B-Ajokortti ja armeija

Minkä hintainen on B-ajokortin suorittaminen armeijassa? Onko palveluksen aikana mahdollista suorittaa tutkinnon 1- ja 2-vaihe, vaiko pelkästään 1-vaihe?
47654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Silloin kun itse kävin armeijan 98-99 ei B-kortin suorittaminen ollut mahdollista. Jotka kuljetuspuolelle hakivat piti kortti olla valmiina ja korotuksen luokkaan sai kyllä.

Äänestä
  • asiasta, eiköhän noita kortillisia ole valmiiksi riittävät määrät jotta kuljetuspuoli pyörii. Kortittomat sitten muihin hommiin, vaikka tykinruuaksi.

    Äänestä

  • samaa mieltä´´ kirjoitti:

    asiasta, eiköhän noita kortillisia ole valmiiksi riittävät määrät jotta kuljetuspuoli pyörii. Kortittomat sitten muihin hommiin, vaikka tykinruuaksi.

    Pitää olla vähintään B kortti.

    Ei niitä 12 kk yhdistelmäkuskeja liikaa ollut ( palvelusaika on menelle liikaa???).

    Nykyään kaikilla 12 kk palvelus( C tai E kortti).Ja saahan sieltä ammattipätevyyden.

    Äänestä

Eli jos on armeijassa väh 6kk, saisi B-kortin ikäänkuin kaupanpäälle halutessaan, maksamalla 12,50€ kuluja kortin valmistuksesta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sherlock321 kirjoitti:

Minkä hintainen on B-ajokortin suorittaminen armeijassa? Onko palveluksen aikana mahdollista suorittaa tutkinnon 1- ja 2-vaihe, vaiko pelkästään 1-vaihe?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu