Sallila Energian Mauri Törmä lähetti mulle elokuussa vuosittaisen kirjeen, jossa hän kertoi sähkönsä hinnan nousevan 11,2 %. Hinnankorotusten syynä on kuulemma polttoainehinnat, pohjoismaisten vesivarastojen tilanne ja ilmastopaketti.
Raakaöljyn hinta on elokuusta pudonnut alle puoleen, vettä on tullut niin ettei tahdo mereenkään mahtua ja ilmastopakettikaan ei kuulemma isommin rassaa.
Ei ole Maurilta vielä tullut kirjettä jossa ilmoittaisi hintojen vähintään 25 % alennuksesta. Mitä p...ttä oikein pitäisi tapahtua, että sähkön hinta laskisi?
Raakaöljyn hinta on elokuusta pudonnut alle puoleen, vettä on tullut niin ettei tahdo mereenkään mahtua ja ilmastopakettikaan ei kuulemma isommin rassaa.
Ei ole Maurilta vielä tullut kirjettä jossa ilmoittaisi hintojen vähintään 25 % alennuksesta. Mitä p...ttä oikein pitäisi tapahtua, että sähkön hinta laskisi?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pankit joutui alentamaan korkojaan, bensan myyjät polttoaineen hintaa, kohta (pitäisi) alenee ruuan hinta ym. joten voisi kai olettaa että sähkön jakelijatkin seuraisivat maailmanmarkkinoita?
Taitaa olla utopiaa...
Kaikki sähköyhtiöt seuraavat Fortumin hintoja. Fortum on ilmoittanut nostavansa sähkön hintaa, pian muut perässä.
Vaikka hinnannousua perustellaan sähkönkulutuksen lisääntymisellä, niin varmaa on, että hinta ei laske vaikka kulutus laskisi. Olemme ahneuden ajan yhteiskunnassa.
Ei siihen auta muu kuin menet ja ripustat sen pienistä munistaan hirteen.
ennen kuullutkaan että tuollakin konstilla saisi sähkön hinnan alenemaan.Kuullostaa hevosmiesten jutuilta ja niissä taas ei ole totuuden hiventäkään.
kuorrutetaan kuumalla tervalla ja höyhenillä?
Öljyn hintakin, juuri kun piti sähkön hintaa tinkata. Lämmitysöljyyn tuli 5 centtiä tänään, että kajahti! Tänään n. 55 centtiä/l.
vielä halpaa kun on kansalaisilla varaa poltella älyttömiä määriä tyhjänpäiväisiä jouluvaloja.
En ole mitenkään Sallilaan päin kallellaan mutta muistakaa se asia että sähköt eivät juurikaan reistaile firman alueella, kiitos ennakoivan linjojen hoidon ja raivauksen.
Kun ollaan Fortumin tai Vattenfallin alueella niin pienikin myräkkä aiheuttaa laajoja vahinkoja. Eikä siinä tilanteessa sähköyhtiön korvausvelvollisuus paljoa rahallisesti lämmitä kun sähköt ovat poikki vuorokausikaupalla.
Minä maksan ilomielin paikallisesta ja paikalliselle, hintaa sietääkin korottaa.
Miksi et ole vaihtanut halvempaan sähköyhtiöön sekin kun on mahdollista, jos sitä halvempaa ja parempaa jossain onkaan?
oisko kuitenkin niin että täällä ei ole sattunut vahinkoja, joten ei ole tarvinnut olla ilman sähköjä? Mä en maksa ilomielin ylihinnoitettua sähköä enkä muutakaan kenellekään, sen verran köyhä oon.