Aikanaan joka paikassa saarnattiin, ettei ole muita oikeita käännöksiä kuin vl:ien käyttämä 1776 Biblia. Saarnamiehet saarnoissaan julistivat kaikki nuoremmat käännökset (MYÖS kirkkoraamatun!) saatanan tekosiksi ja maailman mielen mukaisiksi kirjoiksi joissa Jumalan sana sekä oppi ovat hämärtyneet.
Miten on nykyään, että demonisoiko SRK edelleen nuoremmat käännökset vai saako niitä käyttää?
Miten on nykyään, että demonisoiko SRK edelleen nuoremmat käännökset vai saako niitä käyttää?
Vastaukset 6
Vanhimmat
saarnamies, jonka tunnistan tämän sivuston kirjoitusten mukaiseksi käyttää Uutta käännöstä, jos se sopii hänen indresseihinsä. :))
indressi?
lukihäiriöisen indressi on intressi. Tai sitten sen "ainoan oikean tulkinnan" puolustamista vaikka uuden käännöksen avulla jos bibliaa ei voi käyttää.
Raamatun käännösasiassa? Aikanaan tosiaan uudempaa, ev.lut-kirkon käytössä olevaa käännöstä (onko se 1939?) pidettiin sielunvihollisen eksytyksenä. Miten sielunvihollisen eksytys olisi muuttunut synnittömäksi?
jos en olisi uskovainen mies sanoisin jotakin voimallista jatkoksi, mutta sanompa vain, että lässytetään valhetta ja ollaan ilkeitä ihmisiä.
Onneksi meillä on uskonnonvapaus ja vapaus usko niin kuin uskomme.
Ihan uutta, mielestäni ennemmin ja vanhan biblian hengessä. Seuroissa joskun käytetään myös uutta käännöstä. Bibliahan on tehty uskonpuhdistuksen pohjalle. 38-käännös on mielestäni joiltain kohdin käännökseltään huonoin.
pahojahan myö kaikki tyyni. Onneksi sinä et ole. ;)
Kaikissa noissä käännöksissä on heikkoutensa. Vanhemmissa käännöksissä taitaa nuorille olla vaikea kieli.
Näitkö jo tämän linkin käännös 1548 jne.? Joku laittoi sen sivustolle.
http://www.finbible.fi/head/wsitest.htm