Lippos Paavo ja demarien

Eläkepolitiikka vei neljänkymmenen vuoden Kelan eläkkeen taivaan tuuliin. Yksinhuoltajana läksin kesät talvet aamuviideltä töihin. Naapurin kotiäiti, laitteli lapsiaan kouluun yhdeksältä aamuisin.Kertoi iltapäivisin käyneensä harrastuksissa. Minä iltasella työpäivän jälkeen, väsyneenä pyykille , kauppaan, lapsia harjoituksiin.Eläkepäivät koittivat niin minulle kuin naapurin rouvallekin. Minulta leikattiin Kelan eläke pois,jäi pelkkä työeläke joka on tasan saman suuruinen kuin , naapurin rouvan, päivääkään työelämässä ansaitsema Kansaneläke. Kiitos Paavo Lipponen veit politiikallasi minulta neljäkymmenen vuoden Kansaneläkerahat.Tämä on sitä Sosialidemokratiaa, olisipa hauska nähdä tämä Paavo noin niinkuin nenästä nokkaan.Hävetä saatte koko demaripuolue, onneksi nyt näyttää siltä että suosionne alkaa rapista, kiitos Paavojen ja Jaakonsaarien.Urpilainen saa olla polvillaan monissa rukoustilaisuuksissa, eikä silti kannatus tuosta kohene. Sitä saa mitä tilaa Demarit, eikös se kansa niin sano.
4146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pääministeri Paavo Lipposen hallitus
Hallitusohjelman lisäpöytäkirja 13.4.1995


Toimenpiteet valtion vuoden 1996 talousarviossa


Valtion vuoden 1996 talousarvio valmistellaan siten, että talousarvion loppusumma on noin 193 mrd mk. Tähän pääsemiseksi toteutetaan noin 10 mrd markan valtion menojen leikkaukset. Hallitus antaa toimintansa alettuaan ministeriöille tämän mukaiset budjettikehykset.



Tärkeimmät leikkauskohteet ovat seuraavat:



- Suomen kehitysyhteistyömenot jäädytetään tämän vuoden tasolle, säästövaikutus 200 milj. mk.

- Maakunnan kehittämisrahasta leikataan 100 milj. mk.

- Puolustusvoimien toimintaa rationalisoidaan, säästövaikutus 150 milj. mk.

- Opintotukea leikataan 300 milj. markalla (toimenpiteet) saatetaan voimaan jo 1.8.1995).

- Maatalouden kansallisesta tukipaketista (27.5.1994) leikataan 750 milj. mk.

- Metsänparannusvaroista ja maatalouden hallinto-, neuvonta-, tutkimus- ym. menoista leikataan 200 milj. mk.

- Liikennesektorin yritystukia ja muita menoja karsitaan 400 milj. markalla. Tähän sisältyy mm. yksityisteiden valtionapujärjestelmän kumoaminen.

- Kauppa- ja teollisuusministeriön sektorin yritystukia karsitaan 800 milj. markalla.

- Lapsilisiä leikataan 750 milj. markalla.

- Kansaneläkkeen pohjaosa saatetaan eläkevähenteiseksi vuoden 1996 alusta (koskee koko eläkekantaa).

- Kansaneläkkeen pohjaosaa leikataan ja lisäosaa korotetaansamalla määrällä niin, että kansaneläkemenoissa syntyy 300 milj. markan säästö.

- Sairausvakuutuksen päivärahassa siirrytään järjestelmään, jossa korvataan vain menetettyä ansiota (merkitsee minimipäivärahan olennaista alentamista), säästövaikutus 300 milj. mk.

- Eräitä muita kansaneläkelaitoksen maksamia etuuksia pienennetään (koskee mm. kuntoutusta ja edellyttää eräitä muita pienehköjä tarkistuksia etuuksiin), säästövaikutus 300 milj. mk.

- Työttömyysturvaetuuksia koskevaa lainsäädäntöä muutetaan niin, ettei seuraavaa palkkatason noususta johtuvaa "indeksikorotusta" (noin 5 %) tehdä eikä myöskään myöhemmin korvata, säästövaikutus vuositasolla noin 500 milj. mk. Lisäksi työttömyysturvamenoja leikataan lähinnä työmarkkinatuesta 500 milj. markalla.



Hallitus valmistelee yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa työttömyysturvajärjestelmän kokonaisuudistuksen, jolla toteutetaan rakenteellisia lisäsäästöjä vuodesta 1997 alkaen.



- Maatalouden lomituksesta valtiolle aiheutuvia kustannuksia leikataan 250 milj. markalla. Maatalouden yrittäjäeläkkeiden maksualennus poistetaan asteittain, säästövaikutus vuonna 1996 150 milj. mk.

- Raha-automaattivarojen ja veikkausvoittovarojen lisätuottoa ei jaeta nykyisille edunsaajille, säästövaikutus 200 milj. mk. Lisäksi kyseisiä määrärahoja leikataan 50 milj. mk.

- Asumistukea leikataan 250 milj. markalla. Asuntolainojen korkovähennysoikeutta leikataan niin, että verotulot lisääntyvät saman verran.

- Valtionhallinnon toimintamenoista leikataan hintojen ja palkkojen nousu. Sen lisäksi näitä menoja karsitaan 350 milj. mk.



