Viinipöntön

Millä olis hyvä pestä 30 litran viinipönttö kun pitkän seisomisajan jälkeen oli sisälle tullut hometta. Uskaltaako käyttää klooria esim. domestos ja sitten hyvin huuhdella vai ihan astianpesuainetta??
2868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ja kylmää vettä (hypokloriitti hajoaa kuumassa). Kannattaa antaa liota pari päivää ennenkuin harjaa.

Äänestä
  • Kraana kuumaan veteen! No pitää laittaa uudelleen jos vaikka tehoaisi paremmin. Ei onneksi ole mikään kiire tuon kanssa vaikka seisois viikon:)

    Kiitos neuvosta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puhdistus! kirjoitti:

Millä olis hyvä pestä 30 litran viinipönttö kun pitkän seisomisajan jälkeen oli sisälle tullut hometta. Uskaltaako käyttää klooria esim. domestos ja sitten hyvin huuhdella vai ihan astianpesuainetta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu