tutkijat ovat todenneett että tämä lama on syvä mennään 30 luvun tasolle. eli pitäkää ihmiset hatustanne kii!
tätät ei kerrota uutisissa
8
2128
Vastaukset
- oli kyseessä
Yksi sanoo tätä ja toinen toista. Kun kertoo tollaista, mielestäni kannaattaa kertoa lähde uutisille tai ainakin mistä kuulit tai luit. Muuten on täysin hyödytöntä tietoa.
Minäkin voin olla tutkija ja puhua suuni mauksi omia mieleipiteitä, jotka eivät perustu tutkimustuloksiin. Siis aina pitää kertoa uutislähde esim. tyyliin: Täänään maikakrin uutisissa kerrottiin....- lotjönen valuu
eikö vieläkään edellisellä kirjottajalla ole sytyttänyt ette nyt ollaan semmoisella tiellä josta ei hyvää seuraa.itse näin asioitten menevän todella lujaa metsään kun pankit alkoivat myöntää 30v asunto lainoja ja sillä tavalla hilattiin asuntojen hinnat ihan poskettomiksi,mutta ilolla ihmiset niitä haluaa ostaa aina kun ovat kalleinmillaan (tyhmyyden huippu)no siinähän nyt maksavat jos pystyvät.voi noita pankki viisaita nyt kun rypistelevät otsiaan siksteen korkmannien johdolla ja jauhavat samaa paskaa kaikki.ei ole muisti kovin hyvä kun edellisestä lamasta on 18v
voi sääli taas meidän nuorisoamme huh huh hävetkää kurjat rosvot ja kantakaa vastuu jos myytte lainoja tyhmille...no joo.... - totta ?
onko tuollaisiakin vielä, "Kerrohan mikä tietolähde"
pullossako olet kasvanut ????
- Luulevat vain.
http://www.uusisuomi.fi/raha/20262-tulossa-pahin-shokki-sitten-suuren-laman
”Tulossa pahin shokki sitten suuren laman………Julkaistu: 10.4.2008
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF varoittaa maailmaa pahimmasta talouskriisistä sitten 1930-luvun suuren laman.
Ensimmäistä kertaa IMF myös ennustaa, että USA:n talous ajautuu tänä vuonna taantumaan ja tulee kutistumaan 0,7 prosenttia. IMF:n mukaan yhdysvaltalaispankit menettävät 1,4 prosenttia maan bruttokansantuotteesta. Tämä summa vastaa Suomen koko kansantuotetta (noin 236 miljardia dollaria vuonna 2007).
-------------------------------------------------------------------
http://www.uusisuomi.fi/raha/20098-imf-luottokriisista-biljoonan-dollarin-tappiot
IMF: Luottokriisistä biljoonan dollarin tappiot……………..Julkaistu: 9.4.2008
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF arvioi, että Yhdysvalloista liikkeelle lähtenyt luottokriisi saattaa aiheuttaa maailmanlaajuisesti lähes biljoonan dollarin tappiot.
Valuuttarahasto arvioi, että tappiot voivat nousta kaikkiaan jopa 945 miljardiin dollariin eli noin 600 miljardiin euroon, kun kriisi leviää eri puolille maailmaa..
Kirjoittaja STT - uusisuomi.fi
---------------------------------------------
http://www.uusisuomi.fi/raha/19499-soros-taantuma-ja-romahdus
Soros: Taantuma ja romahdus………….Julkaistu: 3.4.2008
Suursijoittaja George Soros.
Suursijoittaja George Soros pitää Yhdysvaltain talouden taantumaa vakavimpana uhkana sitten 1930-luvun suurien lamavuosien. Sorosin mukaan pörssimarkkinat romahtavat tänä vuonna USA:ssa ja Euroopassa vähäisen elpymisen jälkeen.
--------------------------------------------------------------------------
http://www.uusisuomi.fi/raha/19691-huippututkimus-suomessa-ei-asuntokuplaa
Huippututkimus: Suomessa ei asuntokuplaa……………Julkaistu: 4.4.2008
-----------------------------------------------------------------------------
tai tuolta vuoden tai 1,5vuoden takaisista jutuista.
http://www.eskoseppanen.net/index.php?option=com_content&task=category§ionid=4&id=17&Itemid=31- tarkasti
Eli USA:ssa voi tullakin pahempi lama kuin oli 30-luvulla siellä,mutta Suomessa ei tule. Suomen lama 90-luvulla oli paha ja tämä tuleva ei tule sitä voittamaan.
Jos IMF varoittelee, niin nuo varoitukset eivät ole suoraan verrattavissa Suomeen. - pahinta pelkäävä
tarkasti kirjoitti:
Eli USA:ssa voi tullakin pahempi lama kuin oli 30-luvulla siellä,mutta Suomessa ei tule. Suomen lama 90-luvulla oli paha ja tämä tuleva ei tule sitä voittamaan.
Jos IMF varoittelee, niin nuo varoitukset eivät ole suoraan verrattavissa Suomeen.”mutta Suomessa ei tule. Suomen lama 90-luvulla oli paha ja tämä tuleva ei tule sitä voittamaan.”
Nyt tulee paljon pahempi lama, on kyseenalaista selviämmekö siitä koskaan.
- 90 luvun laman aikaan oli mahdollisuus muuttaa markan arvoa
ja siten vienti saatiin käyntiin muualle, kun Neuvostoliiton vienti romahti.
(muistutan, maailmalla oli saman aikaan raju nousukausi)
Niin se on kun ennen €uroon liittymistä tuntemani henkilö sanoi,
”Suomi ja Ruotsi eivät pysty kilpaileman viennistä rehellisin keinoin,
aina on turvauduttava, oman valtuutan arvon muuttamiseen.
-------------------------------------------
Alla olevaan suuntaan mennään pienin tai suurin askelein ja lamautetaan hetkeksi esim. suomen vientiä, eikä se palaudu vaikka ”esteet katoaisi”.
mietipäs mitä venäjän puutullin uhkaukset, se oli jo katastrofi Suomelle,
Suomi elää viennistä.
Nytkin useat alat saavat ”piilo-vientitukea” esim maataloustuotteet, liha, maito vienti Venäjälle, maataloustukea eli meidän verovaroja.
Kuinka kauan pystymme tukemaan verovaroin vientiä ?
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/49020-obama-saikahti-eun-uhkausta
http://www.creditwritedowns.com/fi/2009/02/the-us-is-exporting-unemployment-with-buy-america.html/
Mitä:
Itse kannattaa hoitaa omat asiat niin että oma talous selviää paremmin,
kuin naapuri, sitten on kiva elää jatkossakin.
USA:n kansalaisia suht koht avoimesti, mutta vielä siloittelee puheissaan tilannetta.
- 30-luku
ainakin tällaista joka tuutista toitotetaan. Pelätään, että tilanne painuu paljon huonommaksi, kuin 30-luvulla. Pahin talouskriisi sataan vuoteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1264629Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293367- 203285
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472969Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512905Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222819Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135- 92119