Lisäksi jatketaan vuonna 1995 voimassaolevia yksivuotisia säästölakeja ja säästöpäätöksiä, joiden yhteisvaikutus on noin 12 mrd mk. Tämä merkitsee mm. vuoden 1996 alussa voimaantulevan aikuisten hammashuoltouudistuksen kumoamista. Toteutetaan alle kouluikäisten lasten päivähoito-oikeuden laajennus. Kotihoidon tukea ei laajenneta uusiin ikäryhmiin.



Kuntien valtionosuuksia leikataan 3,8 mrd mk vuonna 1996. Tämä merkitsee myös sitä, ettei valtion ja kuntien välisen kustannustenjaon tarkistusta eikä valtionosuuksien kustannustason tarkistusta tehdä. Leikkaukset tehdään hallinnonalojen valtionosuuksien mukaisessa suhteessa. Kuntien velvoitteita puretaan muuttamalla lasten kotihoidon tukijärjestelmää niin, että kuntien menot vähenevät 700 milj. mk.



Eläkkeiden ja muiden sosiaalietuuksien indeksitarkistukset jäädytetään vuodeksi 1996. Mikäli työmarkkinaneuvotteluissa saavutetaan eläkemenoja säästävä, hallitusta tyydyttävä neuvotteluratkaisu, joka sisältää indeksin uudistuksen, voidaan indeksitarkistukset tehdä uudistetun indeksin edellyttämällä tavalla.



Eräät tässä päätettävät menojen leikkaukset edellyttävät vuoden 1995 talousarviossa hyväksyttyjen myöntämis- ja vastaavien valtuuksien jäädyttämistä kevään lisätalousarvion yhteydessä. Tämä koskee mm. elinkeinoelämän tukia ja kehitysyhteistyömenoja. Nämä toimenpiteet vähentävät valtion menoja 10 mrd mk vuonna 1996 ja alentavat kertautuessaan liitteestä 1 ilmenevällä tavalla valtion menoja edelleen 4 1/2 mrd mk vuoteen 1999 mennessä.



Jäljelle jäävistä 5 1/2 mrd markan menojen leikkauksista hallitus päättää 31.8.1995 mennessä.

Äänestä
  • Lipposen hallitukselta meni toistakymmentä vuotta edellisten porvarihallitusten vaurioita korjatessa.
    Valtiontalous saatiin terveelle pohjalle viisisataatuhatta työtöntä työllistettyä.Suomea ylistettiin ulkomaita myöten euroopan parhaiten hoidetun talouden maaksi,kansa vaurastui tämän ansiosta,mutta kansaan iski porvaripirun pasilli.
    Ja mokomat äänestivät porvarit jälleen valtaan
    .Ei kulunyt kuin toistavuotta niin taas syöksytään porvarien johdolla talouden alamäkeä kolisten alas.
    Oli meillä taas pirun huono säkä.
    Nyt kaivattaisiin taas Ympäri euroopan Lipposen kaltaisia suoraselkäisiä rohkeita miehiä.

    Äänestä

  • herran kukkarossa,kansalainen joka on tehnyt pitkän työuran ja ollut rehellisen työnantajan hommissa pitkän työuran pärjää kyllä hyvin eläkkeellään.
    Ne jotka eivät ole välittäneet pitää huolta,eläkekertymästään ja olleet pimeissä töissä savat syyttää itseään,pitäähän olla joku omavastuu itsestäänkin.
    Nämä ikänsä oikeistolaisesti ajattelevat eläkeläiset jotka ovat menneet vähän niinkuin halpaan ja ovat pelkällä kansaneläkkeellä ovat kyllä tiukoilla,mutta pärjäähän sitä vähemmälläkin kun on aate pyhä ja kallis ja oma hallitus remmissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikinä ei Demari mun ääntä saa kirjoitti:

Eläkepolitiikka vei neljänkymmenen vuoden Kelan eläkkeen taivaan tuuliin. Yksinhuoltajana läksin kesät talvet aamuviideltä töihin. Naapurin kotiäiti, laitteli lapsiaan kouluun yhdeksältä aamuisin.Kertoi iltapäivisin käyneensä harrastuksissa. Minä iltasella työpäivän jälkeen, väsyneenä pyykille , kauppaan, lapsia harjoituksiin.Eläkepäivät koittivat niin minulle kuin naapurin rouvallekin. Minulta leikattiin Kelan eläke pois,jäi pelkkä työeläke joka on tasan saman suuruinen kuin , naapurin rouvan, päivääkään työelämässä ansaitsema Kansaneläke. Kiitos Paavo Lipponen veit politiikallasi minulta neljäkymmenen vuoden Kansaneläkerahat.Tämä on sitä Sosialidemokratiaa, olisipa hauska nähdä tämä Paavo noin niinkuin nenästä nokkaan.Hävetä saatte koko demaripuolue, onneksi nyt näyttää siltä että suosionne alkaa rapista, kiitos Paavojen ja Jaakonsaarien.Urpilainen saa olla polvillaan monissa rukoustilaisuuksissa, eikä silti kannatus tuosta kohene. Sitä saa mitä tilaa Demarit, eikös se kansa niin sano.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu