Moi! Olisi taas vuoden alussa useita peruskursseja alkamassa kys. lajissa ympäri Suomea, ja mikäs sen parempi aika aloittaa uusi harrastus. Selittelyä kaipaamattomille, http://www.shinden.fi sivuilta löytyy kaikki tarvittava ja suora linkki näytöksiin ja peruskurssin alkamispäivämääriin on http://www.shinden.fi/content/view/54/81/
Selittelyä kaipaaville: Bujinkan Budo Taijutsu on kokonaisvaltainen taistelu/sotalaji, jossa harjoitellaan potkuja, lyöntejä, lukkoja, heittoja, kaikkia mahdollisia aseita, taktiikkaa, you name it. Opetukset juurtuvat 9:stä perinteisestä japanilaisesta koulukunnasta (yksi näkökulmahan ei ikinä kerro kaikkea) ja näitä sitten sovelletaan tilanteen tarpeen mukaan. HUOM! Lajissa EI kilpailla, joten harjoittelu on turvallista kaikenikäisille.
Bujinkan Budo Taijutsu - Shinden Dojo Finland
6
2123
Vastaukset
- Kiinnostunut45
Tämähän vaikuttaa hyvältä! Laji jossa ei kilpailla. Ennen harjoittelin Hoi jeon moo soolia, mtuta lopetin koska en voinut kehittyä, koska ottelemisella oli kovin suuri merkitys.
- ehkä mukaan?
Kuuluuko harjoitteluun (peruskurssin jälkeen?) painimista tai pystyottelua? Millaisella kontaktilla ottelua otetaan? Millainen painotus noille antiikkisille aseille on harjoittelussa suhteessa aseettomaan kamppailuun? Harjoitellaanko nykyaikaisilla välineillä (OC-sumutin, teleskooppipatukka, käsiraudat jne...) ollenkaan?
Soveltuuko laji sellaiselle joka joutuu työssään ihan aikuistenoikeasti voimankäyttötilanteisiin vai onko kyseessä urheilulaji tai pyjamameditaatiota? - Bujinka-nisti
ehkä mukaan? kirjoitti:
Kuuluuko harjoitteluun (peruskurssin jälkeen?) painimista tai pystyottelua? Millaisella kontaktilla ottelua otetaan? Millainen painotus noille antiikkisille aseille on harjoittelussa suhteessa aseettomaan kamppailuun? Harjoitellaanko nykyaikaisilla välineillä (OC-sumutin, teleskooppipatukka, käsiraudat jne...) ollenkaan?
Soveltuuko laji sellaiselle joka joutuu työssään ihan aikuistenoikeasti voimankäyttötilanteisiin vai onko kyseessä urheilulaji tai pyjamameditaatiota?Hermopistetekniikoilla (painelut ja lyönnit) ei tapeta, vaan aiheutetaan kipua. Ongelma hermopistetekniikoissa on että ihmiset ovat erilaisia ja painelu joka jollakin aiheuttaa suurta kipua ei tunnu toisessa mitenkään.
Bujinkanissa on jonkin verran hermopistetekniikoitakin, mutta samat ja monet muut hermopistetekniikat löytyvät monista monista muistakin lajeista, varsinkin kiinalaisista. Jos kiinnostuksesi kohde on nimenomaan hermopistetekniikat, parempi ja kattavampi laji voisi olla esim.
http://www.kamppailulajit.net/lajikuvaukset/ekjt_lajikuvaus.html - Bujinka-nisti
ehkä mukaan? kirjoitti:
Kuuluuko harjoitteluun (peruskurssin jälkeen?) painimista tai pystyottelua? Millaisella kontaktilla ottelua otetaan? Millainen painotus noille antiikkisille aseille on harjoittelussa suhteessa aseettomaan kamppailuun? Harjoitellaanko nykyaikaisilla välineillä (OC-sumutin, teleskooppipatukka, käsiraudat jne...) ollenkaan?
Soveltuuko laji sellaiselle joka joutuu työssään ihan aikuistenoikeasti voimankäyttötilanteisiin vai onko kyseessä urheilulaji tai pyjamameditaatiota?Puhun vain omien kokemuksieni perusteella, en lajin enkä minkään dojon edustajana.
- Joillakin dojoilla sparrataan jonkin verran, mutta riippuu kovasti opettajan omasta mielenkiinnosta. Sparraus ei ole kovin keskeinen osa harjoittelua useimmilla dojoilla, joillakin sitä ei nähdä varmaan ollenkaan. 99% harjoittelusta on jonkinasteista "parikataa", eli harjoitellaan eri tekniikoita kaveriin. Yksintehtäviä katoja tai rivissä ilmaan lyömistä/potkimista ei myöskään kokemusteni mukaan juurikaan ole.
- Painotus traditionaalisten aseiden ja aseettoman kamppailun välillä vaihtelee jälleen opettajan oman mielenkiinnon mukaan, myös sen suhteen mitä aseita harjoitellaan. Jotkut tuntuvat opettavan aseita periharvoin, jotkut paljon useammin.
- Riippuu mitä tarkoittaa "nykyaikaisilla välineillä". Veitsi on aina yhtä nykyaikainen väline (ja bujinkanissa todellakin harjoitellaan myös veitsen käyttöä hyökkäämiseen, ei pelkästään veistä vastaan puolustautumiseen), ja välillä on harjoiteltu (leikki)pistoolin käyttöä taktisessa mielessä. Hanbo- eli puolikeppitekniikat soveltuvat mielestäni aika hyvin kävelykepin kanssa puolustautumisen harjoitteluun. Monet muutkin traditionaaliset aseet ovat aika helposti sovellettavissa nykyelämään. Kaasusumuttimiin tai käsirautojen oikeaoppiseen poliisikäyttöön en ole normitreeneissä törmännyt, tiedä sitten josko jossain leirillä törmäisi.
- Monilta osin laji soveltuu oikeisiin voimankäyttötilanteisiin eli kyllä eri lukkoja jne. harjoitellaan paljonkin, mutta jos pääpointtisi on tukea myymälävartijan tai poken ammattiasi, käy mieluummin punttaamassa penaa ja lajiksi ehkä esim. defendo, joka todennäköisesti palvelee tarpeitasi tarkemmin. Krav magaa en suosittele ihan yhtä paljon koska siellä opetetaan enemmänkin vetämään suoraan turpaan, mikä ei sovi vartijalle. - Bujinka-nisti
Bujinka-nisti kirjoitti:
Hermopistetekniikoilla (painelut ja lyönnit) ei tapeta, vaan aiheutetaan kipua. Ongelma hermopistetekniikoissa on että ihmiset ovat erilaisia ja painelu joka jollakin aiheuttaa suurta kipua ei tunnu toisessa mitenkään.
Bujinkanissa on jonkin verran hermopistetekniikoitakin, mutta samat ja monet muut hermopistetekniikat löytyvät monista monista muistakin lajeista, varsinkin kiinalaisista. Jos kiinnostuksesi kohde on nimenomaan hermopistetekniikat, parempi ja kattavampi laji voisi olla esim.
http://www.kamppailulajit.net/lajikuvaukset/ekjt_lajikuvaus.htmlTuo edellinen hermopisteviesti menikin väärään ketjuun. :)
- budo
miksi bujinkan-seurojen sivuilla ei esitellä seurojen opettajia /vetäjiä niin kuin muiden lajien /tyylien seurojen sivuilla ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510146Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251766IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1471702