinä vaiheessa tehdään muitakin energian kulutukseen vaikuttavia muutoksia.