töhnä karvan juuressa

mistä mahtaa olla kyse? jaloissa karvan juuressa valkoista töhnää ja kun sitä repii niin lähtee karvatuppo käteen.

5

1003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • froteepyyhe

      Hei
      esittelemäsi oireet voivat olla oikeastaan mitä vaan, mutta muutama yleisin asia tuli heti mieleen. Onko tallillanne nyt paljon kuraa / mutaa? Jos on, kyseessä voi olla ihan tavallinen rivi. Sieni-infektio on toinen juttu, Imaverolkuuri (eläinlääkäriltä) auttaa siihen, mutta ihan tavallisella Fairy-liuoksellakin voi koittaa hellästi pestä. Älä vaan missään tapauksessa nyhdä karvoja pois, voit rikkoa ihon, jolloin sinne voi tulla pahakin tulehdus. Pese hellästi ihan vaan vedellä ja kuivattele vanhalla (karkealla) froteepyyhkeellä ja sen jälkeen anna kuivua ihan kunnolla. Ei hautovia viltsareita yöksi. Mitluiten kuitenkin kerro asiasta eläinlääkärille, saat oikean hoidon, ja homma hoituu.

      • kiitos vastausesta. kuraista on ollut ennen pakkasta. iho ei kuitenkaan ole rikki töhnäkohdista. eikö rivissä ihokin ole huonossa kunnossa?


      • froteepyyhe
        helmi6 kirjoitti:

        kiitos vastausesta. kuraista on ollut ennen pakkasta. iho ei kuitenkaan ole rikki töhnäkohdista. eikö rivissä ihokin ole huonossa kunnossa?

        Moi
        Yksi juttu tuli vielä mieleen, kuulostaa ällöltä, mutta voi se olla kapikin. Kapi voi tarttua villieläimistä, esim ketuista, ja jopa ihmisen välityksellä. Rivissä on kyllä iho auki, vähän niinkuin raapittuja finnejä. Jos kuiteskin kysäisisit eläinlääkäriltä, tai googlaa hevosen ihosairaudet, siellä on hyviä kuvauksia ja kuvia, niistäkin voi jo jotain päätellä


      • Elsku
        froteepyyhe kirjoitti:

        Moi
        Yksi juttu tuli vielä mieleen, kuulostaa ällöltä, mutta voi se olla kapikin. Kapi voi tarttua villieläimistä, esim ketuista, ja jopa ihmisen välityksellä. Rivissä on kyllä iho auki, vähän niinkuin raapittuja finnejä. Jos kuiteskin kysäisisit eläinlääkäriltä, tai googlaa hevosen ihosairaudet, siellä on hyviä kuvauksia ja kuvia, niistäkin voi jo jotain päätellä

        Jos mä oisin sä niin soittaisin heti ainakin varmuuden vuoksi eläinlääkärille.
        Jos et ole varma mikä hevosellasi on niin ei kannata ruveta tekemään mitään mistä ei ole varma.
        Jos vaikka tuntisit jonkun sellaisen ihmisen esim. jos sinulla on joku valmentaja niin kysy häneltä neuvoa pulmaasi tai sitten ihan eläinlääkäriltä.


    • Ella mella love

      No kannattaa kysyä eläinlääkäriltä... jos se sattuisi olemaan jotain vakavempaa mutta tuskin se on. Mutta sinuna kysyisin eläinlääkäriltä varmuuden vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1906
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1349
    Aihe