mahoton vippikierre. en suosittele kenellekkään. nyt vaan haluaisin kysyä kokemuksia. eli, onko TYÖTTÖMÄN OPISKELIJAN mahdollista mitenkään selviytyä n. 2500€n veloista. eli siis jos jollain olisi neuvo tai kokemus ko asiasta, niin kaikki apu olisi tervetullutta. alan olla ihan kypsä tähä tilanteeseen.
APUA
-.-'
71142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
elikkä yksilaina voisi olla mahdollista.se niputtaa noi kaikki vipit yhteen ja makselet sitten pientä erää kuussa pois ja todennäköisesti saat vielä muutaman satkun käyttöön ittelleen kun haet tota lainaa.ainakin minun osalla kävi näin se kylläkin pelasti mut aikamoisesta pulasta ja sit laitat ittelleen oman luottokiellon ettet pysty hakea enää vippejä.mulla on ainakin auttanu asia ja elämä välillä nyt hymyilee
eiks sulla sit ollu tuloja vakituisia? tai siis eiks siinä tarvii olla jotku tietyt vuositulot? mites ikä?
siis joo, ikähän kyllä riittää :) mutta miten tuo tulojuttu?
katselin noita yksilainan tietoja ja juttuja.. viitsisitkö kertoo siitä jotain enemmän? miten kauan meni et laina tuli jne..
Minulle ei antanut ainakaan. Tulot 800e/kk
keinoa selvitä. Yksi on että lainaat joltain sukulaiselta könttasumman ja teette siitä velkakirjan ja takaisinmaksusopimuksen. Alat sitä sitten maksamaan kesätuloista. ( kai meet viimeistään kesätöihin?) Toinen, että otat nyt työtä, mitä vaan teet opiskelun ohella ja pyrit sopimaan velkojien kanssa. Lyhennät tietyn summan kuukausittain. Aika moni opiskelija tekee osa-aikatyötä opiskelun ohessa.
joo...olenpas nyt sössinyt asiani. Jäin työttömäksi viime vuoden puolella ja kävinkin töissäkin, mutta silti asiat ovat päässeet tähän kuntoon 1500e velkaa ainakin. Hermot mennee...mutta en ole ainakaan ostanut kaupastakaan mitään muuta kuin välttämättömät eli ruokaa kaappiin, en muuta. Jospa se tästä alkais sujumaan. Pittää alkaa soitteleen paikkoihin ja pyytää maksusuunnitelma, en todellakaan halua että luottotiedot menee.en kestä sitä.kun vippikierteeseen ajautuu niin siitä on vaikea päästä irti.